Zamknij

Szpital to nie przechowalnia dla osób starszych. Apel lekarzy przed Świętami

06.12.2019 16:19
Osoby samotne w Święta: kampania społeczna lekarzy
fot. Shutterstock

Wspólne Święta – nie dla każdego. Co roku w Święta lekarze zmagają z problemem „przechowywania” ludzi starszych w szpitalu. Pozostawieni są tam przez swoje rodziny. To kolejna kampania Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. W tym roku przebiega pod hasłem: „Buduj więzi – święta spędzaj z bliskimi”. Dlaczego taka akcja jest potrzebna?

 

Osoby starsze i samotność w Święta

Spotkałeś się kiedykolwiek z sytuacją, gdy osobę starszą bez wskazań medycznych rodzina porzuca w szpitalu na czas Świąt? Niemal każdy lekarz był świadkiem takich smutnych historii. Dlatego lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie postanowili nagrać ważny przekaz przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Podzielili się swoimi przemyśleniami, emocjami i zdaniem na temat świąt i osób starszych.

Na pytanie – z czym kojarzą się tobie Święta Bożego Narodzenia? – najczęściej padało słowo „rodzina”. Co czujesz, myśląc o pozostawieniu seniorów bez wskazań medycznych w szpitalach na Święta? Większość z nas odpowiada podobnie – to wyjątkowy czas spędzany w gronie rodzinnym. Dlaczego zatem dochodzi do sytuacji, że seniorzy są zostawiani sami w szpitalu?

 „To nie są pojedyncze przypadki, tylko masa ludzi zostawia seniorów, często z premedytacją powodując jakieś odwodnienie, czy jakąś dekompensację (…), zostawia ich na samotne Święta” – opowiada w nagraniu jeden z młodych lekarzy.

– To jest coś tak normalnego i oczywistego, ale niestety coraz rzadziej spotykanego, bo wyjeżdża się na narty, bo wyjeżdża się do ciepłych krajów i pozostawia się do przechowalni. Gdzie? Do szpitala, jeżeli można – do hospicjum płatnego – stać nas na to, zostawimy… często nawet już nie wracamy… To jest dla mnie coś nieprawdopodobnego, bo nawet w świecie zwierzęcym istnieje jakaś więź olbrzymia między najmłodszymi i najstarszymi – dodaje lekarka seniorka.

 –  Młodzi chcą żyć własnym życiem (…) Ludzie starzy zostają sami, jest to dla nich na pewno cios w serce, bo przecież żyli, pracowali dla społeczeństwa, dla swojej rodziny, no i zostają w tym czasie – takim bardzo specjalnym – sami – dzieli się swoimi przemyśleniami w nagraniu kolejna osoba.

Oprócz dziwaczności zdarza się, że chory odczuwa wewnętrzną pustkę z zaznaczeniem przewagi objawów negatywnych. Dlaczego taka akcja jest potrzebna?  Aby nie dochodziło do sytuacji, że rodzina podjeżdża pod szpital z nartami na dachu i zostawia babcię na Izbie Przyjęć. Niestety przypadek, który zdarzył się w Lublinie.
Miejmy nadzieję, że poruszające wypowiedzi lekarzy przemówią do tych, którzy w poprzednich latach zdecydowali się na pozostawienie kogoś z rodziny w szpitalu. Samotność w Święta boli najbardziej. 

Przeczytaj:  Samotność osób starszych - czy można temu przeciwdziałać?

Warto wspomnieć o akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Już od kilkunastu lat, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, organizują kolacje wigilijne dla starszych i samotnych osób w Warszawie, Poznaniu, Lublinie i Pruszkowie. Pomóc można, wpłacają dowolną kwotę przez stronę podarujwigilie.pl.