Pokazała twarz po tym, jak pobił ją mąż. Jej apel poruszył internautów

04.12.2019
Aktualizacja: 04.12.2019 13:49
Pokazała twarz po tym, jak pobił ją mąż. Jej apel poruszył internautów
fot. Shutterstock

Przemoc mężczyzn wobec kobiet przyjmuje formę fizyczną, jak i psychiczną. Ofiary przyjmują różne strategie radzenia sobie z sytuacją. Większość ukrywa problem i nie decyduje się na odejście od partnera. Louise Gilmore przez lata tkwiła w toksycznym związku. Ostatnio jej partner pobił ją tak dotkliwie, że nie chciała już milczeć. Nagraniami i zdjęciami obrażeń podzieliła się na Facebooku. W ten sposób szuka pomocy. 

Opisy ofiary przemocy

Niewiele kobiet decyduje się na taki krok. Ofiary przemocy lubią się chować. Lousie Gilmore z Belfastu po tym, jak została pobita przez partnera, postanowiła coś zmienić. O problemie opowiedziała w sieci.

Według relacji Lousie opublikowanej na Facebooku mężczyzna wpadł w szał po tym, jak sprawdził jej telefon. Nie spodobały się mu przesłane wiadomości od innych mężczyzn. Pobił partnerkę tak bardzo, że jej twarz jest cała w siniakach i krwiakach. Mężczyzna roztrzaskał jej głowę o drzwi, wybijając w nich dziurę. W wyniku pobicia kobieta dostała wstrząsu mózgu, obrzęku twarzy oraz złamania nosa. Louise podkreśla, że partner wyśmiewał ją i nadal powtarza, że sama wyrządziła sobie taką krzywdę.

Mężczyzna nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Co więcej, został zwolniony za kaucją, pod warunkiem, że nie będzie kontaktował się z byłą partnerką ani jej rodziną, posiadał alkoholu i będzie przestrzegał godziny policyjnej.

Syndrom wyuczonej bezradności u ofiar przemocy

Dlaczego ofiary czują się zupełnie bezbronne? Dlaczego milczą? Skąd tak silne poczucie bezkarności u sprawców? Jakie strategie stosują agresorzy – jakie kobiety, a jakie mężczyźni? Jak rozpoznawać różne formy przemocy psychicznej?

L.E. Walker przeprowadzała badania wśród krzywdzonych kobiet, które dają odpowiedzi na te pytania. Okazuje się, że na początku pojawienia się aktów przemocy często podejmują one różne działania mające na celu przerwanie zachowań agresywnych partnera. Jednak zachowania te w dużej części nie przynoszą pożądanych efektów. W niedługim czasie u kobiet tych zaobserwowano pojawienie się syndromu wyuczonej bezradności.

Syndrom ten przejawia się w zaprzestaniu podejmowania jakichkolwiek działań. Wynika to z przekonania, że cokolwiek się zrobi i tak nie przyniesie to pożądanego efektu i zawsze znajdzie się powód do zachowań agresywnych partnera. Mimo że osoby doznające przemocy mają możliwość unikania sytuacji, w jakich występuje przemoc, nie robią tego i pozostają w krzywdzącym związku.

Osoba doznająca przemocy zaczyna odczuwać brak kontroli nad swoim losem i zaczyna wierzyć, że nie ma wyjścia z obecnej sytuacji. W ten sposób zaczyna „uczyć się” znosić przemoc. Stara się wszelkimi sposobami zminimalizować cierpienie, jakiego doznaje w związku. Stosuje strategie, które w pewnych okolicznościach mogą zmniejszyć występowanie przemocy, mimo że nie będą zapobiegać jej na dłuższy czas.

Syndrom wyuczonej bezradności przyczynia się do uwięzienia kobiety w związku krzywdzącym, działa jako silny czynnik zniewalający.

Znęcanie psychiczne: test

Sprawdź, czy doznajesz przemocy. Czy zdarza się, że ktoś Tobie bliski:

 • Popycha, policzkuje, bije, szarpie Ciebie.
 • Traktuje w sposób, który Cię rani.
 • Obrzuca Cię obelgami, wyzwiskami.
 • Zmusza do robienia rzeczy, które są dla Ciebie poniżające.
 • Domaga się ograniczenia Twoich kontaktów z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi.
 • Kontroluje w pełni wszystkie wydatki w domu i każe prosić Cię o pieniądze.
 • W przypływie złości niszczy Twoją własność.
 • Oboje uważacie, że to Twoja wina.
 • Skłania Cię do kontaktów seksualnych, mimo że nie masz na to ochoty.
 • Grozi, że zrobi Tobie i twoim bliskim krzywdę, zabije, zrani.
 • Uważa, że zasługujesz sobie na takie traktowanie.
 • Uważa, że wszystkie powyższe rzeczy robi dla Twojego dobra.
 • Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco, chociaż na jedno pytanie, istnieje ryzyko, że doznajesz przemocy ze strony bliskiej Ci osoby.

Co dzieje się z psychiką osoby, która długotrwale doświadcza przemocy?

Przemoc domowa doprowadza do:

 • silnego obniżenie samooceny,
 • wzrostu ryzyka wszelkich zaburzeń – depresji i myśli samobójczych, stresu pourazowego (PTSD), uzależnień.
 • pogorszenia się zdrowia fizycznego.
 • pogorszenia się funkcjonowania zawodowego i towarzyskiego.

Przeczytaj: Nowe pomysły na pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie