Zamknij

Zaszczepieni kontra niezaszczepieni. Wybuchają potężne awantury [BADANIE]

21.12.2021
Aktualizacja: 21.12.2021 22:24
Kłótnie o koronawirusa - rodzina i przyjaciele
fot. Shutterstock

Rozpadają się przyjaźnie, małżonkowie nie mogą na siebie patrzeć – spory o koronawirusa i szczepienia przeciwko COVID-19 naprawdę dzielą ludzi. Podziały są ogromne – i nie tylko w Polsce, gdzie wciąż jest sporo osób niezaszczepionych, ale także w Europie, w której pod tym względem jest zdecydowanie lepiej.

Jak wynika z przeprowadzonego w grudniu tego roku badania, już jeden na siedmiu Holendrów spiera się z rodziną lub przyjaciółmi o koronawirusa. Aż 70 proc. zaszczepionych respondentów uważa decyzję o nieszczepieniu za „samolubną i głupią”. Sondaż, w którym wzięło udział 31 tys. osób, zrealizowano dla jednego z programów holenderskiej telewizji publicznej „EenVandaag”. Czy w Polsce wypadłby podobnie?

Zaszczepieni i niezaszczepieni mocno skonfliktowani

Koronawirus nie tylko jest przedmiotem sporu, ale także przyczynia się do zerwania kontaktów rodzinnych i towarzyskich w Holandii. Aż 65 proc. badanych twierdzi, że nieporozumienia między zaszczepionymi i niezaszczepionymi przeciwko COVID-19 to obecnie największy problem powodujący podziały w społeczeństwie.

Osoby niezaszczepione w zdecydowanej większości (71 proc.) uważają, że reszta społeczeństwa nie rozumie ich motywacji o odmowie przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi.

Rwą się kontakt towarzyskie i rodzinne

Ponad jedna czwarta respondentów (28 proc.), którzy wdali się w kłótnię z powodu pandemii, deklaruje, że z tego powodu zerwała na dłuższy czas kontakt z rodziną lub przyjaciółmi. „Zdarza się, że emocje są tak duże, że krewni rzadziej się widują, a nawet całkowicie zrywają kontakt” – czytamy w opisie wyników badania.

59 proc. badanych uważa jednak, że różnica zdań w sprawie COVID-19 nie wpłynęła na ich relacje z rodziną i przyjaciółmi.

A czy dla waszych relacji spór o koronawirusa lub o szczepienia okazał się destrukcyjny?

Źródło: PAP/Andrzej Pawluszek (Amsterdam)