Zamknij

Razem 24h na dobę. Związek w pracy: czy to ma szansę przetrwać?

09.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 20:33
Związek w pracy z kolegą: czy to ma szansę?
fot. Shutterstock

Związek w pracy bywa wyzwaniem. Osoby dzielą ze sobą wszystko - obowiązki zawodowe, rodzinne, konto i łóżko. Praca w jednej firmie odbiera im resztki wolności. Czy miłość 24h na dobę ma szansę przetrwać? Badania pokazują ze wspólna praca, ma więcej minusów, ale to nie oznacza jednak, że z góry jest skazana na porażkę.

Dziewczyna z pracy: czy to dobry pomysł? 

Coraz trudniej jest poznać partnera gdzie indziej niż w pracy - spędzamy tam codziennie minimum 8 godzin dziennie. A to nie wszystko. Po godzinach są też rozmowy grupie facebookowej, zdarzają się też wyjścia i rozmowy o prywatnym życiu. Jeśli nie w pracy - to, gdzie? Zostają aplikacje randkowe, do których spora część osób zdążyła się zniechęcić. Idąc dalej - sąsiedzi - ich najczęściej nie znamy, a wychodząc "na miasto" sprawiamy wrażenie niedostępnych. 

Ważna informacja

40%Polek nie ma nic przeciwko romansowi w pracy, a 18% nie ma zdania w tej kwestii. (źródło: SMG/KRC)

Początkowo scenariusz - dziewczyna z pracy - odpada. Analizując to na zimno, wszystko wskazuje, że to nienajlepszy pomysł. Sceny zazdrości, ciągłe oglądanie siebie wzajemnie, kontrolowanie, duża liczba godzin spędzonych razem i plotki rozsiewane przez współpracowników - oto najczęściej wymieniane skutki uboczne pracy wspólnej. Trudno jest odejść od tematów zawodowych - partnerzy nie mogą opowiedzieć sobie, jak było w pracy, bo wszystko już wiadomo. Trudno być parą, nie spółką.

- W przypadku nieporozumień czy niepowodzeń w pracy – kłótnie mogą przenosić się do domu, ale też odwrotnie. Jeśli na co dzień nie zgadzamy się z partnerem w sprawach domowych, być może w pracy też będzie trudno się porozumieć. Spędzając cały dzień razem w pracy może sprawić, że po pracy nie będzie chciało się już spędzać czasu razem. Będziemy oczekiwali więcej oddechu „od siebie”. Nie mając czasu osobno - nie mamy też, kiedy za sobą zatęsknić. Czasem może brakować tematów do rozmów w domu. Trudnością mogą okazać się też kwestie formalne: urlopy w tym samym terminie albo niestabilna sytuacja w firmie, wpływająca na poziom bezpieczeństwa finansowego całego domu. niektórym parom trudno zaakceptować układ, w którym jedno z małżonków/partnerów jest szefem w pracy i wydaje polecenia. To też może generować konflikty w domu, gdzie proces decyzyjny odbywać się powinien wspólnie - zauważa Karolina Jarmołowicz, psychoterapeutka Ośrodka CENTRUM i ekspertka  portalu ZnanyLekarz.

Wielu broni się przed uczuciem w pracy, aż do ... wspólnego projektu, wyjazdu integracyjnego czy innych firmowych wyjść. Żelazna zasada: żadnych związków partnerskich między pracownikami firmy nie wiadomo, kiedy zostaje złamana. Dzieje się to głownie wtedy, gdy dwoje ludzi poczują się zbyt samotnie. Wystarczą spojrzenia, komplementy, wspólny taniec i rusza lawina, czyli zaczyna się intymna relacja. Nie przewidzieli takiego biegu zdarzeń, ale życie ich zaskoczyło i pojawia się pytanie - co z naszą przyszłością w firmie? Stają przed wyzwaniem - pozostawienia dobrej pracy i nie ukrywają, że mają obawy. Muszą podjąć decyzję, zanim korporacyjno-korytarzowa szeptanka zniszczy to uczucie.

Muszą udawać, że nie są razem

Początkowo utrzymują związek w tajemnicy, nawet jeśli pojedyncze osoby domyślają się, że jest coś między nimi. Przypomina to pewnego rodzaju grę aktorską. Największym wyzwaniem jest udowodnienie innym, że pracę i uczucia można od siebie oddzielić. Czasem wystarczy jeden błąd: spojrzenie, wspólny przyjazd do pracy, urlop w tym samym czasie, aby inni przekonali się, że ten plan nie jest doskonały.

Dobre dla związku spełniać się zawodowo osobno, bo prędzej czy później urodzi się tzw. zmęczenie, wypalenie, nie zawsze grozi to rozstaniem, ale w większości skokami w bok. Nawet przy najlepszej organizacji i umiejętności oddzielania prywaty od pracy - przyznaje Ewelina. Jej związek wisiał na włosku, gdy praca zaczęła być źródłem ostrych konfliktów. Niewiele brakowało, aby wszystko skończyło się na sali rozpraw. Gdyby Ewelina nie odeszła z pracy, nie byliby razem. Potrafili robić sobie wyrzuty nawet o to, jak ubrali się do pracy, albo o to, że rozmawiają z płcią przeciwnie zbyt często.

Wiele zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Najbardziej restrykcyjnie jest w korporacjach, najmniej w małych firmach rodzinnych. - Byłam w związku 30 lat i praktycznie cały czas pracowaliśmy razem. Było super - wyznaje Basia. Prowadzili małą firmę w Trójmieście. Dziś jej mąż już nie żyje, nie może się z tym pogodzić. To była miłość jej życia. 

Nie ma jednego idealnego modelu relacji. - My z mężem już 4 rok razem na jednym dziale. Rozumiemy się bez słów. A i po pracy zawsze mamy o czym rozmawiać Jednak znam pary które nie mogłyby pracować razem. Wszystko zależy od nas samych - słusznie zauważa Karolina. - Ja pracuje z mężem wspólnie od 9 lat w jednej firmie, a w dodatku jestem teraz na stanowisku kierowniczym i jestem jego szefową. Nie jest łatwo ale da się to ogarnąć. Jak wszędzie są plusy i minusy, ale ja pozytywy też widzę - dodaje inna rozmówczyni. 

Pamiętać natomiast trzeba o kilku kwestiach. Z perspektywy psychoterapeuty, Karoliny Jarmołowicz 4 są najważniejsze. 

  • wygospodarować czas zupełnie oddzielnie jako stały element na przestrzeni tygodnia np. osobne hobby, treningi albo szkolenia czy spotkania ze znajoma,
  • w pracy poświęcać czas na relacje z innymi ludźmi z pracy i tematy zawodowe, a nie w czasie przerw rozmawiać z partnerem, 
  • tematy zawodowe zostawiać w pracy, a w domu poświecić czas sobie i tematom prywatnym,
  • zadbać o to by w pracy nie pojawiała się rywalizacja. doceniać swoje osiągnięcia i szanować swoje ograniczenia.

Będąc ze sobą szczerym, szanując siebie nawzajem oraz dbając o swoja relacje, praca razem nie musi być przeszkodą.