Zamknij

Czy powrót do byłego partnera ma sens? Psycholog w audycji ZET jak związki [Posłuchaj]

23.09.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:45

Elizabeth Taylor, Eminem, Pamela Anderson - to tylko niektóre znane osoby, które zdecydowały się na powrót do partnera, po oficjalnym zakończeniu związku. Czy warto zaczynać od nowa, jeśli za pierwszym razem nie wyszło? - w audycji "ZET jak związki" rozważały Beata Tadla i terapeutka par Ameera Ibrahim.

zwiazek
fot. Shutterstock

 - Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że ludzie chcą walczyć o związki - zaznaczyła na wstępie audycji "ZET jak związki" psycholog Ameera Ibrahim.

Jej słowa potwierdzają statystyki. Z badań przytoczonych przez prowadzącą audycję Beatę Tadlę wynika, że ponad połowa par, przynajmniej na jakiś czas, wraca do siebie po rozstaniu.

Ekspert tłumaczyła, że okres separacji może okazać się pomocny: ułatwić nabranie dystansu, a nawet wzmocnić relację, ale tylko w określonych przypadkach. "Wszystko zależy od tego, jak para potraktuje kryzys i czy nie zadziały się tam rzeczy silnie raniące" - mówiła psycholog Ameera Ibrahim w audycji "ZET jak związki".

Wśród czynników podważających sens powrotu do danej relacji psycholog wymieniła:

  • przemoc fizyczną lub psychiczną;
  • sytuację, w której tylko jeden partner chce powrotu.

Istotną kwestią poruszoną w rozmowie była motywacja partnerów do powrotu. "Jeśli ktoś wraca, bo się boi samotności czy ma jakieś inne lęki czy deficyty, to nie jest to najlepszy pomysł. Warto by było przepracować to samemu i zastanowić się, z jakiego powodu chcemy tak bardzo z kimś być. Albo czy powrót do starego nie jest strachem przed zmianą. Natomiast jeżeli są uczucia i zasoby, na których para może budować swoją relację, to taki powrót można rozważyć" - wyjaśniła psycholog.

Ekspert zapewniła, że, wbrew obiegowej opinii, dorośli ludzie też mogą się zmieniać. W przeciwnym razie sensu nie miałaby psychoterapia.

Psycholog Ameera Ibrahim o rozstaniach i powrotach:

Audycji Beaty Tadli „ZET jak związki” możecie słuchać w każdą środę, w godzinach 21-23.