Zamknij

Boisz się, że twoja przyjaciółka jest dla ciebie toksyczna? Oto 4 znaki, że masz rację

03.01.2021 17:15
Dwie przyjaciółki siedzą w kawiarni i robią sobie selfie ze śmiesznymi minami
fot. Shutterstock

Przyjaźń powinna być szczera i sprawiać nam radość. Czasami jednak może być toksyczna. Oto 4 znaki, że twoja przyjaciółka ci szkodzi.

Przyjaźń to jedna z najpiękniejszych więzi, jaka może łączyć ludzi. To właśnie dzięki naszym przyjaciołom możemy komuś zaufać, zwierzyć się i być w pełni sobą. Chyba że nie jest to prawdziwa i szczera przyjaźń. Wtedy tkwienie w takiej relacji może mieć dla nas nieprzyjemne skutki. Coś takiego nazywamy toksyczną przyjaźnią. Oznacza bowiem, że zamiast podtrzymywać nas na duchu, przyjaciel wyłącznie ściąga nas w dół. Jak rozpoznać tego typu przyjaźń? Podpowiadamy, kiedy powinniście zastanowić się nad waszą relację. 

Zobacz także: Po czym poznać ludzi o skłonnościach psychopatycznych i narcystycznych? 5 rzeczy, które robią

Po czym poznać toksyczną przyjaźń? Oto 4 oznaki 

Tkwienie w toksycznej relacji, czy to związek, czy przyjaźń, może nieść za sobą opłakane skutki dla naszej psychiki. Nie tak łatwo jednak zdać sobie sprawę, że nasz przyjaciel niekorzystnie wpływa na naszą psychikę. 

Jak zatem zdać sobie sprawę z tego, że tkwimy w toksycznej przyjaźni?

Portal Healthline.com przedstawił 4 oznaki, że nasza przyjaźń jest toksyczna. Żeby zdać sobie z nich sprawę, musisz sobie zadać następujące pytania.

1. Czy nie możesz doczekać się spędzania czasu z twoją przyjaciółką?

Prawdziwe przyjaciółki uwielbiają spędzać ze sobą czas! Nawet jeżeli nie mogą widzieć się często, gdy tylko się spotykają, czują się, jakby widziały się wczoraj. A i tak mają miliony tematów do rozmów, niezależnie od częstotliwości rozmów. Podtrzymują też kontakty przez telefon lub messengera, gdy nie mogą się zobaczyć. Bo tego chcą i jest im to potrzebne. Jeżeli nie czujesz takiej potrzeby, to znaczy, że z waszą relacją coś jest nie tak. 

2. Jak się czujesz, gdy przebywacie razem? 

Przy prawdziwym przyjacielu powinieneś czuć się swobodnie. Jeżeli tak nie jest, powinieneś zastanowić się nad tą relacją. Zwłaszcza, jeżeli na każdym kroku, gdy się widzicie, czujesz się oceniany lub jesteś krytykowany. To nie jest przyjemne. Oczywiście, konstruktywna krytyka może być budująca. I to właśnie przyjaciel jest od tego, żeby powiedzieć nam szczerze pewne rzeczy. Szczerość jednak kończy się tam, gdzie zaczyna chamstwo, a przyjaźń, gdy przyjaciel nie widzi twoich zalet, tylko same wady. 

3. Co myślisz po waszych rozmowach i spotkaniach?

Rozmowa i spotkanie z przyjacielem powinny cię uskrzydlać. Przyjaciele po to są, żeby nam doradzić i podtrzymywać na duchu. Jeżeli natomiast po każdym waszym spotkaniu czujesz się źle, winny, masz obniżoną samoocenę, to znaczy, że twój przyjaciel jest dla ciebie toksyczny. I to automatycznie łączy się z punktem pierwszym, że nie masz ochoty się z nim spotykać. 

4. Czy czujesz się wzmocniony, czy wyczerpany przez waszą przyjaźń?

Na koniec krótkie podsumowanie. Jak wygląda twoje życie, odkąd się przyjaźnicie? Jeżeli czujesz się pewniej, jesteś wzmocniony i masz pewność, że zawsze, w razie potrzeby, możesz liczyć na swojego przyjaciele - to super o was świadczy i tak trzymajcie! Jeżeli masz dość, czujesz się wyczerpany, a wasza przyjaźń generuje wyłącznie problemy - poważnie zastanów się nad tą relacją. Czasami warto mieć jednego, sprawdzonego przyjaciela, niż kilkoro fałszywych. 

Zobacz także: Nieśmiałość - czym jest? Objawy i skutki