List 20-latka do prezydenta i premiera. Czy otworzy im oczy na przemoc?

06.09.2019 13:00
Przemoc w polskich rodzinach
fot. Shutterstcok

Rodzina stanowi fundamentalne, najważniejsze i najbardziej wartościowe środowisko wychowania dziecka. Tak powinno być, ale nie zawsze tak jest. W domu, w którym jest alkoholizm, przemoc fizyczna i psychiczna, trudno mówić o miłości i bezpieczeństwie. Dzieci, które doświadczyły krzywdy ze strony rodzica, potrzebują pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej. Jak wygląda to w rzeczywistości? 20-letni Franek napisał w tej sprawie list do prezydenta i premiera. Chce pomóc swojemu 7-letniemu brata. 

Przemoc wobec dzieci a prawo

Jestem dwudziestoletnim synem alkoholika stosującego przemoc wobec całej rodziny – tymi słowami Franek rozpoczął list otwarty do prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego. Jego brat Staś będzie zmuszony do kontaktów z ojcem  już od września – będą to dwie soboty w miesiącu po trzy godziny z udziałem kuratora.

Może dla Wysokiego Sądu to niewiele, ale jak często chciałaby Pani spotykać się ze swoim oprawcą? My z dzieciństwa nie mamy żadnych wspomnień, tylko migawki. Podchmielony tata szarpiący mamę, tata zalany w trupa na kanapie, mama opróżniająca do zlewu kolejne butelki. Tak przez dwadzieścia lat. Dobre momenty w naszej rodzinie to były minuty – opowiada.

W liście prosi o jedno – zmianę prawa. Przepisy KRiO mówią jasno – „niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice i dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów”. W przypadku Stasia, brata Franka, sąd proponuje 6 godzin w miesiącu dziecku, który od taty nie dostał nic, oprócz krzywdy. Psychologowie określają to słowem – gwałtu psychologicznego. Dlaczego prawo w naszym kraju chroni sprawcę przemocy? – pyta w liście do premiera i prezydenta 20-letni mężczyzna.

list1
list2
list3

Słowo „obowiązek” do usunięcia

List odsłania poważne zaniedbania w kwestii interdyscyplinarnego wsparcia rodzin, w których występuje przemoc. Okazuje się, że dziecko jest bezsilne w starciu z nieprzewidywalnym rodzicem, jak i z prawem, zgodnie z którym nikt dziecka nie pyta, czy chce spotykać się z tatą, który bił. Nie pyta o to, czy to ponad jego siły psychiczne, czy jest na to w ogóle gotowe. Sąd w cywilizowanym kraju nie przydziela również darmowej terapii ofiarom przemocy w rodzinie. W zamian –  obowiązek kontaktu z oprawcą. To dowód na to, że dzieci ponoszą największe koszty psychiczne wynikające z niedostatku wiedzy na temat powikłań w funkcjonowaniu rodziny we współczesnym świecie.

W moim odczuciu prawo nie powinno chronić samopoczucia rodzica tylko dziecka. To, że rodzic życzy sobie kontaktu, nie powinno być bezwzględną przesłanką, że ten kontakt mu się należy i że dziecko nie ma prawa zaprotestować. To delikatne i bardzo indywidualne kwestie. Generalnie faktycznie im dziecko ma więcej kontaktu z rodzicami, tym lepiej niemniej jeśli kontakt ten bardziej zaburza funkcjonowanie dziecka, niż mu pomaga, to tutaj powinno się wdrażać inne procedury oceny, np. to biegły psycholog powinien oceniać na, ile kontakt z rodzicem jest zdrowy i korzystny a na, ile zaburzający funkcjonowanie dziecka, traumatyzujący i przemocowy. Konsekwencje przemocy nie tylko fizycznej, ale i psychicznej wobec dziecka bywają bowiem nieodwracalne i powodują wiele kłopotów adaptacyjnych w przyszłości – ocenia Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka z Inner Garden w Warszawie.

Dowiedz się więcej: Przemoc w rodzinie. Jak założyć Niebieską Kartę?

Skutki przemocy w rodzinie?

Przemoc w rodzinie bardzo często prowadzi do chorób psychosomatycznych. U brata Franka zaraz po urodzeniu zdiagnozowano naczyniowego guza szyi. W trakcie leczenia w Centrum Zdrowia Dziecka chłopiec przeszedł chemioterapię, a guz uległ częściowej regresji.

Do najbardziej znanych objawów emocjonalnych, chorobowych, społecznych doświadczania przemocy domowej należą:

Czy list zostanie poddany szerszej refleksji przez głowy państwa? Jak na razie adresat listu żadnej odpowiedzi nie otrzymał.  

Przeczytaj: Nowe pomysły na pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie

Źródło: Onet.pl; zatrzymacprzemoc.pl