Mąż nie chce nic zmienić. Jak pracować solo nad związkiem?

21.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:57
Gdy nad związkiem chce pracować tylko jedna osoba.
fot. Shutterstock

Być może oboje z partnerem chcecie być ze sobą, ale on nie jest zainteresowany pracą nad naprawą waszej relacji, a ciebie frustruje ten opór. Jest to dość częsta sytuacja, ponieważ ludzie mają różną motywację i odmienne zainteresowania. Co zrobić, gdy partner nie che nawet rozmawiać na temat związku? Psycholog Bruce A. Steven i psychoterapeuta Eckhard Roedige napisali książkę: "Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?", w której dzielą się wskazówkami, które mogą pomóc zmienić trudną sytuację w związku. 

"Mąż  nie chce pracować nad związkiem"

"Nie poddawaj się i nie trać nadziei" - przekazuje parą w kryzysie Bruce Steven i Eckhard Roedige. Relacje mają charakter systemowy oznacza to, że zmiana w jednej części systemu nieuchronnie prowadzi do zmian w pozostałych częściach. Oczywiście, takie zmiany niełatwo jest przewiedzieć, ale na pewno w jakimś  stopniu się  pojawią. Pracę należy rozpocząć od małych kroków i przede wszystkim od siebie. Dla przykładu specjaliści przywołują historię jednej ze swoich pacjentek Natalie, która przechodziła kryzys w związku. Jej mąż nie lubił dużo mówić i nie był zainteresowany rozwojem ich związku. Mawiał: "Skoro coś nie jest zepsute, to po co naprawiać?".

Natalie rozpoczęła od małych kroków. Zaczęła przyrządzać domowe posiłki, ale nalegała, by podczas jedzenia wyłączyć telewizor. Robiła to przede wszystkim dlatego, że lubiła cieszyć się dobrym posiłkiem. Na początku małżonkowie głównie milczeli, siedząc razem przy stole. Natalie była miła, ale wciąż pytała i to, jak mężowi minął dzień w pracy, i interesowała się mało znaczącymi szczegółami. Brada początkowo nieco irytowała presja rozmowy, ale stopniowo rozluźnił i zaczął swobodnie opowiadać o pracy. Dzięki temu rozmowy małżonków stały się bardziej znaczące. 

Jak samemu pracować nad związkiem?

Co dokładnie radzą terapeuci, psychologowie, gdy jedna strona chce pracować nad związkiem, a druga nie? Zachęcają do ciężkiej pracy nad związkiem. Wskazują 5 kroków. Jeśli nie będziesz się ich trzymać, nie licz na poprawę. 

  1. Wprowadź najważniejsze dla ciebie zmiany,  a jednocześnie pozostań w zgodzie z sobą. 
  2. Nie rób niczego, czego nie chciałbyś zrobić dla siebie. Najważniejsza jest równowaga!
  3. Spróbuj polegać w większym stopniu na sobie. Kiedy ty czujesz się dobrze, twoja aktywność nie stanowi obciążenia dla związku.
  4. Zawsze zapraszaj partnera, by dzielił z tobą tym, co robi. 
  5. Obserwuj, jakie to wywołuje efekty w waszej relacji.

Jeśli zmiana wyjdzie ci na dobre, to będziesz wyglądać na osobę zadowoloną, a to zwykle działa przyciągająco na partnera. Z czasem zobaczysz, jak wyłaniają się pewne wzorce. Zadbanie o własne potrzeby jest najlepszym sposobem na uniknięcie poczucia uwięzienia w niesatysfakcjonującym związku. 

Praca nad związkiem poprzez zmienianie siebie jest jedynym sposobem na zagwarantowanie, że coś  się rzeczywiście zmieni. "Działasz w takim zakresie, w jakim masz wybór, nie pozostajesz zależny i bezczynny, czekając, aż druga strona zmieni się w czysto funkcjonalnym związku" - tłumaczą specjaliści w książce "Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?". Nawet jeśli twój związek się rozpadnie, to odniesiesz korzyści w postaci rozwoju osobistego, a twoje wysiłki być może zaprocentują w kolejnym związku. Po prostu spróbuj, pod warunkiem, że tobie zależy. 

Źródło: "Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?"