Zamknij

"Rebound relationship". Jak rozpoznać związek na pocieszenie?

06.09.2022
Aktualizacja: 06.09.2022 13:54

Wchodzenie w nową relację jest zwykle ekscytujące i powinno łączyć z pozytywnymi uczuciami. Jednak gdy ktoś nie wyszedł do końca z poprzedniej relacji, wciąż myśli o drugiej osobie, cierpi, ale angażuje się w nową znajomość, to może być tzw. rebund realshionship, czyli związek z odbicia. Sprawdź, jak rozpoznać, że masz do czynienia z relacją "na pocieszenie".

Związek na pocieszenie
fot. Shutterstock
 1. Związek z odbicia. Jak rozpoznać związek na pocieszenie?
 2. Związek z odbicia. Jak wpływa na psychikę?
 3. Związek z odbicia. Czy warto inwestować w niego emocje?

Związek z odbicia (ang. rebound relationship) definiowany jest jako związek oparty na reakcji, która ma wynagradzać brak poprzedniego partnera/partnerki. W związku z odbicia jeden lub oboje partnerzy borykają się z problemami wynikającymi z rozpadu poprzedniego związku. Nie uporali się z poczuciem straty lub wciąż żywią uczucia do swoich "byłych".

Większość ludzi nieświadomie znajduje się w związkach z odbicia. Często szukają oparcia u drugiej osoby, ukojenia bólu, mają potrzebę wejścia w relację, by poczuć się bezpiecznie. Czasami jednak jest to bardzo celowe, zwłaszcza gdy nowa relacja ma za zadanie wzbudzić zazdrość w poprzednim partnerze.

Związek z odbicia. Jak rozpoznać związek na pocieszenie?

Jest kilka cech, które wyróżniają związek z odbicia. Ich rozpoznanie daje szansę na podjęcie szczerej rozmowy z partnerem lub zweryfikowanie własnych potrzeb, zanim relacja będzie na tyle głęboka, że trudno będzie z niej wyjść. 

Te znaki mogą świadczyć o tym, że jesteś w związku na pocieszenie:

 • Niedawne zerwanie: partner lub partnerka niedawno zakończyli poważny związek, z którym wiązali poważne plany.
 • Porównania z "byłym": porównanie obecnego partnera do byłego, nawet w pozytywnym kontekście, świadczy o tym, że poprzedni związek wciąż jest nieprzepracowywany.
 • Strach przed zaangażowaniem: unikanie zaangażowania, pokazywania się publicznie, wspólnego przebywania w gronie znajomych, zapraszania do domu, gdzie przebywa rodzina.
 • Nadmierny pośpiech: choć poprzedni związek niedawno się zakończył, partner/partnerka nalega by "afiszować" się z nową relacją, przyspiesza proces randkowy, publikuje wspólne zdjęcia, wygłasza deklarację i mówi o uczuciach, choć relacja jest bardzo świeża.
 • Zainteresowanie życiem "ex": szukanie w sieci informacji na temat byłej dziewczyny/chłopaka, śledzenie w mediach społecznościowych, zaczepianie na czasie, szukanie pretekstu do rozmowy lub stwarzanie sytuacji, w których można się "przypadkowo" spotkać. 

Związek z odbicia. Jak wpływa na psychikę?

Relacje "na pocieszenie" mogą wpływać na zdrowie psychiczne obydwu partnerów. U osób, które dopiero zakończyły związek i wchodzą w nowy, może pojawić się początkowa euforia, ale później często przychodzi smutek, tęsknota, wyrzuty sumienia, zwłaszcza gdy uczucia do poprzedniego partnera nie wygasły. Taki emocjonalny rollercoaster może działać krzywdząco na drugą osobę. Jeśli niczego nieświadomy partner/partnerka wchodzi w związek z dobrymi intencjami, zaczyna się angażować, a następnie zdaje sobie sprawę z tego, że może tworzyć relację z odbicia, to czuje się oszukana, zdradzona. Często w takich przypadkach obniża się samoocena, gdy zaczynają się porównania do poprzednich partnerów.

Jeśli obie strony nie są na tym samym etapie emocjonalnym, ponieważ jedna połówka związku jest w nim w pełni obecna, podczas gdy druga wciąż żyje przeszłością, to może to stanowić wyzwanie dla dobrego samopoczucia obojga.

Związek z odbicia. Czy warto inwestować w niego emocje?

Poczucie odrzucenia, bycia nieważnym, nieodpowiednim to częste reakcje na bycie w związku z kimś, kto nie jest na niego gotowy. To normalne, że aktywuje się poczucie niepewności. Wtedy warto zadać sobie pytania:

 • Dlaczego jestem w tym związku, czy naprawdę jest to warte czasu i energii?
 • Czy moje potrzeby są zaspokajane w tej relacji?
 • Czy ta osoba jest w stanie się zaangażować?
 • Czy czuję się samotny w tym związku?
 • Czy w tym związku jest trzecia osoba?

Każda zdrowa relacja opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu, wspieraniu wzajemnego rozwoju. Jeśli czujesz, że związek nie jest dobrym doświadczeniem, to najlepiej go zakończyć. Natomiast, gdy masz przeczucie, że ta relacja może zmierzać w dobrym kierunku, to warto porozmawiać szczerze z partnerem.

Relacje z odbicia są zazwyczaj krótkotrwałe. Jednak w niektórych przypadkach, jeśli partnerzy są w stanie opuścić przeszłość i skupić się na sobie nawzajem, odbicie może przekształcić się w poważny, długotrwały związek.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: verywellmind.com