Syndrom Kasandry zamyka usta kobietom. Jak przejawia się ten kompleks?

08.07.2019
Aktualizacja: 08.07.2019 15:54
Kompleks Kasandry i uczucie bycie niedocenianą.
fot. Pexels

Doskonale wiesz, co wkrótce nastąpi. Masz przeczucia, dotyczące danej sytuacji, ale nie wiesz, jak to wytłumaczyć innym. Skąd się to bierze? Po prostu tak masz od zawsze. Nie możesz nikogo uprzedzić ani zapobiec przyszłym wydarzeniom, bo nikt i tak nie uwierzy. Jesteś osobą o zdrowych zmysłach, wiesz, że nie jesteś wróżką, ale czujesz, że to rozwinięta intuicja, dar, który można różnie interpretować. W psychologii mówi się, że to syndrom Kasandry. 

Syndrom Kasandry: charakterystyka 

Jeśli jesteś dotknięta syndromem Kasandry, przejawiasz pozytywne skłonności do przekazywania innym swoich doświadczeń, aby mogli z nich skorzystać. To zjawisko, w którym uzasadnione obawy i ostrzeżenia są ignorowane lub uważane za nieprawdziwe. Jedni mówią, że to dar proroctwa, intuicja, umiejętność perswazji, zaś inni, że to przekleństwo, czyste szaleństwo i kontrowersja. Można dopatrzeć się w nim cierpienia tych, którzy czują, co się wydarzy, i  nie są w stanie ostrzec. Pozostają  w poczuciu odizolowania.

Wyobraź sobie starszą osobę, np.: babcię, która obserwuje życie wnuczki. Widzi, że jest zakochana po uszy w tajemniczym mężczyźnie, który jej zdaniem nie ma dobrych intencji.  Nie jest dla niej. Podszeptuje, więc rodzinie: "To skończy się źle", ale spotyka się z krytyką: "Przestań babciu!", "Te twoje powiedzonka!". Po latach okazuje się, że miała rację - nie pasowali do siebie. Jak to się stało, że babcia wiedziała? Może połączyła doświadczenie, wiedzę życiową, zmysł obserwacji, ale też od zawsze miała taką zdolność - przeczuwania. Mimo to, rzadko zdołała kogoś ostrzec przed błędem. 

Gdy spełnia się to, co osoba mówiła wcześniej, ,należy milczeć. Jeśli tylko ktokolwiek napomknie: "A nie mówiłam!", wywoła to nieprzychylną reakcję otoczenia. To, jak zaklejenie ust. Skutek jest taki, że osoba przestaje uprzedzać, co nie oznacza, że pozbyła się swojego daru. Z biegiem czas wychodzi z założenia, że nie warto o tym mówić, bo i tak nikt nie słucha. Własnie, dlatego syndrom Kasandry, znany jest również jako kompleks, dylemat.

O czy mówi kompleks Kasandry?

Termin wywodzi się z mitologii greckiej, konkretnie z Iliady Homera, w której wystąpiła tragiczna postać Kasandry, córki króla Troi, Priama. Kasandra była piękną trojańską księżniczką. Zakochał się w niej sam bóg Apollo, ona zaś obiecała mu swoją rękę w zamian za naukę przepowiadania przyszłości. Ale gdy już nauczyła się to robić, odmówiła mu swych względów. Rozgniewany Apollo odebrał jej dar perswazji, mimo trafnych wróżb, nikt Kasandrze nie wierzył. Przez analogię z tą historią termin "syndrom Kasandry" określa się ludzi, którzy potrafią przeczuć, co wkrótce nastąpi. 

Trudno jest tym osobom przekonać o swojej racji, jakikolwiek kontrowersyjny pogląd prawie nie ma szansy się przebić. Zazwyczaj jest tak, że jeśli wszyscy sądzą, że dzieje się coraz gorzej, chociaż wiele konkretnych przesłanek dowodzi czegoś przeciwnego, nie zdołasz skłonić ich do obiektywnej oceny. Podobnie, jak wybucha euforia i wszystko dobrze się układa, nikt nie słucha wezwań do ostrożności. 

Na kompleks Kasandry współcześnie cierpią dojrzałe kobiety, które wykazują dążenie do ciągłego kontrolowania wszystkiego dookoła siebie. Zaczynają zauważać wszystko, co odchyla się od ideału i od planu, usiłując kontrolować sytuację. Chcą też za wszelką cenę okazać swoją wartość, ponieważ uważa, że w taki sposób osoby w jej otoczeniu poczują do niej respekt i miłość. 

Istnieje jeszcze jedna, wielka krzywda, jaka wyrządzana jest kobietom, u której pojawił się kompleks Kasandry. Otóż gaśnie w nich niezwykły dar jakim jest intuicja.

Co zagraża kobiecie z kompleksem Kasandry?

Jeżeli bowiem wszyscy dookoła nie cenią kobiety i nie traktują jej poważnie, ona z czasem również przestanie to robić w stosunku do samej siebie. Zacznie ignorować i pomniejszać swoje odczucia, przeczucia, emocje i wszystko, co dzieje się w jej wnętrzu. Przez to przestaje słuchać siebie, gdy jej wewnętrzny głos mówi jej: „ten związek nie jest dobry”, „stać cie na więcej’ lub: „cierpisz zupełnie bez sensu”. Sprawia to, że kobieta gaśnie, staje się wycieńczona i coraz bardziej nieszczęśliwa. Na początku nikt w jej otoczeniu prawdopodobnie tego nie zauważy. Z czasem jednak ciało kobiety zacznie krzyczeć o pomoc: pojawi się ból, zmęczenie, dolegliwości, problemy z zasypianiem. 

Źródło: "Jak mniej myśleć"; krokdozdrowia.com