Zamknij

Jak zadbać o siebie w trakcie i po rozwodzie?

05.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 14:48

Rozwód odbija się na naszej psychice – nic dziwnego – to jedna z najbardziej stresujących rzeczy, które mogą się nam przytrafić w życiu. Nagle wali się świat, burzą się też plany, marzenia i poczucie własnej wartości. Mając dostęp do wiedzy od specjalistów – terapeutów par i rodzin – można szybciej dojść do siebie. John Howard, terapeuty  par, pedagoga i założyciel ReadySetLove.com, wymienia 5 najważniejszych sposobów, które pomogą w odbudowaniu siebie. 

Życie po rozwodzie
fot. Shutterstock

Życie po rozwodzie: jak sobie pomóc? 

Twój świat się zawalił, plany i marzenia legły w gruzach. Na odbudowanie siebie potrzebujesz przede wszystkim CZASU. Do emocjonalnej równowagi po tak dużym kryzysie dochodzi się małymi krokami.

1. Pogódź się z sytuacją. Nie da się ukryć – rozwód jest „gorzką pigułką” do przełknięcia, ale tylko pogodzenie się z tym, co się stało daje możliwość pójścia dalej. Nie stanie się to od razu i bez zatrzymania się nad refleksją. To czas, kiedy osoba ma prawo czuć się bezsilna, słaba, zmęczona. Mimo to niebezpiecznie jest wpadnięcie w tryb narzekania. Zdecydowanie bardziej pomóc może spokojne przyjrzenie się sobie, odnalezienie wewnętrznego spokoju i  zastanowienie się, czego się pragnie. Te odpowiedzi nie przychodzą od razu. U każdego dzieje się to w innym tempie.

Przeczytaj: Syndrom oszusta. Sprawdź, czy Ciebie też dotyczy ten problem 

2. Nie walcz. Zdarzają się sytuacje, w których jeden partner jest bardziej winny niż drugi, ale częściej obaj partnerzy w mniejszym lub większym stopniu, przyczyniają się do problemów w związku. Rozpoznanie w tym również swojej roli, może być bardzo trudne, ale jeśli to zrobisz, możesz poczuć ulgę. Kiedy osoba przyznaje się do współodpowiedzialności, proces rozwodowy i lata później zwykle przebiegają szybciej. Szybciej też zacząć nowe życie, oparte na pewniejszym gruncie.

3.  Rozmawiaj, ale nie plotkuj. Powszechnie wiadomo, że mówienie o swoich uczuciach może pomóc  przetworzyć to, co w nas siedzi. Warto dzielić się również tymi szalonymi, negatywnymi, dzikimi i irracjonalnymi uczuciami. Mówienie o tych najgłębszych myślach, które występują zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy w niebezpieczeństwie, może złagodzić ból.

Istnieje jednak różnica między dzieleniem się uczuciami a plotkowaniem. Jeśli nie chcesz być znany/a, jako osoba, która zawsze źle mówi o swoich byłych, przemyśl najpierw, co mówisz. Dziel się swoimi najpotężniejszymi uczuciami i impulsami z naprawdę bliskimi przyjaciółmi, terapeutą, aby poczuć ulgę od wewnętrznych szaleństw, które rozwód może wywołać. Poproś znajomych o wsparcie, często nie umiemy tego zrobić, gdy właśnie tego potrzebujemy.

4. Zadbaj o siebie. Samoopieka jest jednym z ważniejszych działań podczas rozwodu, jak również po nim. Dołącz do jakieś nowej grupy osób, medytuj, spróbuj pobudzić poczucie miłości do siebie. Ćwiczenia to świetny pomysł – zapobiegają depresji i pomagają w kierowaniu emocjami. 

5. Zadbaj o budowaniu poczucia własnej wartości. Wybacz sobie błędy i wyciągnij z nich wnioski. Czasu nie cofniesz, ale możesz zbudować lepszą siebie. Pewność siebie powstaje, gdy akceptujemy siebie wraz ze swoimi wadami i zaletami.

Przeczytaj: Pewność siebie to klucz do sukcesu. Poznaj 4 triki, które Ci pomogą 

Źródło: Huffpost.com