Zamknij

Stresujesz się tym, że dziecko zaczyna szkołę? Psycholog o tym, jak sobie z tym radzić

26.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:02
Pierwszy dzień w nowej szkole.
fot. Shuuterstock

Pierwsze miesiące szkoły są dla rodziców początkiem czegoś innego - dochodzą nowe obowiązku, a wraz z nimi stres i niepokój. Łączeniem pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem stanowi spore wyznanie. Jak opanować stres związany ze szkołą? 

Stres pierwszego dnia w szkole

To normalne, że pierwszy dzień szkoły jest trudny dla niektórych rodziców, ale niektórzy mogą potrzebować większego wsparcia niż inni, dostosowując się do zmiany. Jeśli jesteś mamą, która odczuwa dodatkowy stres na początku nowego roku szkolnego, nie jesteś sam. W rzeczywistości twoje uczucia są bardziej powszechne, niż myślisz.

Pewne amerykańskie centrum opieki nad dziećmi przebadało wszystkich członków rodziny swojej placówki. Okazało się, że 63% twierdzi, że to mama ma najtrudniejszy czas w pierwszym dniu szkoły.

Nie jest to wcale zaskakujące według Michele Levin, terapeuty rodzinnego i współwłaściciela Blueprint Mental Health. „To normalne, że rodzice mają trudności z przeniesieniem się, kiedy ich dzieci zaczynają szkołę lub przedszkole. W przypadku wielu rodzin po raz pierwszy tracimy kontrolę”. Chociaż dla niektórych rodziców jest to normalne w pierwszym dniu szkoły, Levin twierdzi, że niektórzy mogą potrzebować większego wsparcia, niż inni przystosowujący się do zmiany. Wskazuje również, że rodzice mogą radzić sobie ze stresem na początku nowego roku szkolnego na wiele sposobów.

Praktyka czyni mistrza

Rzeczniczka American Academy of Pediatrics (AAP), dr Sara Bode, która jest również pediatrą podstawowej opieki zdrowotnej i dyrektorem medycznym Nationwide Children's Hospital's Care Connection School-Based Health and Mobile Services, sugeruje, że matki, które mogą być zestresowane podczas pierwszych dni w szkole, powinny zastanowić się, co jest przyczyną ich niepokoju i co mogą zrobić, aby je uspokoić.

W ten sposób specjalistka wyjaśnia, że przygotowanie się do rozpoczęcia szkoły jest jak szkolenie na wydarzenie. A praktyka czyni mistrza. Obejmuje to także tworzenie nowych procedur w dniach poprzedzających początek roku szkolnego. Zadania takie jak wcześniejsze budzenie dzieci, wybranie ubrań, które chcą założyć, lub zjedzenie śniadania w określonych porach, mogą pomóc w ułatwieniu przejścia, gdy nadejdzie pierwszy dzień szkoły.

„Jeśli znajdziesz sposób, aby rozpocząć te dni z dzieckiem rano od pozytywnych działań, zmniejszy to również twój niepokój podczas budowania rutyny” – powiedział Bode.

Dla wielu rodziców duża część stresu wynika z martwienia się doświadczeniem, jakie będą mieli ich dzieci, gdy zaczynają szkołę, oraz lękiem, jaki mogą odczuwać w nieznanym miejscu.

Ale Levin mówi, że ważne jest, aby rodzice pamiętali, że nie mogą kontrolować tego doświadczenia swoich dzieci. Można kontrolować tylko sposób, w jaki reagujesz na to.

Levin mówi, że chce, aby rodzice pamiętali, że to nie od nich zależy, czy ograniczą dzieciom potencjalne stresory, czy też nie pozwolą im odczuć dyskomfortu. Zamiast tego mówi, że rodzice powinni skupić się na pomaganiu dzieciom w zrozumieniu ich uczuć, omówieniu ich i nauczeniu się, jak radzić sobie z tym, co się dzieje.

„Przewidywanie tego i świadomość, że choć jest to naprawdę trudne, w ich najlepszym interesie jest, aby to zrobić, pomoże to rodzicom lepiej sobie z tym poradzić” – wyjaśnił Levin.

