Jak podjąć dobrą decyzję? 5 rad psychologa

30.08.2019
Aktualizacja: 30.08.2019 15:46
Jak podjąć decyzję?
fot. Shutterstock

Masz problem z podejmowaniem ważnych decyzji? Psychiczne wyczerpuje cię już samo myślenie o danej sprawie, a co dopiero podjęcie jakiś działań. Słuchasz głosów różnych osób, ale gdy zostajesz z tym sam/a, czujesz mętlik w głowie i nie wiesz, co robić.

Jak podjąć decyzję i się jej trzymać?

Z pomocą przychodzi irlandzki naukowiec z Uniwersytetu Galway dr Chrostopher Dweyr i jego książka „Critical Thinking” wydana dwa lata temu przez Cambridge University Press.  Oto 5 najważniejszych porad udzielonych przez irlandzkiego psychologa:

1. Stosuj krytyczne myślenie w odniesieniu do decyzji, których konsekwencje będą długotrwałe.

Bardzo skrupulatne przyjrzenie się sprawie ma dotyczyć rzeczy, od których zależy twój los. Ma pomóc w tym krytyczne myślenie. W odniesieniu do codziennych wyborów w rodzaju, w co się ubrać, co zjeść, albo jaką kawę kupić, taki sposób myślenia nie jest potrzebny. 

2. Decyzje podejmuj rano. 

Myślisz o sobie, że jesteś sową i najlepiej pracuje ci się w nocy? Jeżeli twoja odpowiedź brzmi „tak” to najwyraźniej okłamujesz sam siebie – bez względu na to, czy zdajesz sobie z tego sprawę czy nie. Nikt nie jest najbardziej wydajny w nocy. Nasze zdolności poznawcze wyczerpują się w ciągu dnia jak akumulator, co prowadzi do tego, że ryzyko podjęcia złej decyzji zwiększa się z każdą godziną. Żeby uniknąć skutków zmęczenia, staraj się ukończyć każde istotne zadanie rano.

3. Zatrzymaj się i spójrz wstecz.

Z badań wynika, że odsunięcie decyzji nawet o jedną dziesiątą sekundy wpływa na jej jakość. Oczywiście nie ma pewności, że ta jedna dziesiąta sekundy rozwiąże wszystkie problemy, niemniej w niektórych przypadkach może okazać się kluczowa. Ważne jest uświadomienie sobie, że nasza wiedza na dany temat może być niepełna, dlatego warto się  zatrzymać i zastanowić się  dłużej. Przemyśl więc fakty i argumenty od nowa. 

4. Spójrz na sprawę z kilku stron. 

Intuicja zawsze podpowiada nam jako pierwsza, co jej zdaniem powinniśmy zrobić – i nie możemy od tego wewnętrznego głosu uciec. I  choć intuicja może być dobrym tropem, nie musi być tak zawsze. Należy zwrócić uwagę na to, że ten głos może być tendencyjny, obarczony naszymi uprzedzeniami lub złymi doświadczeniami z przeszłości. Jak znaleźć nową perspektywę? Usuń się na bok, wyłączyć autopilota i starać się spojrzeć szerzej na swój problem. 

5. Opanuj emocje. 

Aby podjąć racjonalną  decyzje, należy odciąć się od przyzwyczajeń, dotychczasowych przekonań, postaw, osobistych doświadczeń, wszystkiego co jest naładowane emocjonalnie. Oprzyj się na dowodach i faktach. 

Przeczytaj: FOBU, lęk przed samotnością lub zerwaniem, unieszczęśliwia miliony ludzi

Źródło: Focus