Czy córki naprawdę poszukują ojca w partnerze?

04.07.2019
Aktualizacja: 04.07.2019 15:56
Brak ojciec a starszy partner
fot. Shutterstock

Jaka jest szansa na to, że kobieta, która miała surowego i dyscyplinującego ojca, wybierze partnera, który będzie jego przeciwieństwem? A co, jeśli ojciec był nieobecny - czym skutkuje ten brak więzi dla córki. Psychologowie nie mają wątpliwości - relacje z ojcem, determinują wybór partnera, czy tego chcemy, czy nie. Kobiety podświadomie poszukują partnera takiego jak ojciec.  Wyróżniono 5 typów ojców, które mają wpływ na to, jakich mężczyzn poszukuje kobieta. 

Poszukiwanie ojca w partnerze

Relacja z tatą, który umarł, był emocjonalnie niedostępny, rozwiódł się z mamą, pił czy w ogóle nigdy go nie było, sprawił, że dziewczyna ma mniejsze szanse na stworzenie szczęśliwego związku. To nie koniec, są też bardziej podatne na depresję, mniej stabilne emocjonalnie, wchodzą w toksyczne związki. Nie wiedzą, jak to jest, gdy mężczyzna kocha bezwarunkowo. Kobiety najczęściej poszukują w partnerach cech swych ojców, niezależnie od tego, czy miały z tatą dobre czy złe stosunki - wykazują badania psychologa Davida Perretta z University of St. Andrews w Szkocji.

Kobiety, które miały dobry kontakt z ojcem, starają się znaleźć kogoś, kto wizualnie i osobowościowo będzie do niego podobny. Panie, które nie miały dobrej relacji z tatą, próbują znaleźć mężczyznę, który będzie stanowił jego przeciwieństwo. Niestety nieświadomie wybierają tych, przed którymi uciekają, ponieważ z reguły decydujemy się na to, co dobrze znamy. 

Kobiety, gdy już odkryją, jaki naprawdę jest ich partner na terapii mówią: Myliłam jego zaborczość z opiekuńczością. Poszłam na terapię i po raz pierwszy przyjrzałam się swoim relacjom z dystansu

W jakim stopniu obraz ojca pozostawiony w głowie kobiety decyduje o oczekiwaniach wobec mężczyzny? Oto 5 typów ojców, które warunkują wybór partnera.

1. Nadopiekuńczy

To ojcowie, którzy muszą wiedzieć wszystko, z wielką dokładnością śledzą życie córki, muszą wiedzieć, gdzie i z kim idzie, o której wróci. Wszystko to bez względu na wiek. Jeśli nie odbiera od niego telefonu, czuje, że coś ukrywa, ma pretensję, gdy wraca do domu parę minut spóźniona. Nieustannie powtarza że masz na siebie uważać.

Taka nadopiekuńczość nie wróży dobrze. Jeżeli ojciec przesadnie dba, kontroluje, w dorosłości dziewczyna dąży do związania się z mężczyzną, który zapewni dużo swobody. W konsekwencji istnieje duże ryzyko, że wybierze partnera, który albo w ogólne nie będzie się nią interesował i nie dawał poczucia bezpieczeństwa, albo zazdrosnego, w obawie przed nieznanym powtórzy model relacji z dzieciństwa. 

2. Surowy i dyscyplinujący

To ojciec, który zawsze wymagał więcej i więcej. Mimo że córka stawała na głowie, aby go zadowolić, on nigdy tego nie doceniał, uważał, że przecież mogło być lepiej. Kobiety, które miały wymagającego ojca, mają niskie poczucie własnej wartości, często brakuje im pewności siebie, dlatego albo wolą pozostać same, albo decydują się na związek z surowym i dyscyplinującym facetem. Czasami nawet nie dostrzegają tego, że mężczyzna jest zbyt wymagający, niewspierający. Brak pewności siebie skutkuje podporządkowaniem się facetowi, który uważa całkowite dostosowanie się kobiety do mężczyzny za coś zupełnie naturalnego. 

3. Wieczny chłopiec

Ojciec, który był raczej kompanem do zabawy niż odpowiedzialnym mężczyzną. Nigdy nie podejmował ważnych decyzji, nie wywiązywał się z umów i nie można było na niego liczyć. Obraz takiego ojca może utrudniać znalezienie odpowiedniego partnera. Często kobiety wiążą się z mężczyznami niedojrzałymi mentalnie, ponieważ mają nadzieję, że ich odmienią. Niestety zazwyczaj dochodzi do powielenia niewłaściwego wzorca, a kobiety czują się tak samo nieszczęśliwe jak ich matki.

4. Nieobecny

Dziewczyny, które dorastały bez ojców, bo rodzice się rozwiedli albo on fizycznie był, ale bardziej poświęcaj się pracy, wychowały się w przekonaniu, że muszą radzić sobie same. Często córki czują się samotne i opuszczone, dlatego szują opieki, np.: w starszych mężczyznach. 

Według badań psychologicznych dziewczyny, których ojcowie odeszli od rodziny, rozpoczynają współżycie seksualne wcześniej niż te wychowujące się w szczęśliwych rodzinach (ok. 15. roku życia). Kobiety, które ledwo pamiętają swoich ojców, poszukują partnera, który przede wszystkim będzie odgrywał w ich dorosłym życiu rolę opiekuna. Z reguły trudno im utrzymać związek, ponieważ panicznie bojąc się odrzucenia, ciągle domagają się zapewnień o miłości partnera.

5. Prawdziwy przyjaciel

To typ ojca, z którym można było budować głęboką relację, opartą na zaufaniu. Córka mogła liczyć na rozmowy o szkole, dojrzewaniu, znajomych, pierwszych randkach, planach na przyszłość. W jej pamięci zapisany jest obraz mężczyzny, na którym zawsze można polegać, przy którym można czuć się bezpiecznie. W rezultacie ma ogromne szanse na znalezienie kogoś, z kim będziesz się czuła naprawdę spełniona. 

Należy pamiętać, że trudna relacja z ojcem nie przekreśla szans na stworzenie zdrowej relacji z partnerem. Warto zwrócić uwagę na swoje relacje z rodzicami, one wiele mówią. Jeśli przeszłość utrudnia ci wejście w prawdziwy związek, warto zwrócić się po pomoc do terapeuty. 

Źródło: Womenshealth