Zamknij

Dorosłe dzieci alkoholików i ich trauma. 4 typowe rany, jakie w sobie noszą

01.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 17:46
Dorosłe dzieci alkoholików i ich trauma. 4 typowe rany, jakie w sobie noszą
fot. Shutterstock

Dzieci w rodzinach dysfunkcyjnych wzrastają przy rodzicach, którzy nie odgrywają roli rodzicielskiej. Technicznie obsługują swoje dzieci, ale zaniedbują je emocjonalnie. Przez całe dzieciństwo dominuje w nich uczucie samotności wywołane swojego rodzaju opuszczeniem. Dzieci alkoholików mają problem z kontrolowaniem swoich emocji. Ich emocjonalność jest rozchwiana i wiele ich kosztuje rozwinięcie bardziej stabilnego sposobu postępowania. Poznaj cztery typy ran emocjonalnych, które stanowią rezultat wychowywania się w rodzinie, w której jedno lub oboje rodziców mieli poważny problem z alkoholem. Co czują dzieci z rodzin dysfunkcyjnych? 

1. Dzieci alkoholików nie wiedzą, jak to jest żyć normalnie

Alkoholizm i inne uzależnienia burzą harmonię rodziny. W takim domu nic nie działa normalnie: ani sfera uczuć, ani sfera planowania, organizacji finansów, obowiązków. Jednego dnia rodzic nie pije i jest w miarę normalnie, ale kolejnego dnia nagle wszystko się zmieniało. Dorosłe dzieci alkoholików wspominają, że nigdy nie wiedzieli, kiedy ta zmiana mogła nadejść, dlatego wzrastali w poczuciu lęku. Nie wiedzieli, jak długo trwać będzie ich szczęście, do kiedy rodzic będzie w dobrym nastroju, z tyłu głowy ciągle martwili się, że za chwilę będzie domowa awantura. W konsekwencji zawsze tkwią w niepewności i zawieszeniu. Nie do końca też wiedzą, co czują, czego potrzebują i jak ma wyglądać ich życie.  

2. Mają trudność z dokończeniem rozpoczętego projektu 

Ciężko coś zaplanować w niestabilnych relacjach. Atmosfera pełna niepokoju zwiększa ryzyko, że dzieci alkoholików wyrosną na osoby nieumiejące wykonać zadania od A do Z. Po części wynika to z tego, że zużyły już zbyt duże pokłady energii na odnalezienie się w ekstremalnej niepewności, która od zawsze towarzyszyła ich życiu.

Przeczytaj:  Jak rozmawiać z alkoholikiem? 9 ważnych wskazówek

3. Nie potrafią odpoczywać 

Warunki w domu nie dały dzieciom alkoholików bezpieczeństwa, stale działo się coś niepokojącego, trudnego. Często przyjmują poczucie odpowiedzialności i stale zastanawiają się, czy mogliby coś zmienić, polepszyć, aby dom funkcjonował lepiej. To nie pozwala na cieszenie się dzieciństwem, blokuje w nim na lata prawo do radości, rozrywki, uczucia wolności i szczęścia. 

4. Cierpią na lojalność patologiczną

Dzieci alkoholików zawsze boją się zmian, ponieważ mają wrażenie, że wywoła to niestabilność, tak bardzo znaną im z dzieciństwa. Zazwyczaj reagują na nie emocjonalnie. Dają sobie prawo do nagłego dawania upustu emocjom – tak zostali nauczeni – właśnie takie postępowanie oglądali w domu przez całe swoje dzieciństwo.

Przeczytaj:  5 kroków, od których należy zacząć leczenie alkoholizmu