Polscy mężczyźni w czołówce samobójstw w Europie. WHO alarmuje

25.09.2019
Aktualizacja: 25.09.2019 16:58
Polscy mężczyźni w czołówce samobójstw w Europie. WHO alarmuje
fot. Shutterstock

Samobójstwa w Polsce to domena mężczyzn. Organizacja zdrowia (WHO) 10 września opublikowała aktualny raport samobójstw. W każdym roku 800 tysięcy osób na całym świecie popełnia samobójstwo. Kobiety w Polsce stosunkowo rzadko popełniają samobójstwa. Jednak polscy mężczyźni robią to znacznie częściej.   

Samobójstwa w Polsce: raport WHO

Według WHO na każdą ze śmierci przypada 20 prób – nieskutecznych. Samobójstwa dotykają osoby w każdym wieku, jednak samobójstwo jest drugą, po wypadkach samochodowych, najczęstszą przyczyną zgonu, pośród osób w wieku 15-29 lat. Lata 2010-2016 przyniosły zmniejszenie liczby samobójstwo o prawie 10%. Pomimo tego, że sytuacja uległa poprawie, wciąż wymaga pracy. Jedynie 38 krajów świata posiada rządowy program przeciwdziałania samobójstw:

W rozwiniętych i rozwijających się państwach mężczyźni popełniają samobójstwo trzy razy częściej, od kobiety. W Polsce dysproporcja ta jest jeszcze większa… Polscy mężczyźni samobójstw popełniają prawie najczęściej, pośród europejskich krajów – “23,9 samobójstw na 100 tys., 4. miejsce od końca w UE”. Kobiety natomiast wypadają całkiem nieźle – “3,4 samobójstw na 100 tys. mieszkańców, 6. najlepszy wynik w UE” -  stwierdził profesor Brunon Hołyst, z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Dlaczego samobójstwa głównie dotyczą mężczyzn? Wynika to przede wszystkim z faktu, że są grupą bardzo zaangażowaną zawodową, na której spoczywa kredyt, utrzymanie rodziny. Z drugiej strony przykładają małą wagę do zdrowia psychicznego. Nie przyglądają się sobie, nie rozmawiają o emocjach, nie starają dać sobie ulgi. Bardzo często jeśli już regulują sobie napięcie,  

Mężczyźni są bardzo zaangażowani zawodowo. Wszystko przez poczucie, że to oni muszą zarabiać na rodzinę i jej utrzymanie. Jednocześnie lekceważą oni swoje zdrowie, głównie to psychiczne. Poza tym w naszej kulturze istnieje tabu, odnoszące się do chorób psychicznych i samobójstw, właśnie dlatego, osoby z problemami nie wiedzą jak i gdzie znaleźć profesjonalną pomoc. Kobiety natomiast, pomimo równie dużej ilości obowiązków, do których często dochodzi także opieka nas domem, są dużo bardziej empatyczne, rozmawiają o problemach. Kobiety w naszym kraju są silne, odzwierciedlają to statystyki.

Źródło: life4style.pl

Przeczytaj: Depresja zaczyna się w... jelitach - tam, gdzie masz "drugi mózg"?