Zamknij

Spięcia w związku to twoja codzienność? Oto 5 zwrotów, które naprawią relację

24.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:08

Romantyczne relacje bywają trudne. Nie dlatego, że partnerzy się nie kochają, nie troszczą lub na samym początku nie są dla siebie wystarczająco blisko. Chodzi o to, że każdy związek to dwie różne osoby, które mają własne unikalne zestawienie wartości, przekonań, perspektyw, marzeń. Oznacza to, że gdy para decyduje się żyć razem, w przyszłości mogą pojawiać się sytuacje, w których występuje niezgodność zdań. Jest to zupełnie naturalne. Pomóc może dobra komunikacja. Oto pięć zwrotów, które pomogą ci porozumieć się w związku.

Słowa, które mogą uratować twój związek
fot. Shutterstock

Komunikacja w związku: jak ją budować? 

Kluczem jest to, aby uznać, że niezgodności w pewnych obszarach są czymś zupełnie naturalnym. Po prostu należy nauczyć się ze sobą komunikować w pozytywny i skuteczny sposób. Poniżej zaproponowane zwroty mają głębszy przekaz – pozwalają na zbudowanie zrozumienia. 

1. „Słyszę cię”

Nic nie przebije wrażenia aktywnego słuchania. Czasami potrzebujemy się w związku wygadać, a nie znaleźć sposobów na rozwiązanie problemu.

Zainteresowanie tym, co osoba do nas mówi, można poznać po mimice twarzy, wczuciu się w sytuację, późniejsze odnoszenie się do wątku, zadawane później  pytania. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. 

Słuchanie pomaga też wtedy, gdy się z czymś nie zgadzamy, a w powietrzu jest trochę frustracji. Mówiąc: „Słyszę cię/Słucham cię”, możemy rozproszyć część negatywnej energii. Twój partner doceni fakt, że wsłuchujesz się w jego historię i podświadomie poczuje, że dołożyłeś wszelkich starań, aby zrozumieć jego punkt widzenia. 

2. „Szanuję twoją perspektywę, nawet jeśli się z nią nie zgadzam”

Szacunek to jedna z kluczowych podstaw każdego związku. Pamiętaj, że możesz szanować czyjąś perspektywę, nie zgadzając się z nią. Kiedy wypowiadasz to głośno swojemu partnerowi, znów sprawiasz, że czuje się słuchany.  Obdarowujesz go w ten sposób troską i zrozumieniem, na które zasługuje każdy człowiek. 

3. „Znajdźmy złoty środek, który będzie dla nas obojga”

Osiągnij kompromis – łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale czasem jest to konieczne. Regularnie rozmawiaj ze swoim partnerem o tym, co jest najważniejsze dla każdego z was. W ten sposób, gdy pojawią się nieporozumienia dotyczące decyzji lub sposobu działania, już wiesz, kto pozwoli osiągnąć kompromis. Na przykład, jeśli jesteś bardziej towarzyski niż partner, poproś go, aby przyłączył się do wybranej liczby wydarzeń towarzyskich, na które naprawdę chce iść bez zmuszania. Jest to szczególnie powszechne w partnerach introwertycznych i ekstrawertycznych, więc zwróć uwagę na to, czego potrzebuje każdy z was, i dajcie sobie przestrzeń, aby je zaspokoić.

4. „Jestem wdzięczny, że _________” 

Jestem wdzięczny, że zrobiłeś dziś obiad, kiedy byłem zbyt zmęczony. Cieszę się, że wysłuchałeś moich obaw związanych z pracą. Cieszę się, że zaproponowałeś dla nich rozwiązania. Jestem wdzięczny, że jesteś w moim życiu, ponieważ sprawiasz, że czuję się kochany/bezpieczny/doceniany. Wdzięczność ma w sobie magię i może przyczynić się do zwiększenia pozytywnej energii  w związku. Jeśli chcesz ją zaszczepić ją w swoim związku, codziennie doceniaj swojego partnera za drobne gesty. Podczas wieczornych rozmów powiedz od jednej do trzech rzeczy, za które byłeś wdzięczny w tym konkretnym dniu. Niech zrobi to samo dla ciebie. 

Przeczytaj: 4 pułapki intymności: są jak "pocałunki śmierci" dla seksu 

5. „Wspieram cię w twoich marzeniach”

Pamiętaj, że wspieranie partnera w marzeniach nie oznacza, że musisz je zrozumieć, a nawet pomóc im dotrzeć do nich (niektórzy mogą nawet nie chcieć twojej pomocy!). Najważniejsze jest wsparcie mentalne i emocjonalne partnera w pracy nad ich spełnianiem.

Wypróbuj tych zwrotów, powiedz też partnerowi o ich znaczeniu. Staraj się nie denerwować, jeśli od samego początku nie idzie wam to gładko. Dobra komunikacja wymaga zaangażowania, wysiłku i czasu. Im więcej ćwiczysz, wspierając się w ten sposób, tym łatwiej będzie. W końcu zamieni się to w nawyk, a pozytywne interakcje staną się normą.

Przeczytaj: Jak rozpoznać, że związek się rozpada?