Nie umiesz reagować na komplementy? To może być echoizm

06.06.2019
Aktualizacja: 06.06.2019 19:33
Nie umiesz reagować na komplementy? To może być echoizm
fot. Shutterstock

Krępują ich komplementy i uwaga innych. Odczuwają strach przed poczuciem wyjątkowości czy też wyróżnieniem się w jakikolwiek sposób. Głos innych jest dla nich jak echo – nieustannie wraca i przechwytuje sposób myślenia. Echoizm to jedno z najnowszych pojęć w psychologii. Słowo wdrożył Craig Malk, psycholog kliniczny i wykładowca Harvard Medical School, który zjawisko opisał w książce: „Przemyślenia o narcyzmie: tajemnica rozpoznania i radzenia sobie z narcyzami”. Na czym polega echoizm? 

Wchodzą w trudne związki z narcyzami

Jak tłumaczy Craig Malkin, to ludzie, którzy będąc w związku, totalnie koncentrują się na drugiej osobie i jej potrzebach, tracąc przy tym własny głos. Rezygnują ze swoich potrzeb, by całkowicie skoncentrować się na partnerze, gubiąc jednocześnie poczucie własnego “Ja”.

Ich cechy sprawiają, że mają tendencję do wchodzenia w trudne związki z narcyzami. Wynika to z tendencji do samopoświęcenia i faworyzowania uczucia innych. Boją się wyrażać własne potrzeby, więc spychają je na dalszy plan.

Echoizm to strach przed poczuciem wyjątkowości czy też wyróżnieniem się w jakikolwiek sposób, nawet pozytywnie. To lęk przed tym, że ktoś może cię wziąć za osobę narcystyczną.

Echoizm opisuje ludzi, które są uczuciowe i wrażliwe emocjonalnie osoby, czują się niekomfortowo, będąc w centrum uwagi. Osoby, których dotyczy zjawisko echoizmu wydają są zazwyczaj bardziej wrażliwe, czują intensywniej, łatwo empatyzują i emocjonalnie dostrajają się do innych. Często uchodzą za osoby serdeczne.

Ważna informacja

Narcystyczne zaburzenie osobowości cechuje wyraźnie zawyżona samoocena, przesadne wyczulenie na punkcie znaczenia własnej osoby. W diagnozie zwracamy uwagę, jak dana osoba reaguje na uwagi krytyczne - czy bardzo się złości i czuje straszliwie skrzywdzona. Czy wchodząc w związek z inną osobą, wykorzystuje ją, by osiągnąć swój cel.

Echo jako zaburzenie osobowości

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Ruhry w Bochum w Niemczech w Publicznej Bibliotece Naukowej pokazują, że portale społecznościowe takie jak Facebook sprawiają, że ta cecha staje się coraz bardziej powszechna.

Echo zaburzenie osobowości (EPD) wiąże się z niskim poczucie własnej wartości i zależności, dużą wrażliwością emocjonalną i wiedzą, jak słuchać innych.

Ważna informacja

Craig Malkin jest autorem testu, który mierzy poziom echoizmu i narcyzmu.

Ofiary echotyzmu nie doceniają siebie i i rzadko uznają własne osiągnięcia za wielkiego. Skąd w tych osobach takie schematy zachowań? Osoby cierpiące na Echo zaburzenie osobowości często mają narcystycznego rodzica, który raczej nie zwracał uwagi na ich emocjonalne i osobiste potrzeby.

Warto wspomnieć, że ludzie z EPD rozumieją i zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Mają wiele wewnętrznych konfliktów. Starają się, aby ich usłyszano, próbują ustalać granice, jednak nie zawsze są w stanie osiągnąć swoje cele, co prowadzi do wewnętrznego konfliktu.

Echoizm a unikająca osobowość

Echoizm różni się nieco od wyodrębnionego już wcześniej w psychologii zaburzenia osobowości noszącego nazwę osobowości unikającej. W przypadku osobowości unikającej mamy do czynienia z niesłusznie zaniżoną samooceną, skrajną introwersją i trudnościami w relacjach społecznych, przy jednoczesnej chęci uczestniczenia w relacjach interpersonalnych. Echoizm z kolei odnosi się do sytuacji w związku, a konkretnie – w związku z narcyzem.