Zamknij

Recepta na dobry związek? Zbuduj go na tych 5 filarach

29.04.2022
Aktualizacja: 29.04.2022 15:50

Jak stworzyć dobry, trwały związek? To trudne pytanie. Zdaniem psychologów w dobrych, zdrowych relacjach ważnych jest kilka aspektów. Jakich? Wyjaśniamy.

Jak zbudować dobry związek?
fot. Shutterstock
  1. Ciekawość
  2. Podziw
  3. Zwracanie się do siebie
  4. Dążenie do kompromisu
  5. Wspólnota w związku

Jak stworzyć dobry związek? Filozofowie i badacze wciąż szukają odpowiedzi na to pytanie. Co oznacza, że nie ma jednej właściwej, prostej odpowiedzi. Jesteśmy różni, każdy związek jest inny, mamy inne potrzeby, inne doświadczenia. John Gottman, amerykański psycholog, psychoterapeuta par, wskazał kilka kwestii, które – jego zdaniem – powinny być fundamentem każdego związku. Są to ciekawość, podziw, kompromis, wspólnota oraz zwracanie się ku sobie.

Ciekawość

Podstawą związku powinna być ciekawość, a tym samym rozmowa. Warto rozmawiać, być ciekawym partnera, odrzucać postawę: "znam go tyle lat, wiem co myśli na ten temat". Ludzie się zmieniają, ich opinie również ewoluują. Warto wygospodarować czas, usiąść na kanapie i po prostu porozmawiać. Zapytać, jak minął dzień partnerowi, co ciekawego wydarzyło się w jego życiu. Ważne jest nie tylko pytanie, ale i... aktywne słuchanie. Bez przerywania. Słuchanie z zainteresowaniem, tego co partner/ partnerka mają nam do powiedzenia. Ważne jest, by bez względu na to, co usłyszymy, nie krytykować, nie ironizować, nie budować dystansu, muru obronnego.

Jeśli mamy problem z nawiązaniem rozmowy (po wielu latach związku wpadamy w pewną rutynę, schematy), możemy spróbować wykorzystać dostępne na rynku gry, typu: "Gierki małżeńskie" czy "Pytaki".

"Grając w planszówki, można skutecznie wzmacniać więzi" – napisała Sylwia Sitkowska w książce "Odbuduj bliskość w związku" (Dom Wydawniczy Rebis, 2021) i dodała: "Dobrym sposobem okazywania ciekawości jest też rozmowa o sprawach innych niż bieżące. Warto czasem wyjść poza to, co aktualne, i porozmawiać o dzieciństwie albo o relacjach z rodzicami, bądź o tym, jak układało się między rodzicami, czy między dziadkami".

Takie pytania – zdaniem autorki książki – wydają się niewinne, ale w gruncie rzeczy bardzo wiele mówią o naszej rodzinnej przeszłości, która nas ukształtowała, sprawiła, że jesteśmy tacy, jacy jesteśmy.

Podziw

To druga bardzo ważna kwestia w związku. Podziw, zachwyt drugim człowiekiem z czasem może mijać, dlatego te uczucia trzeba w sobie pielęgnować. Jak to zrobić?

Sylwia Sitkowska w swojej książce napisała: "Jeśli skupimy się na pozytywnych aspektach związku, to one będą dominowały w naszym jego obrazie. Natomiast kiedy będziemy się koncentrować na negatywnych aspektach związku – a niestety tak jesteśmy skonstruowani, że w pierwszej kolejności szukamy zagrożeń – to one będą się wybijały na pierwszy plan. Warto zatem kapitalizować pozytywne emocje i uczyć się wyolbrzymiania zalet oraz zwracania uwagi na dobre strony związku. Nie da się uniknąć tego, że czasem ta druga osoba będzie nas denerwować, czasem będziemy ze sobą walczyć, kłócić się – to norma w każdej relacji. Najważniejsze to nie pozwolić, by te drobne nieporozumienia zdominowały nasz związek".

Jak pielęgnować w sobie podziw dla partnera? Jest kilka sposobów:

  1. Zastanów się, za co lubisz swojego partnera/ partnerkę lub za co kiedyś lubiłeś/ lubiłaś go/ ją.
  2. Zastanów się, dlaczego twój partner/ partnerka jest dla ciebie atrakcyjna/ atrakcyjny (lub co zrobić, by na powrót tak się stało).
  3. Za co jesteś dumny/ dumna ze swojego partnera.
  4. Pielęgnuj wdzięczność. Co wieczór, kładąc się do łóżka, staraj się myśleć, co dobrego się wydarzyło w danym dniu w twoim związku.

Ważne!

Staraj się myśleć o dobrych cechach swojego partnera/ partnerki. Mów mu/ jej, za co go lubisz, za co podziwiasz.

Zwracanie się do siebie

"W związku warto być dla siebie nawzajem" – napisała Sylwia Sitkowska i dodaje: "Przywołaj w myślach relację z najlepszym przyjacielem, przyjaciółką. Jak się ta relacja układa? Jak to jest, że jak przychodzi do ciebie i opowiada o trudnej dla niego sprawie, to nie zbywasz jego problemu, przewracając oczami, prychając lub po prostu odchodząc, tylko starasz się go wspierać i pocieszyć? Dlaczego więc w związku bywa tak, że tej przyjacielskiej empatii brakuje?".

W zwracaniu się ku sobie chodzi o to, aby widzieć i słyszeć potrzeby drugiej połówki, o wysyłanie komunikatów "widzę cię", "słyszę cię", "jesteś dla mnie ważny". Gdy twój partner/ partnerka zwróci się do ciebie z jakimś pytaniem, odłóż telefon, oderwij wzrok od telewizora, zwróć głowę w jego stronę, by okazać zainteresowanie i szacunek. Takie symboliczne gesty naprawdę wiele znaczą.

Dążenie do kompromisu

"Warto czasami zrezygnować z uporu na rzecz kompromisu" – uważa Sylwia Sitkowska i dodaje: – "Kompromis jest niezwykle ważny w związku (...). Zdarza się, że partnerzy trzymają się swoich racji bez względu na koszty, w ramach zasady. Ale po co nam zasady, jeśli mamy z ich powodu zostać sami".

Kompromis jest gwarantem harmonii w związku. W walczącym związku nie ma wygranych – obie strony przegrywają. Jeśli masz z tym problem, stwórz listę obszarów, w których jesteś skłonny odpuścić (może to być wybór kierunku wakacji, kolor ścian w mieszkaniu etc.).

Wspólnota w związku

Budowanie czegoś razem, bycie razem, posiadanie wspólnych planów to podstawa wspólnoty w związku. Zmiana "ja" na słowo "my" bywa trudna, może wynikać z lęku przed zbytnim zaangażowaniem, ale nie jest niemożliwa. Warto więc zastanowić się, co możemy robić/ planować razem, by wzmocnić naszą relację.

Źródło: "Odbuduj bliskość w związku", Sylwia Sitkowska, Dom Wydawniczy Rebis 2021