Co warto powiedzieć w związku na samym początku?

04.06.2019
Aktualizacja: 04.06.2019 15:33
Jak budować dobry związek od samego początku?
fot. Shutterstock

Oscar Wilde powiedział: „Małżeństwo składa się w 97% z rozmowy”.  Są podstawowe tematy, które powinniśmy poruszać już na samym początku. Należy do nich twoja przeszłość, dzieciństwo, kwestie finansów, relacje z rodziną i przyjaciółmi. Ważnym tematem jest również seks. 

Na związek korzystnie wpływa otwarta komunikacja i szczerość. Istnieją fundamentalne tematy, które warto poruszyć, zanim zaczniecie wspólną drogę. Tylko szczera komunikacja pozwoli odkryć różnice, które możecie zaakceptować lub nie.

Rozmawiajcie o swoich poglądach, religii i wizji na przyszłość

Opowiadaj o swojej wizji świata, o pomysłach, przemyśleniach. Wyrażaj swoje poglądy polityczne, a także przekonania religijne. Zaczynając związek, należy również poruszyć temat małżeństwa i dzieci. Jeżeli chcesz stworzyć trwały związek, nie musisz się obawiać takich tematów.

Rozmawiaj o swoim dzieciństwie i przeszłości

Dzielenie się radosnymi i śmiesznymi wspomnieniami to wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu. Pierwsza miłość, pierwszy raz, pierwsze rodzinne wakacje, oglądanie wspólnie zdjęć. Wszystko to buduje więź. Nie bój się opowiadać też o tym, co boli. Nawet jeśli nie jest to łatwe, początek związku to najbardziej odpowiedni moment na powiedzeniu o tym, czy doświadczyłaś przemocy, nadużyciach, słabości. Pokazanie siebie również od niekrystalicznej strony może sprawić, że drugi człowiek poczuje się pewniej, żeby odsłonić przed nami własne.

Poprzednie związki

Chcemy o tym porozmawiać, ale jesteśmy zbyt przerażeni, aby to zrobić, zanim poczujemy, że nadszedł właściwy czas. Nie należy pomijać tematu dawnych partnerów. Ukrywanie historii z przyszłości nie wróży nic dobrego. Oczywiście taka rozmowa powinna być pozbawiona zbędnych szczegółów, opisów, ale uczucia pojawiające się w trakcie pokażą, w jakim stopniu to nieaktualne już dla nas samych tematy.

Podejście do seksu

Rozmowy o seksie mogą zwiększyć poziom intymności. Jest to temat prywatny i powinien zostać między wami. 

Pieniądze, długi, problemy prawne 

Porozmawiaj o tym, ile zarabiasz i ile wydajesz w ciągu miesiąca. Poinformuj partnera, czy oszczędzasz, a jeśli tak, to mniej więcej ile oraz jakie są twoje nawyki w wydawaniu pieniędzy – czy odkładasz na coś konkretnego, czy lubisz podróżować, czy często jadasz w restauracjach itp.

Zarówno w przypadku, jeśli masz konto oszczędnościowe, jak i wtedy, gdy masz długi, bardzo ważne, by poruszyć ten temat. Unikniesz dzięki temu nieprzyjemnej sytuacji, w której Twój partner dowie się o Twoich problemach finansowych od osób trzecich, gdyż czułby się nieswojo.

Mów o rodzinie i przyjaciołach

Czynnikiem fundamentalnym jest staranne dobieranie informacji, jakimi dzielimy się z naszym partnerem, oraz informacji o nim, jakie przekażemy rodzinie. Trzeba tylko podjąć świadomą decyzję co do tego, o czym mówić, a o czym nie. Nie opowiadaj swojej rodzinie o ewentualnych problemach z twoim partnerem. To kwestia prywatna, rodzina zawsze stanie po naszej stronie i nawet jeśli problem zostanie rozwiązany, pozostanie niesmak. 

Mów o tym, co Cię denerwuje

Jest to bardzo ważny punkt. Od samego początku związku naucz się nie omijać dużym łukiem pewnych tematów tylko z lęku przed nieporozumieniem bądź kłótnię. Otwarte dzielenie się swoimi przemyśleniami i odczuciami stanowi punkt wyjścia dla szczerej komunikacji wzmacniającej związek. Wyrażaj się w sposób spokojny i nacechowany szacunkiem i nie używaj słów lub zwrotów, które mogłyby zranić drugą osobę. 

Styl życia i nawyki

Co twój partner lubi robić w weekend? Jak lubi spędzać wakacje? Jaki ma stosunek do zwierząt? Skorzystaj z tych rozmów, aby poznać nawzajem swoje style życia i zainteresowania.