Zamknij

Epidemia perfekcjonizmu wśród millenialsów. Alarmują psychologowie

30.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 18:33

Co czeka nasze dzieci? Kim będą i jacy będą? Pokolenie millenialsów wychowuje się w poczuciu, że muszą od siebie dużo wymagać, aby zostać kimś ważnym, posiadać, wyglądać i korzystać z wygód, jaki proponuje świat. Ciąży na nich ogromna presja. Czy są w stanie temu podołać? Starają się sprostać wymaganiom, ale robią to kosztem zdrowia...

Co czeka nasze dzieci?
fot. Pixabay

Niezdrowy perfekcjonizm 

Młodzi ludzie żyją dziś pod presją nieporównywalnej do tej, z którą zmagały się poprzednie pokolenia — powiedział Jo Bibby, dyrektor ds. Strategii w Amerykańskiej Fundacji Zdrowia.

Perfekcjonizm dla niektórych może być pożądaną cechą. W końcu godne pochwały jest dążenie do tego, by robić wszystko, co w naszej mocy — od pracy po życie rodzinne. Wszystko jednak, co skrajne, jest niebezpieczne. Istnieje ogromna różnica między pozytywnym a szkodliwym perfekcjonizmem. Niebezpieczeństwo jest wtedy, gdy odczuwane jest intensywne poczucie presji, które wpływa na nasze samopoczucie psychiczne.

Ważna informacja

Co kryje się pod szkodliwym perfekcjonizmem? Zazwyczaj jest niskie poczucie własnej wartości, sposób wychowania (zbyt dużo krytyki, zbyt mało pochwał), myślenie, że na uznanie i akceptację otoczenia można zasłużyć. Tymczasem – bardzo często tak się dzieje, że im bardziej perfekcjonista się stara, tym bardziej traci sympatię otoczenia i tym bardziej siebie nie lubi.

Badanie przeprowadzone niedawno przez Thomasa Currana z University of Bath i Andrew Hill z York St. John University pokazuje, że millenialsi to pokolenie najbardziej predysponowane do perfekcjonizmu. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Psychological Bulletin

Gwałtowny wzrost perfekcjonizmu

W opublikowanym artykule Curran i Hill definiują perfekcjonizm jako „kombinację zbyt wysokich standardów osobistych i nadmiernie krytycznych samoocen”, co wyjaśnia, dlaczego tak wielu osobom tak trudno osiągnąć satysfakcję. Naukowcy przeanalizowali dane 41 641 studentów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii. Wykorzystali model, który uwzględnił trzy typy perfekcjonizmu:

- zorientowany na siebie, czyli kiedy osoba przywiązują irracjonalne znaczenie do bycia doskonałym, mają wobec siebie nierealistyczne oczekiwania;
- przepisywany społecznie, czyli wtedy, gdy osoby wierzą, że muszą wykazywać doskonałość, aby zapewnić akceptację otoczenia;
- zorientowany na innych, czyli gdy osoby narzucają nierealistyczne standardy tym, którzy są wokół nich.

Na podstawie badania okazało się, że młodsze pokolenie studentów uzyskało wyższe wyniki we wszystkich trzech typach perfekcjonizmu niż poprzednie. Dane ujawniły, że od 1989 r. do 2016 r. przeciętny wynik studenta z perfekcjonizmu zorientowanego na siebie wzrósł o 10%, a dla perfekcjonizmu zalecanego społecznie aż o 32%. Tymczasem 16-procentowy wzrost odnotowano w perfekcjonizmie zorientowanym na innych. Curran and Hill sugerują, że ten gwałtowny wzrost oczekiwań milenijnych wobec siebie i innych może wynikać z kilku powodów. 

Przeczytaj: Groźne jak pół paczki papierosów dziennie. To plaga wśród młodych

Po pierwsze, kultura zachodu coraz bardziej zachęca do poczucia konkurencyjności i silniejszego indywidualizmu. Również media społecznościowe również wydają się ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o niepokój millenialsów. W świecie wirtualnym wszyscy wydają się doskonalsi, szczęśliwsi i młodzi ludzie zaczynają w to wierzyć. Widząc, np.: doskonały obraz ciała, chcą mieć to samo. Nierealistyczne reprezentacje popycha młodsze pokolenia do poszukiwania nieosiągalnych, doskonałych ciał, co zwiększa poczucie izolacji.

Zbyt duży nacisk na millenialsów

Coraz wyższe wymagania edukacyjne i presja na znalezienie dobrze płatnej pracy, mogą również odgrywać rolę w zawyżonym poczuciu perfekcjonizmu tego pokolenia.

Młodzi ludzie nakładają na siebie coraz bardziej nierealistyczne oczekiwania edukacyjne i zawodowe. W rezultacie rośnie wśród millenialsów perfekcjonizm.

Thomas Curran

„Te odkrycia sugerują, że ostatnie pokolenia studentów mają wyższe oczekiwania wobec siebie i innych niż poprzednie pokolenia” - zauważa Curran. Dodaje: „Współcześni młodzi ludzie konkurują ze sobą, aby sprostać presji społecznej, aby odnieść sukces, i uważają, że perfekcjonizm jest konieczny, aby czuć się bezpiecznie, społecznie i wartościowo”.

Pamiętajmy też o tym, że wysoki poziom perfekcjonizmu milenijnych może być przyczyną niedawnego wzrostu chorób psychicznych, które wpływają na „rekordową liczbę młodych ludzi”. Urząd Statystyk Narodowych USA stwierdził także, że osoby w wieku milenijnym częściej doświadczają długotrwałej samotności niż jakakolwiek inna grupa wiekowa.

Źródło: Medical News Today 

Przeczytaj: Nie lubią swoich ciał. Polki myślą, że są najbrzydsze w Europie