Czy znasz osoby, przy których czujesz, jak ubywa ci energii? 6 rodzajów wampirów energetycznych

26.07.2019 15:08
Zachowania typowe dla wampirów energetycznych

Wampir energetyczny pozostawia nas tak wyczerpanym, że nie jesteś w stanie zadbać o siebie. Nie zawsze są to osoby żywe, złośliwe, dominujące, bywa, że działają z ukrycia. Wampiry energetyczne żywią się twoją emocjonalną lub psychiczną, dość szybko przyciągają do siebie innych, ale równie szybko odpychają. Może to być każdy: przyjaciel, rodzic, partner, dziecko.  

Kim jest osoba, która pozbywa ciebie energii?

Ludzie, którzy wykazują cechy wampira energii, zazwyczaj nie mają empatii, wrażliwości i dojrzałości emocjonalnej. W wyniku odczuwanego przez nich bólu lub niepewności są uzależnieni od żerowania na innych. To ich próba uzdrowienia z wewnętrznego cierpienia.

Jak sobie radzić z wampirami energetycznymi?

Jeśli jesteś osobą empatyczną, możesz przyciągać do siebie wampiry energii. Niestety, jeśli jesteś też silnie współczującą osobą, która nie wie, jak wyznaczać granice, bardzo prawdopodobne jest to, że otoczony jesteś osobami o toksycznym usposobieniu. Dlatego ważne jest, abyś nauczył się „rysować linię” wokół tego typu ludzi. Bez nauki, jak rozpoznać różne typy wampirów energetycznych w twoim życiu, będzie ci trudno ćwiczyć samopielęgnację i asertywność. Oto 6 głównych typów energetycznych. 

Wampir ofiara lub męczennik - to osoby, które żerują na twojej winie. Zamiast brać odpowiedzialność za swoje życie, wampiry nieustannie obwiniają, manipulują i emocjonalnie szantażują innych. Wysysają współczucie i empatię. 

Kiedy jesteś w pobliżu takich osób, bądź świadomy sygnałów użalania się nad sobą. Wskazówką może być skłonność osoby do obwiniania innej osoby za jej cierpienia. Nie angażuj się w takie uzależnienia, ogranicz swoją interakcję, jeśli to możliwe.  

Wampir narcyz - to osoby, które nie mają możliwości wykazania empatii ani prawdziwego zainteresowania innymi ludźmi. Narcystyczne wampiry niosą nieświadomą filozofię "najpierw JA, potem TY". Dlatego narcystyczne wampiry będą nieustannie oczekiwać, że umieścisz je najpierw, nakarmisz ich ego i zrobią to, co powiedzą. Jeśli w swoim życiu masz wampira narcyza, możesz odczuwać skrajne osłabienie, gdy czujesz się miażdżony ich blaskiem. 

Wampir dominator - uwielbiają czuć się lepszymi, jak samiec/samica „alfa”. Z powodu ich głębokiej wewnętrznej niepewności bycia „słabym” lub „złym” (a zatem zranionym), wampir dominator to typ ludzi, którzy mają sztywne przekonania i czarno-białe postrzeganie świata. Często są rasistami, seksistami i / lub bigotami.

Melodramatyczny wampir - uwielbiają szukać kryzysu, ponieważ dają im powód, by czuć się ofiarą. Innym powodem, dla którego lubią tworzyć dramaty, jest to, że negatywne emocje karmią ich, a nawet uzależniają. Jeśli rozpoznałeś taką osobę w swoim otoczeniu, zwróć uwagę na wzorce ich zachowania. Stwórz dystans i odetnij ich od życia, jeśli to możliwe. 

Osądzający wampir - ich traktowanie innych jest odzwierciedleniem tego, jak traktują siebie samych. Osądzające wampiry lubią żerować na niepewności innych i wzmacniać swoje ego, sprawiając, że czujesz się mały, żałosny lub zawstydzony. Jak chronić się przed takimi osobami? Pamiętaj przede wszystkim o tym, że prawdziwa wartość musi pochodzić przede wszystkim z wnętrza. Odmawiaj przyjęcia tego, co mówią. Bądź świadomy ich głębszego bólu i potrzeby dobrego samopoczucia. Kiedy zaczniesz się bronić, przegrywasz. Zachowaj równowagę i staraj się być dla nich miły. To naprawdę wytrąci ich z równowagi. Zastanów się też nad tym, czy możesz zmniejszyć kontakt z nimi. 

Niewinny wampir - czasami może być bezradnym typem ludzi, który naprawdę potrzebuje pomocy. Osoby obok dość łatwo się na to łapią i wcielają się w rolę "oparcia". Wsparcie w końcu niszczy energię. Jeśli obok siebie masz osobę, która łatwo wchodzi w rolę "ofiary", pamiętaj, że owszem pomaganie potrzebującym jest przejawem współczucia i miłości, ale ty też musisz dawać miłość siebie. Delikatnie przypominaj niewinnemu wampirowi w swoim życiu, że potrzebujesz także czasu dla siebie. Zachęcaj ich do rozwijania siły, męstwa i odporności, tak abyś mógł usunąć rolę stałego dozorcy lub dawcy.

Źródło: lonerwolf.com