W rzeczywistości rodzice, którzy podkreślają niepokój dziecka związany z rozpoczęciem szkoły, mogą utrudniać wszystkim to doświadczenie, ponieważ dzieci mają tendencję do karmienia się stresem rodziców.

Przeczytaj: Przedszkole przechowalnią dzieci na czas wakacji? Zawadzka pokazała list wychowawczyni

„Rodzice muszą ustawić ton” – powiedział Bode. „Jeśli wykazują dużo nerwów, niepokoju lub zastanawiają się, czy jest to właściwy wybór w szkole lub jak ich dziecko sobie z tym poradzi, dzieci to zauważą, szybko wychwytują i naśladują”.

Stres w szkole: jak pomóc dziecku? 

Rodzice nie są jedynymi, którzy mogą doświadczyć zwiększonego niepokoju na początku nowego roku szkolnego. Dzieci też często to czują.

„Wszystko, co możesz zrobić, aby zminimalizować tajemnicę tego wszystkiego przed czasem, pomoże twoim dzieciom. Jeśli możesz wcześniej zaplanować wizytę w szkole, rozmawiać o wszystkim, czego powinni się spodziewać, a nawet ćwiczyć, jak może wyglądać pierwszy dzień szkoły, może to pomóc” – powiedział Bode. Wyjaśnia to, ponieważ dzieci lubią rutynę i lubią oczekiwania.

Pierwszy dzień w szkole: jak sobie poradzić? 

Rodzice, którzy już niepokoją się tym, jak ich dziecko poradzi sobie z tym przejściem, mogą ulec pokusie przedłużenia swojego pożegnania. Jednak obaj eksperci zachęcają rodziców do trzymania się zaplanowanej rutyny, a nie pozostawania.

„Mówimy rodzicom, że przedłużenie momentu separacji zazwyczaj nie uspokaja dziecka. Zwykle pogarsza to” – powiedział Bode.

Przeczytaj: 8 domowych sposobów na poprawę pamięci i koncentracji

U dziecka, które nie ma zdiagnozowanego zaburzenia lękowego lub innego schorzenia, który może to utrudniać, zwykle najlepiej jest upewnić się, że dziecko wie, co nadchodzi, a następnie postępować zgodnie z nim – wyjaśniają psychologowie. 

Zamiast ociągać się, Bode sugeruje rodzicom, aby zapewniali swoje dziecko, że wszystko będzie dobrze i że będą mieli wspaniały dzień. Następnie należy zostawić je nauczycielowi, który prawdopodobnie dobrze orientuje się w pomaganiu dzieciom w dostosowaniu się.

„W większości nauczyciele mówią, że dziecko czuje się dobrze w ciągu 10 minut po odejściu rodziców. Ale dla tych rodziców, którzy zostają, lęk zostaje tylko przeciągnięty” – powiedziała. Levin zachęca rodziców również do zachowania spokoju podczas tego pożegnania, chociaż może to nie być łatwe.

„Kiedy dziecko płacze, panikuje lub mówi: »Nie idę, nie zmuszaj mnie do odejścia«, naturalnie wywołuje to emocje rodziców i może łatwo czuć się nerwowy, zmartwiony lub sfrustrowany” – powiedziała.

W tych chwilach Levin zachęca rodziców do zapamiętania jednego z jej ulubionych cytatów: „Podziel się swoim spokojem. Nie przyłączaj się do ich chaosu”.

„Jest całkowicie OK, żeby zostawić dziecko, cały czas entuzjastycznie się uśmiechać, a potem wyjść za róg i trochę płakać. Po prostu chcesz zminimalizować taką reakcję przed swoim dzieckiem” – powiedział Levin.

Przypomnij im o planie, powiedz im, że ich kochasz i zaufaj nauczycielowi, że poradzi sobie z następną częścią.

Chociaż może to nie wydawać się łatwe, ostatecznie jest to  najlepsze dla twojego malucha — i dla ciebie.

Źródło: healthline.com