Zamknij

Zdrada emocjonalna: jak ją rozpoznać? 12 alarmujących sygnałów

30.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 15:47
Zdrada emocjonalna: czym jest i jak ją rozpoznać?
fot. Shutterstock

Psychologowie podkreślają – zdrada emocjonalna jest bardziej niebezpieczna od fizycznej. Angażuje duszę, czyli to, co naprawdę buduję głębokie więzi. Częste myślenie o innej osobie niż partner, odczuwanie tęsknoty, śnienie o niej, powinny być sygnałami ostrzegawczymi. Poznaj 12 znaków ostrzegawczych, które informują, czy relacja, którą mamy poza związkiem, zmierza ku czemuś poważniejszemu.

Zdrada emocjonalna: jak ją rozpoznać?

Zasadniczymi składnikami miłości jest intymność, namiętność, zaangażowanie. Sprawiają, że relacja jest wyjątkowa i wywołuje pozytywne emocje. Niestety zdarza się tak, że zaniedbana zostanie umiejętność komunikowania się, wzajemnego zrozumienia, udzielenia sobie wsparcia i pomocy. Szukamy wtedy pomocy gdzieś na zewnątrz, np. u kolegi, koleżanki z pracy. „Niewinne” rozmowy o sobie, relacji i życiu osobistym z czasem mogą przyczynić się do zdrady emocjonalnej. Jakie są znaki ostrzegawcze?
Z badań wynika, że 80% przyjaźni między kobietą a mężczyzną kończy się seksem. A zaczyna się niewinnie. Amerykańska psychoterapeutka Athena Staik podaje 12 sytuacji, które powinny zapalić ostrzegawcze lampki, zanim będzie za późno.

Przeczytaj: Zdrada w związku. Dlaczego jesteśmy niewierni? 

1. „Jesteśmy tylko przyjaciółmi”

Zdanie: „Jesteśmy tylko przyjaciółmi” może być wypowiadane dla uspokojenia partnera, ale nigdy nie wiemy, jak jest naprawdę. Czasami jest to usprawiedliwienie przed samym sobą.

2. Dzielenie się ze swoim przyjacielem intymnymi sprawami

Wzajemne dzielenie się przeżyciami i wymiana intymnych informacji pogłębia emocjonalną więź między ludźmi. Brak porozumienia w istotnych kwestiach sprawia, że ludzie poszukują wsparcie gdzie indziej. Współcześnie przy tak rozpowszechnionej technologii, otwartości na świat bardzo łatwo można znaleźć „bratnią duszę”.

3. Omawianie problemów swojego związku z przyjacielem

Spotykasz się z tą osobą i opowiadasz, jaki twój partner jest zły. Dobrze wiesz, że gdyby on to słyszał, miałby prawo być zły. Mimo to robisz to i wcale nie chcesz tego zmienić.

4. Porównywanie przyjaciela do swojego partnera

Do przyjaciela mówisz: „Ty tak nie robisz”, przedstawiając go w lepszym świetle niż swojego partnera. To nic innego jak brak lojalności wobec oficjalnego partnera.

5. Obsesyjne myślenie i marzenie o przyjacielu

W relacjach przyjacielskich nie śnisz o drugiej osobie, nie marzysz, nie idealizujesz. Jeśli nie możesz się doczekać spotkania, jesteś w częstym kontakcie, musisz wiedzieć co się u niego dzieje, to sygnał, że jesteś zaangażowana.

6. Pojawienie się romantycznych gestów

Pocałunki na przywitanie, dotyk, przytulanie, każda chęć kontaktu przeradza relację w romans. Bliskość wydziela oksytocynę, hormon bliskości.

7. Sprawy przyjaźni się ważniejsze niż sprawy związku i rodziny

Mając wybór, zaczynasz wybierać spotkanie przy kawie z przyjacielem, a nie z na przykład spacer z partnerem czy rodzinne wyjście na kolację. I takie sytuacje się powtarzają. A gdy jednak wybierzesz związek, jesteś rozdrażniona i niezadowolona.

8. Kiedy utrzymujesz w tajemnicy przed partnerem to, co robisz z przyjacielem

Codzienny lunch z kolegą, zamienia się w wyczekiwany obiad z bliską osobą, podczas którego można się w końcu wyżalić, poczuć ważnym, dodać otuchy? To znak, że odległość między tobą a partnerem powiększa się.

9. Usprawiedliwianie się

Jeśli sama ze sobą prowadzisz dialog na temat spotkań z przyjacielem, coś jest na rzeczy. Jakaś twoja część potrzebuje tych kontaktów, a inna się za to obwinia. Wsłuchaj się w siebie.

10. Fantazjowanie o seksie z przyjacielem

Fantazjowanie to wyraźnie zdrada emocjonalna.

11. Przyjmujesz i wręczasz prezenty

Już samo myślenie, co komu sprawi przyjemność, świadczy o emocjonalnym zaangażowaniu.

12. Spędzanie z przyjacielem czas sam na sam

Nie są to spotkania w grupie, spontaniczne, niezobowiązujące, wypełnione gwarem i luźnymi rozmowami. Przeciwnie – spotykacie się sami i mówicie o tym, co w pracy, rodzinie i wyznajecie najskrytsze sekrety. To jest znak ostrzegawczy, że została przekroczona granica, za którą są zachowania seksualne.

Źródło: Zwierciadło; Psychologia miłości, B. Wojciszke

Przeczytaj: Dlaczego zdradzamy, gdy kochamy? 6 najczęstszych powodów