Zamknij

Jak rozpoznać emocjonalne uzależnienie od partnera? 6 sygnałów ostrzegawczych

03.01.2022 09:30
6 alarmujących objawów emocjonalnego uzależnienia od partnera
fot. Shutterstock

Emocjonalne uzależnienie od partnera często można pomylić z miłością i oddaniem. Jednak zdrowy, szczęśliwy związek nie powinien wiązać się z rezygnacją z samego siebie. Jak rozpoznać, że miłość staje się nałogiem i czy tego typu uzależnienie da się wyleczyć?

  1. Zgadzanie się na rzeczy, których nie chcemy
  2. Przyjmowanie roli opiekuna
  3. Strach przed opuszczeniem
  4. Brak samodzielności
  5. Obsesyjne sprawdzanie partnera
  6. Utrata zainteresowań

Uzależnić można się  nie tylko od substancji psychoaktywnych. Podobne niebezpieczeństwo stwarza miłość i strach przed utratą bliskiej osoby. Podstawowe objawy każdego uzależnienia to zaniedbywanie innych dziedzin życia, kontynuowanie szkodliwych zachowań bez względu na konsekwencje i uporczywe myślenie o nałogu. W ten sposób wygląda również niezdrowe przywiązanie do drugiego człowieka. Uzależnienie od partnera na początku trudno zauważyć. Może rozwijać się przez wiele miesięcy lub lat i w wielu przypadkach uznawane jest za przywiązanie. Osoba uzależniona emocjonalnie stara się spełniać wszystkie potrzeby drugiej osoby, stając się przy tym zaborcza. Na początkowym etapie relacji przejawy uzależnienia mogą być traktowane jako naturalne symptomy zauroczenia. Rezygnacja z czasu wolnego, pasji i znajomych oraz chęć spędzania każdej wolnej chwili z partnerem może być odbierana jako wyraz głębokiego, prawdziwego uczucia. Jednak jeśli mimo upływu czasu obecność drugiej osoby stanowi dla nas warunek normalnego funkcjonowania, oznacza to, że związek stał się toksyczny. Nawet silne uczucie nie oznacza, że powinniśmy zapominać o własnych potrzebach. Każdy człowiek potrzebuje chwili „oddechu”.

Osoba uzależniona od partnera nie jest w stanie samodzielnie podjąć żadnej decyzji, w każdej sferze oczekuje rady i akceptacji. Jest to szkodliwe nie tylko dla związku, ale przede wszystkim dla uzależnionego, który powoli zatraca samego siebie. Z kolei dla partnera, który stał się obiektem nadmiernego przywiązania, taki związek jest bardzo przytłaczający i trudny. Osoba, która cały czas jest poddawana kontroli, nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Uzależnienie emocjonalne to problem, który niszczy wiele związków, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Oto 6 najważniejszych sygnałów ostrzegawczych:

Zgadzanie się na rzeczy, których nie chcemy

Gdy jesteśmy uzależnieni od drugiej osoby, staramy się zrobić wszystko, by ją zadowolić, nawet jeśli oznacza to rezygnację z własnego dobra. Osoba uzależniona często wycofuje swoje pomysły, podporządkowując się oczekiwaniom partnera. Na początku może to dotyczyć decyzji o wspólnych wakacjach, jednak z czasem obejmuje coraz więcej sfer życia. Rezygnujemy z wyjść ze znajomymi, hobby, oglądania serialu czy jedzenia ulubionych posiłków. Niestety, osoba uzależniona przez długi czas nie zauważa negatywnych zmian, do jakich doprowadził związek.

Przyjmowanie roli opiekuna

Osoba uzależniona chce zrobić wszystko, by zatroszczyć się o partnera, dlatego w pewnym momencie zmienia się w jego opiekuna. Dotyczy to przejmowania odpowiedzialności za większość spraw partnera, a także wypełniania jego obowiązków oraz… dyrygowania nim. „Opiekun” dba o każdą sprawę ukochanego, stara się, by pamiętał o swoich zobowiązaniach (na przykład zawodowych, ale nie tylko). Opieka polega również na przygotowywaniu posiłków, kupowaniu ubrań czy umawianiu partnera na wizyty lekarskie. Oczywiście zachowania te mogą być różne w każdym związku.

Strach przed opuszczeniem

Uzależnionemu partnerowi towarzyszy ciągły strach przed zakończeniem relacji. Cały czas zastanawia się, co może zrobić, by przypodobać się drugiej osobie, nie myśląc o własnym zdrowiu i szczęściu. Strach może dotyczyć również sytuacji, gdy para spędza czas osobno. Dla uzależnionej osoby takie momenty zawsze wiążą się ze stresem i są bezproduktywne. Krótka rozłąka, nawet w trakcie pracy, jest bardzo trudna i zwykle polega na odliczaniu godzin do spotkania z partnerem. Uzależnienie od miłości sprawia, że nie jesteśmy w stanie zajmować się codziennymi sprawami.

Brak samodzielności

Uzależnienie od partnera powoduje, że czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie  zająć się żadną sprawą. Dotyczy to zarówno emocji, jak i codziennych sytuacji, takich jak zrobienie zakupów czy wizyta w banku. W każdej sytuacji potrzebujemy akceptacji i decyzji drugiego człowieka.

Obsesyjne sprawdzanie partnera

Osoba uzależniona chce cały czas kontrolować partnera. Obawia się opuszczenia, a sprawdzanie, co robi partner i z kim się kontaktuje, pomaga osiągnąć chwilowy spokój. Niestety, takie zachowanie to poważne ograniczanie wolności drugiej osoby. Ciągła kontrola jest męcząca dla obojga partnerów i stanowi źródło wielu kłótni. Dla osoby uzależnionej każde (nawet normalne) zachowanie partnera może być niepokojące.

Utrata zainteresowań

Uzależnienie od miłości powoduje utratę wszystkich innych zainteresowań. Dzieje się to stopniowo – na początku przestajemy wychodzić z domu, rezygnujemy z kontaktu z innymi ludźmi, chcąc spędzać jak najwięcej czasu z ukochaną osobą. Niestety, z czasem opiekowanie się partnerem i nadmierne zainteresowanie jego sprawami sprawiają, że wszystko inne traci znaczenie.

Źródło: osrodkiterapii.pl, psychologiczny.com.pl, uzaleznieniabehawioralne.pl