Zamknij

Związek z młodszym mężczyzną. Czy to ma szansę przetrwać?

12.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 19:42
Związek z młodszym facetem a otoczenie
fot. Shutterstock

Co pomyślą inni? – od tego dylematu zaczyna się związek z młodszym mężczyzną. Opinie otoczenia nie są przychylne, słyszą: odbiło jej, chce przeżyć drugą młodość, co ona sobie myśli. W opinii społecznej kobiety, które wybrały młodszego partnera są hejtowane, ale gdy mężczyzna wiąże się z młodszą osobą, nie wywołuje takiego ostracyzmu. Mimo presji część kobiet odchodzi od schematu, przełamuje stereotypy i podejmują ryzyko. Idą za głosem serca, ale sporo je to kosztuje - najczęściej żyją z poczuciem, że mają coś światu udowodnić. Czy wiek w miłości ma znaczenie?

Związek ze starszym mężczyzną: czy to błąd?

Razem pracowali, jemu sypał się związek, jej małżeństwo. Byli na podobnych stanowiskach, mijali się na spotkaniach, wymieniali się pomysłami, spotykali na obiedzie. Ona mimo dzieci, sporych przejść i licznych problemów rodzinnych, sprawiała wrażenie kobiety młodej duchem, otwartej, która nie miała problemu z powiedzeniem: “Rozwodzę się”, wysyłając jednocześnie sygnał: “Poszukuję mężczyzny, mimo że nie jestem gotowa”. On skryty, nigdy nie ujawniał się ze swoimi faktami z życia prywatnego. Pewnego dnia poszli na wspólny obiad z klientem. Jedna chwila, podczas której byli zupełnie sami, sprawiła, że zaczęli się do siebie zbliżać. Narodziło się między nimi uczucie, był jeden problem, różnica wieku - 11 lat. On miał 29, ona 40 lat. Z czasem temat wieku powracał w prawie każdym aspekcie: planowania dziecka, barier psychicznych, kupna mieszkania, sposobów spędzania czasu.

Czy dwa różne światy oddalone od siebie o kilka, a często nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, mają szansę razem przejść przez życie? Czy związek z młodszym facetem ma szansę na sukces? Oto pytania, które nie spędzają snu z powiek kobietą, które decydują się na tego typu wyzwanie. Musi zmierzyć się z nieprzychylnymi komentarzami i wątpliwości, co do trwałości związku. "Wygląda jak jego matka" - to jeden z komentarzy, który przypadkiem może usłyszeć na ulicy. Nawet w prywatnych rozmowach ze sobą przy odrobinie otwartości, wspominają o tym, jak on bawił się jeszcze w piaskownicy, podczas gdy ona chodziła z chłopakami na randki. Związek z młodszym facetem po prostu wzbudza pewne kontrowersje otoczenia, trudno coś na coś poradzić.

To przede wszystkim przełamanie, od zawsze dominującego modelu, kiedy kobieta wybiera starszego, ustatkowanego mężczyznę. Uznaje się, że to typowe, odpowiedzialne, dojrzałe i rozsądne. Jednak nie wszystkie kobiety czują się na swój wiek, mimo przekroczenia 30-tki, 40-tki, mają poczucie, że emocjonalnie są jeszcze 20-latkami. Nie tylko się tak czują, ale też zachowują, ubierają, myślą. Wokół siebie tworzą aurę, która przyciąga młodszych. Chodzi przede wszystkim o dojrzałość. Bywają ludzie starsi bardzo niedojrzali i młodsi bardzo dojrzali. Nie ma reguły.

Miłość do młodszego mężczyzny jest podwójnie trudna i niejednokrotnie po zakończeniu wstępnej fazy zakończenia, zaprowadza to kobiety do psychologa, potrzebują wskazówek, jak przetrawić ocenę, starzenie się, dzielące różnice. Mówią: “Kocham go, ale on czasem zachowuje się, jak dzieciak. Chce biegać po klubach, a ja chcę spokojny wieczór przy winie i kominku”.  Kobiety najbardziej obawiają się, że miłość nie wygra z czasem. Pojawiające zmarszczki stworzą blokadę w niej i w nim, na spontaniczność. Zaczną porównywać się do młodszych i już nie będzie tak fajnie. Ta myśl może doprowadzić do obłędu.

