Zamknij

To najbardziej pożądany typ osoby. Cechy osobowości sangwinika

15.05.2019
Aktualizacja: 17.11.2020 00:57

Życie z sangwinikiem to ciekawa podróż w nieznane – osoby z tym typem osobowości są pogodne, beztroskie, otwarte na ludzi, żywiołowe. Nie lubią planować, wybierają spontaniczne działanie, co może mieć swoje konsekwencje. 

Sangwinik to jedna z głównych typów osobowości.
fot. Shutterstock

Cechy sangwinika

Sangwinik to określenie jednego z czterech temperamentów, obok choleryka, melancholika, flegmatyka. Sangwinik to człowiek pełen optymizmu, energii do działania i motywacji. Sangwinika zwykle otacza wielu ludzi – potrzebuje on stałego kontaktu z bliskimi. To osoby pogodne, towarzyskie, umiejące podjąć się kilku wyzwań jednocześnie. Są gadatliwy, chętnie nawiązują rozmowy z innymi, lubią być w centrum uwagi. Ten typ osobowości związany jest też ze znaczną spontanicznością, często łączymy to z ekstrawertyzmem. 

Ważna informacja

Sangwinik to osoba zrównoważona emocjonalnie, a jednocześnie ekstrawertyczna.

Sangwinicy są osobami zazwyczaj lubianymi przez otoczenie, nawet jeśli nie potrafią powstrzymać swojej gadatliwości, ukryć roztargnienia lub pohamować nadmiaru energii. Sangwinik jest naturalnym i lubianym liderem. Chętnie mówi o sobie, o pracy, rodzinie, w sumie chętnie mówi o wszystkim. Sangwinik lubi chwalić, doceniać innych, odwzajemniać miłe słowo. Sam też lubi słyszeć komplementy na swój temat, nie wynika to jednak z jego kompleksów ani potrzeby kompensacji traum z dzieciństwa. 

Nie łudźmy się, sangwinik ma też wady. To chodzący, wszechobecny chaos, który oddziałuje na życie innych. Życie z sangwinikiem jest trochę jak dzika, niezaplanowana podróż. Jest miło, beztrosko, ale też nieprzewidywalne i nie do końca bezpiecznie. Sangwinik jest niefrasobliwy. Taki typ osobowości idzie na żywioł i rzadko kiedy planuje. 

Inne typy osobowości 

  • Flegmatyk – osoba zrównoważona emocjonalnie, łagodna, cierpliwa, cicha. 
  • Melancholik – osoba o lękowym, pesymistycznym podejściu do życia.
  • Choleryk – osoba niestabilna emocjonalnie, wybuchowa, ekstrawertyczna.