5 sposobów na poprawę swojej inteligencji

08.07.2019
Aktualizacja: 17.09.2019 08:50
Jak poprawić swoją pamięć?

Inteligencja podobnie, jak ekstrawersja, neurotyczność, introwersja, odnosi się do warunków wewnętrznych człowieka. Inteligencja nie jest jednowymiarowa, jej poszczególne typy można rozwijać i ćwiczyć. Naturalnym źródłem informacji o tym, jak ludzie rozwijają umiejętności jest ich codzienne życie. 

Podstawowym podziałem na rodzaje inteligencji to:

  • inteligencja praktyczna - umiejętność rozwiązywania konkretnych problemów;
  • inteligencja abstrakcyjna - umiejętność operowania symbolami i pojęciami;
  • inteligencja społeczna - umiejętność zachowania się w grupie.

Jak rozwijać każdą  z nich?

Szukaj nowości. Ludzi mózg nie lubi rutyny. Wszelkiego rodzaju zmiany, otwieranie się na zmiany i nabywanie nowych umiejętności sprawiają, że w mózgu wyzwala się dopamina. My sami wchodzi w wyższy stan motywacji, wyzwala się paliwo, czujemy dobry przypływ energii i chcemy więcej. Angażują się pierwotne neurony i zachodzi neurogeneza, czyli powstają nowe połączenia neuronowe. Zachodzi również wzrost plastyczności mózgu. 

Nieustannie się sprawdzaj i podnoś sobie poprzeczkę. Zawsze pozostawaj w lekkim dyskomforcie. Sama gra treningowa dla mózgu nie czyni cię jeszcze mądrzejszym. Sprawia, że jesteś bardziej biegły w grach treningowych mózgu. Jeśli zauważysz, że opanowałeś dane zadanie, przejdź do następnego wyzwania. Podnoszenie sobie poprzeczki sprawia, że zwiększa się grubość kory i wzrasta aktywność mózgu. 

Myśl kreatywnie we wszystkich kierunkach. Szeroki zakres tematów umożliwia zaangażowanie obu półkul mózgowych, tworząc zdalne powiązania  pomiędzy pomysłami, przełączając się między myśleniem konwekcyjnym i niekonwencjonalnym. Oryginalne pomysły generowane są wtedy, gdy jesteśmy otwarci na świat.

Doświadczaj rzeczy na własnej skórze. Utrzymuj swój mózg w formie. Jeśli przestaniesz rozwijać umiejętności przestrzenne, poznawcze i myślenie logiczne, twój mózg pozostanie w nie najlepszej kondycji. Jeśli jesteś humanistą - nie porzucaj cyfr, jeśli jesteś umysłem ścisłym - nie porzucaj książek. 

Wywołuj nowe pomysły. Szukaj ich. Otworzenie się na ludzi, środowisko, kulturę, pozwala dotrzeć do nowych możliwości. Zobaczenie z innej perspektywy problemów, daje szansę na ich rozwiązanie. Tak powstały innowacyjne pomysły największych myślicieli, inżynierów. 

Źródło: Borrelia Braindorferi