Zamknij

Stres w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń osobowości u dzieci

06.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 14:43
Stres w czasie ciąży
fot. Shutterstock

Płaczliwość, uczucie stresu, chwiejność nastroju w ciąży nie jest rzadkością. Nie zawsze jest to wyłącznie kwestia hormonów i samonakręcania. Może to być stres permanentny wywołany lękiem przed poronieniem lub ryzykiem utraty pracy. Najnowsze badania sugerują, że silny stres, powoduje zaburzenie osobowości dziecka.

Stres w ciąży a zdrowie dziecka

W Finlandii przebadano ponad 3500 kobiet w ciąży i ich dzieci po ich narodzinach. Następnie wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „British Journal of Psychiatry” pokazują, że dzieci kobiet, które doświadczają silnego stresu podczas ciąży, są prawie 10 razy bardziej narażone na zaburzenie osobowości w wieku 30 lat. Natomiast, osoby narażone na umiarkowany stres miały cztery razy większe szanse na pełne zdrowie psychiczne.

Badanie zostało przeprowadzone na kobietach, mieszkających w Helsinkach, które urodziły dzieci w latach 1975 – 1976. Co miesiąc podczas ciąży odpowiadały na pytanie dotyczące poziomu stresu psychicznego, musiały opowiedzieć, czy odczuwały go, jeśli tak, to jaki był to rodzaj stres i czym był wywołany. Może to być na przykład stres związany z problemami związkowymi, psychologicznymi i czynnikami społecznymi.

Przebadano również ich dzieci, gdy skończyły 30 lat. U 40 z nich odnotowano zaburzenia osobowości. Były to te ciężkie przypadki już w szpitalu, po narodzinach. 

Stres w ciąży: skutki

Nie wiadomo do końca, w jaki sposób stres u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko zaburzeń osobowości. Może to być wywołane zmianami w mózgu, oddziedziczonymi genami lub wieloma innymi czynnikami wychowawczymi.

Naukowcy w badaniu próbowali skupić się głównie na skutkach stresu, kontrolując jednocześnie inne czynniki, takie jak: historia zdrowia psychicznego kobiet w ciąży, czyli np.: czy cierpiały na depresję. Z pewnością takie doświadczenia chorobowe mają wpływa na dziecko. Już poprzednie badania wykazały związek między stresem w ciąży a rozwojem depresji, lęku i schizofrenii.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Dr Trudi Seneviratne, psychiatra i konsultantka dla kobiet w ciąży w Royal College of Psychiatrists, podkreśliła, że ciąża sama w sobie jest stresującym czasem.  

„Jeśli stres nie zostanie zminimalizowany, istnieje duże ryzyko, że przejdzie on w okres poporodowy” – powiedziała. „Nie chcemy, aby rodzice myśleli, że szkodzą swoim dzieciom, ale muszą wiedzieć o tym, że wysoki poziom stresu wpływa na każdego z nas, również na dziecko”.

Należy się zastanowić przede wszystkim, w jaki sposób zmniejszyć stres podczas ciąży. Dr Seneviratne podkreśla, że kobiety w ciąży powinny być wspierane w domu i pracy. Powinny otrzymywać też wiedzę o tym, jakie są strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Kobiety w ciąży muszą nauczyć się odpoczywać, prosić o wsparcie i rozmawiać z kimś o swoich uczuciach. Zaleca się także przestrzeganie zbilansowanej diety, rzucenie palenia i regularny sen. Jest to kluczowe również po porodzie.

Ross Brannigan, główny autor badania z Royal College of Surgeons w Irlandii, twierdzi, że badanie to pokazuje, jak ważne jest zapewnienie wsparcia kobietom w ciąży, jak i ich rodzinom w okresie przedporodowym i poporodowym.

Położna lub pielęgniarka środowiskowa powinna np.: zapytać, czy kobieta oczekująca dziecka, kiedykolwiek w przeszłości miała jakiejkolwiek problemy ze zdrowiem psychicznym  i czy odczuwa poczucie beznadziei po urodzeniu dziecka. Pomoc w zarządzaniu uczuciami to obowiązek służby zdrowia, niestety to wciąż dalekie od ideału. Z tym kobieta najczęściej pozostaje niestety sama.

Przeczytaj:  Metoda drżenia mięśni. 5 minut wystarczy, by usunąć napięcia ciała

Źródło: BBC