Jak rozpoznać, że związek się rozpada?

21.10.2019
Aktualizacja: 22.10.2019 09:29
Co zwiastuje rozpad związku?
fot. Shutterstock

Psychologowie społeczni od lat przyglądają się związkom i próbują dowiedzieć się, co sprawia, że nie każda historia skończy się happy endem. Czy da się to wcześniej przewidzieć? Czy każdy kryzys przebiega w podobny sposób? Okazuje się, że przełomowym momentem jest wygaśnięcie namiętności, to wtedy zaczynamy robić bilans zysków i strat w relacji. Brytyjski psycholog społeczny, Steve Duck twierdzi, że rozpad związku przechodzi przez cztery fazy. Druga jest przełomowa, zaważa w niej decyzja co dalej. 

1. Bilans zysków i strat

Faza pierwsza rozpoczyna się od stwierdzenia własnego braku satysfakcji ze związku. Rozgrywa się wewnętrzna walka samym z sobą, czy to ma jeszcze sens. Wewnątrzpsychiczność tej fazy oznacza, że rozgrywamy sami ze sobą, nie konsultując się ani z partnerem, ani z kimkolwiek innym. Po prostu skupiamy krytyczną uwagę na partnerze i jego mankamentach. Stajemy przed dylematem, czy starać się stłumić własne negatywne odczucia, czy przeciwnie – zgłosić je partnerowi narażając się na ich jeszcze większe nasilenie.

2. Konfrontacja z partnerem

Faza druga następuje wtedy, gdy decydujemy się ujawnić swoje niezadowolenie. Jest to nierzadko trudna decyzja. Faza konfrontacji zaczyna się, nawet wtedy, gdy nie mówimy głośno o problemie. Świadomie czy nie, niezadowolenie zostaje w końcu partnerowi okazane i nieuchronnie rozpoczyna się tłumaczenie, dlaczego jesteśmy ze związku niezadowoleni. Przyszłość związku zależy, jak nasze obawy zostaną zakomunikowane i jak zareaguje druga strona. Jeśli będzie to dialog i próba zrozumienia, istnieje szansa, że do rozpadu nie dojdzie.  

3. „Ogłoszenie” innym rozpadu związku

Faza trzecia nazywana jest społeczną, w niej bowiem nastąpi powiedzenie partnerowi, że to koniec. Ostatni problem to ustalenie, jak to oznajmić innym. Rozpatrywane są np.: społeczne konsekwencje rozpadu - od wytłumaczenia go własnej matce po rozwiązania problemu, z kim teraz będziemy chodzić na siłownię.

4. „Życie pozagrobowe” związku

Faza czwarta obejmuje przede wszystkim psychiczne pozostawienie związku za sobą. To jest też czas na uporządkowanie przeszłości i udzielenie sobie odpowiedzi na liczne „dlaczego”, które w wyniku zerwania się pojawiają. Prowadzi to często do daleko idących zmian w treści naszych wspomnień. Zmiany te często służą wyidealizowaniu naszej własnej osoby, a najlepiej samego związku.

Aby związek mógł stać się dojrzały, nie może opierać się wyłącznie na zauroczeniu i fascynacji erotycznej. Czynnikiem kryzysowym często jest nieumiejętność zbudowania głębokiej, intymnej relacji.

 Źródło: Psychologia miłości, B. Wojciszke 

Przeczytaj: Jak zbudować długotrwały związek? 12 sposobów