Jak się zachować po urodzeniu dziecka? Przykazania dla młodego taty

30.10.2019
Aktualizacja: 30.10.2019 12:58
Poradnik dla przyszłego taty
fot. Facebook

Podejście do ojcostwa w ostatnim czasie bardzo się zmienia. Ojciec przestaje być „wielkim nieobecnym”, a powoli zaczyna angażować się w świadome rodzicielstwo. W czasach, gdy walczymy o równość płciową, warto zastanowić się, co współcześnie oznacza bycie tatą i mężem. Ten Gonder, 29-letni mężczyzna, w swoim wpisie na Facebooku odpowiada, czym jest dla niego ta nowa rola w życiu codziennym. Jego wpis zachwycił tysiące kobiet.  

 Pierwsze dni bycia ojcem

 – Zanim poznałem Franziskę, myślałem, że romantyczna miłość to irracjonalne bzdury. Myślałem, że bycie w głębokim związku romantycznym odwróci uwagę od moich ambicji zawodowych i osobistych celów przygodowych. Myślałem, że pomysł posiadania rodziny brzmi jak koniec osobistego poczucia wolności, nad którym tak ciężko pracowałem, aby zarobić na siebie jako młody mężczyzna  – zupełnie szczerze wyznał Ten Gonder.

Dziś jego myślenie o związku i rodzinie zmieniło się o 180 stopni. Jest kochającym mężem i tatą trójki dzieci. Przekonuje innych, że rola ojca może być naprawdę satysfakcjonująca. Jego niedawny wpis w social media jest czymś w rodzaju mini przewodnika dla ojców.   

– Mam 29 lat i trójkę dzieci z moją żoną Franziską, która nosiła je pod sercem i urodziła wszystkie jak zawodowiec. Oto co powiedziałbym bezdzietnemu jeszcze sobie w wieku 24 lat o tym, jak być wspierającym partnerem, kiedy na świecie pojawia się dziecko – napisał Ted Gonder.

Poradnik dla przyszłego taty

Dzieli się pięcioma przykazaniami, które każdy ojciec powinien wziąć sobie do serca.

1. Twoja partnerka nosiła dziecko w brzuchu przez 9 miesięcy. Dlatego ty noś je na brzuchu przez 9 miesięcy po urodzeniu przy każdej możliwej okazji. Nie tylko pomoże to twojej partnerce dojść do siebie, ale sprawi, że twoja więź z dzieckiem będzie mocniejsza, niż kiedykolwiek to sobie wyobrażałeś.

2. Mama karmi piersią, co – choć może być piękne i satysfakcjonujące – jest męczące. Dlatego twoim zadaniem jest zmienianie KAŻDEJ pieluchy. Zacznij od tej pierwszej! To zapobiegnie nie tylko brakowi równowagi, ale również niechęci. Kiedy przyjaciółki twojej partnerki będą narzekać na nieobecność i brak wsparcia od swoich partnerów, mama twoich dzieci będzie się tobą chwalić.

3. Rób jej kawę bezkofeinową każdego ranka. Nawet jeśli zapomni lub nie będzie miała czasu jej wypić i zostawi ją zimą, bo zaśnie lub musi zająć się dzieckiem, pamiętaj, że nie spała całą noc i ma mnóstwo matczynych obowiązków. Twoim obowiązkiem jest pomóc jej rozpocząć dzień w sposób, który pomoże jej się choć trochę zrelaksować.

4. Mów jej, że jest piękna. Pomóż jej dostrzec to w momentach, gdy krytycznie przypatruje się swojemu ciału. Przypomnij jej o czasach, w których osiągała cele związane z ciałem w przeszłości. Przypomnij jej, że jest superbohaterką. Przytyła 20 kilogramów, aby urodzić ci dziecko, które będzie prezentem dla ciebie do końca życia. Skupiaj się na pozytywach każdego dnia.

5. Bądź ciepły i czuły. Hormony szaleją zarówno przed porodem, jak i po nim. Twoja partnerka nie zawsze będzie „sobą” i czasem będzie mówić rzeczy, których by nie powiedziała, gdyby nie czuła się jak na kacu, kofeinie i sterydach jednocześnie każdego dnia. Pamiętaj, że twoim zadaniem jest stać się jej opoką. Już wkrótce wróci „dawna ona”, a ty chcesz, żeby pamiętała twoje wsparcie, żeby nie była urażona i rozczarowana, że sprawiłeś, że jej problemy stały się twoimi.
W innym poście Ten dodał coś jeszcze o związku.

Przeczytaj: Kiedy zakochanie zmienia się w miłość?

– Każdego ranka decyduję się kochać tę kobietę bardziej niż dzień wcześniej. To jest wybór. Ten wybór, codziennie odświeżany i powtarzany, stanowi podstawę rozwoju naszego partnerstwa. Nasze partnerstwo to organizm, a jeśli organizm nie rośnie, rozkłada się. A mnie nie interesuje rozkład. Za bardzo kocham moją kobietę.

Nic tylko trzymać kciuki za takie szczęście i takie ojcostwo.

Przeczytaj: Chcesz zostać tatą? Odstaw alkohol na pół roku przed