Wyniki badań są dobre, choć osoba czuje się źle. To rodzaj nerwicy

26.06.2019
Aktualizacja: 26.06.2019 17:12
Nerwica wegetatywna: wszystkie objawy fizyczne
fot. Shutterstock

Osoby chorujące na nerwicę wegetatywną chodzą od lekarza do lekarza, wykonują niezliczone ilości badań i są przekonane o swojej chorobie, której jeszcze nie wykryli. Choć wyniki badań są dobre, naciskają na diagnozę. Lekarze rozkładają ręce i kierują pacjenta (po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki) na konsultację do psychologa lub psychiatry. Nie spotyka się to z entuzjastycznym przyjęciem, jednak jest to sugestia bardzo zasadna. Psychiatrzy, psychoterapeuci w takich przypadkach najczęściej rozpoznają  nerwicę wegetatywną.

Nerwica wegetatywna: na czym polega?

Nerwica wegetatywna jest rodzajem zaburzenia psychicznego, którego podstawą jest lęk dotyczący doświadczanych objawów somatycznych. Osoby odczuwa objawy ze strony układu krążenia, oddechowego czy pokarmowego, jednocześnie nie mając niepokojących czy wskazujących na problem wyników badań. Trudność ma podłoże w psychice. Zazwyczaj, na początku pacjent absolutnie nie dopuszcza do siebie myśli, że jego problemy mają związek z psychiką i w związku z tym trudno jest go namówić na wizytę u specjalisty, pacjent zwykle dalej chce szukać u siebie "choroby ciała, a nie choroby duszy". 

Objawy nerwicy wegetatywnej

Najczęstszymi objawami, z jakimi pacjenci trafiają do gabinetu są:

Powyższe objawy są przez pacjenta traktowane jako zapowiedź poważnej choroby (np. raka przewodu pokarmowego czy guza mózgu) lub jako zapowiedź nadchodzącego udaru, zawału czy omdlenia.

Przyczyny rozwijania się nerwicy wegetatywnej

Lekarze i psychologowie wskazują na takie czynniki rozwoju nerwicy wegetatywnej, jak:

  • Biologiczne, czyli związane z tym jak szybko pobudza się i wycisza nasz układ nerwowy. 
  • Wychowanie – jeśli jednak od dziecka doświadczyło się atmosfery niepokoju, niebezpieczeństwa, zagrożenia z jednoczesnym poczuciem własnej słabości, możliwość wykształcenia nerwicowego odbierania rzeczywistości jest bardzo duża.
  • Traumatyczne doświadczenia – uaktywnienie nerwicy wegetatywnej może nastąpić również jako wynik wypadku.

Układ wegetatywny: zaburzenia 

Mózg odpowiada za łączenie emocji z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych. On kontroluje przemianę materii i gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie wewnętrzne. Warto wiedzieć, że układ wegetatywny stanowi, obok układu somatycznego, część układu nerwowego. Nadzoruje pracę narządów wewnętrznych i przemianę materii. Jego działanie jest mimowolne i oparte o odruchy. To właśnie ten układ wpływa na to, jak organizm reaguje na emocje. Odpowiada on za: przyspieszenie lub zwolnienie rytmu serca, częstotliwość oddechu, pracę jelit, pracę pęcherza moczowego, pracę żołądka, wydzielanie łez, wydzielanie śliny, wydzielanie potu.

Układ wegetatywny odpowiada też za przygotowanie do obrony. Jeśli jednak układ autonomiczny otrzymuje niejednoznaczne sygnały, wtedy zaczyna pracować nieprawidłowo i wymyka się spod kontroli mózgu. W takim przypadku organizm zostaje rozregulowany i nie funkcjonuje prawidłowo. Dlatego też pojawiają się wszelkie objawy nerwic wegetatywnych.