Dlaczego nie ocenia się tak mężczyzn, którzy wybierają sporo młodsze partnerki? W różnych społeczeństwach odmiennie wygląda akceptacja kwestia powszechnie akceptowalnej granicy różnicy wieku w parze. W Polsce wydaje się, że jest to ok. 10 lat, aby nie narażać się na złośliwe komentarze. Idąc za stereotypami mężczyzna ok. czterdziestki przeżywa kryzys wieku średniego, łączy się z postępującą utratą sił witalnych. Ów kryzysowi więc towarzyszą próby odmłodzenia poprzez m.in. młoda partnerkę. Wymienia więc często żonę na kobietę w wieku swojej córki albo wchodzi z taką młodą dziewczyną w romans. W większości wypadków po kilku miesiącach, po tym jak podbuduje swoje ego, a małżonka go przyjmie, wraca do rodziny ze skruchą – mówi Karolina Jarmołowicz, psychoterapeutka Ośrodka CENTRUM w Warszawie i ekspertka portalu ZnanyLekarz.

Różnica wieku jest czasem trudna, bo partnerów potrafią doświadczenia, poglądy, a także gusta. To, co kluczowe więc w takich związkach to partnerstwo. Niezależnie od wieku ważne by każda ze stron miała poczucie pewnej niezależności, ale też i wspólnych tematów do rozmów i np. pasji. 

– Jeśli macie podobny sposób patrzenia na świat to dlaczego nie? Niestety zazwyczaj są to dwie osoby, z dwóch różnych światów. Ty rozmawiasz o dzieciach i rodzinie, a on o imprezach i podbijaniu świata lub odwrotnie. Jeśli jesteście na innych poziomach emocjonalnych to może być ciężko  mówi Tomek o związkach, w których kobieta jest starsza. Racja trudno o osiągnięcie harmonii w tym układzie. Kaśka, która była w związku z 8 lat młodszym mężczyzną przetrwała z nim 2 lata, gdy doszło do normalnego wspólnego życia, na obietnicach się skończyło... – Uciekł szybko byliśmy razem półtora roku wspomina. 

Związek z młodszym: czy to może przetrwać? 

Jakie trudności mogą napotkać na swojej drodze kobiety, które zdecydowały się na życie u boku dużo młodszego mężczyzny? Ocena rodziców chłopaka to jedno z trudniejszych wyzwań tego związku. Związek z młodszym facetem to tak naprawdę nie tylko twój problem, ale również problem twojego partnera i jego rodziców. Mogą mieć spore trudności z zaakceptowaniem tej nietypowej dla nich sytuacji. Spróbuj postawić się na ich miejscu – jakbyś się czuła, gdyby twój syn spotykał się z kobietą w twoim wieku? Może potrzebują czasu, a może nigdy nie zaakceptują tego związku. Nie pozostaje nic innego niż pogodzenie się z tym.

Kolejny trudny temat to dzieci. To ważne, aby para rozmawiała o tym otwarcie. Jeśli kobieta jest po 40-tce nie przekreśla to zupełnie szans na posiadanie dziecka, ale na pewno je zmniejsza. Nie należy nic robić na siłę, udowadniać, że chce się dziecka, jeśli tak w rzeczywistości nie jest.  Obie strony muszą zdawać sobie sprawę z tego, że ten związek to też pewne ograniczenia wiekowe. Niektóre etapy mogą być już poza kobietą. Może być to próba dla uczucia. – Sama atrakcyjność seksualna nie pozwoli na długie utrzymanie relacji. Z wiekiem uroda mija – szybciej niż się nam wydaje – podkreśla terapeutka.