Mężczyzna w sieci: jaki jest, czego szuka, o czym pisze?

11.06.2019
Aktualizacja: 11.06.2019 16:06
Mężczyzna w sieci: jaki jest, czego szuka, o czym pisze?
fot. Shutterstock

Hejtują? Angażują się w kłótnie na Facebooku? Śledzą, komentują i pogłębiają zły nastrój? Jak mężczyźni zachowują się w sieci? Badacze przeanalizowali zachowania mężczyzn w internecie. Czy znacznie różnią się od zachowania w tzw. realu?

Hejt w sieci 

Mike C. Parent, Teresa Gobble i dr. Aaron Rochlen z University of Texas w Austin postanowili zbadać, jak zachowują się mężczyźni, którzy dużo czasu spędzają w sieci. Badacze chcieli też sprawdzić, czego szukają i jak to wpływa na ich zdrowie.

Badanie objęło 402 panów z całych Stanów Zjednoczonych. Z wcześniejszych badań wynikało, że ci mężczyźni, którzy spędzają więcej czasu online, angażują się w więcej zachowań negatywnych, np.: w kłótnie. W tym badaniu postanowiono zbadać zachowania nie tylko negatywne, ale i pozytywne.

Okazało się, że im więcej czasu badani spędzali w sieci, tym częściej angażowali się nie tylko w zachowania pozytywne, jak i negatywne. Badani, którzy prezentowali negatywne zachowania wobec kobiet czy mniejszości seksualne - częściej wyszukiwali negatywnych treści w sieci, komentowali je i dłużej o nich myśleli.

Agresji i chamstwu w internecie coraz więcej z nas mówi stanowcze „Nie”. Obecnie już siedmiu na dziesięciu Polaków uważa, że z tym problemem należy walczyć. Jak? Najwięcej zwolenników ma usuwanie niestosownych komentarzy przez administratorów serwisów (59,3 proc.), blokowanie adresów IP hejterów i możliwość zgłaszania agresywnych czy szyderczych wpisów jako hejtu (46,5 proc.), a także karanie hejterów na podstawie kodeksu karnego (45,2 proc.).

Źródło: Charaktery