Zamknij

Jak się nie pokłócić po powrocie z urlopu? 9 sprawdzonych wskazówek

11.07.2022 08:58

Mogłoby się wydawać, że wspólne wakacje to najlepszy sposób, by wzmocnić więź między partnerami. Zdarza się jednak, że jest wręcz odwrotnie, a powrót do rzeczywistości po urlopie to dla wielu z nas źródło sprzeczek… Jak im zapobiec? Wystarczy dobrze się przygotować.

Kłótnie na wakacjach: jak im zapobiec?
fot. Shutterstock
  1. Szczera rozmowa o finansach
  2. Zaplanowanie wyjazdu
  3. Spędzanie czasu osobno
  4. Przygotowanie się na… nieoczekiwaną zmianę planów
  5. Dodatkowy dzień urlopu… po wakacjach
  6. Rozplanowanie obowiązków
  7. Odpowiednia ilość snu
  8. Odłożenie poważnych rozmów na później

Na wakacje czekamy cały rok. Odkładamy pieniądze i wyobrażamy sobie, że wyjazd będzie wyjątkowy i wszystko pójdzie zgodnie z planem – hotel będzie komfortowy (taki jak na zdjęciach w internecie), pogoda dopisze, a my spędzimy wspólnie niezapomniane chwile. Często oczekiwania te są nierealne. Nic dziwnego, że gdy pojawiają się komplikacje, zamiast wypoczywać, zaczynamy się kłócić. Jak zminimalizować konflikty podczas urlopu i po powrocie do domu? Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać przed wyjazdem:

Szczera rozmowa o finansach

Chociaż podczas wakacji spontaniczność jest ważna i często kosztują nas one więcej, niż zakładaliśmy, warto wcześniej porozmawiać o tym, ile chcemy wydać podczas wyjazdu. To pomoże uniknąć późniejszego stresu związanego z bieżącymi wydatkami po urlopie. Ustalmy maksymalną dzienną stawkę, dzięki temu unikniemy nieporozumień.

Zaplanowanie wyjazdu

Przed wyjazdem warto ustalić, jak mają wyglądać wspólne wakacje. Ważne, by jasno określić, czego oczekujemy od tych wakacji, na co mamy ochotę. Nie próbujmy na siłę dopasować się do partnera, bo to, prędzej czy później, doprowadzi do kłótni.

Spędzanie czasu osobno

Nawet dla najlepiej dogadującej się pary, spędzanie całych dni i nocy razem (często na małej przestrzeni w hotelowym pokoju) może być sporym wyzwaniem… Zwłaszcza jeśli nie robimy tego na co dzień. Nie ma nic złego w samodzielnej wycieczce czy wyjściu na kawę bez partnera na wspólnych wakacjach. Jeżeli jedno z nas ma ochotę na plażowanie, a drugie woli ten czas spędzić w muzeum, pozwólmy sobie na to. Dajmy sobie przestrzeń.

Przygotowanie się na… nieoczekiwaną zmianę planów

Choć oczywiście każdy chciałby, żeby wakacje były udane, nie wszystko da się przewidzieć. Urlop jest przede wszystkim po to, żeby wypocząć. Nie załamujmy się, jeśli popsuje się pogoda – nic się nie stanie, jeśli jeden dzień spędzimy na czytaniu książek.

Dodatkowy dzień urlopu… po wakacjach

Po powrocie z wakacji warto zaplanować jeszcze jeden dzień urlopu, by powrót do codziennych obowiązków przebiegał łagodniej. Dzięki temu na spokojnie rozpakujemy walizki i zrobimy pranie. Łączenie tych czynności z pracą może być stresujące.

Rozplanowanie obowiązków

Zarówno pakowanie, jak i rozpakowywanie walizek wymaga zaangażowania obojga partnerów. Jeżeli wyłącznie jedna osoba zajmuje się przygotowaniem całej rodziny do wyjazdu, nic dziwnego, że jest to dla niej męczące i frustrujące. Dzielmy się obowiązkami związanymi z wyjazdem i angażujmy w nie również dzieci.

Odpowiednia ilość snu

Podczas urlopu, jak i po wakacjach, bardzo ważne jest zachowanie rytmu dobowego. Zaburzenia snu sprawiają, że jesteśmy rozdrażnieni i bardziej wrażliwi na stresujące bodźce. Dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę snu. Podczas wakacji starajmy się kłaść spać o tej samej porze, co w domu. Ograniczmy też alkohol.

Odłożenie poważnych rozmów na później

Wspólne wakacje w przypadku wielu par mogą zweryfikować związek i wyciągnąć na światło dzienne problemy, o których nie mamy czasu rozmawiać na co dzień. Jednak roztrząsanie ważnych spraw między sprzeczkami o walizki czy kierunek jazdy nie jest najlepszym pomysłem. Postarajmy się odpuścić i wrócić do rozmowy w innych okolicznościach;  wtedy, gdy oboje będziemy spokojni.