Zamknij

Apel do Mateusza Morawieckiego o zmianę warunków w szpitalach psychiatrycznych

05.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 06:24
Szpital psychiatryczny: warunki. Petycja
fot. Shutterstock

W związku z kolejnymi wstrząsającymi informacjami na temat stanu polskiej psychiatrii dziecięcej, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do ministra Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe podjęcie działań, mających na celu rozwiązanie najpilniejszych problemów na oddziałach psychiatrycznych. W tym celu została opublikowana petycja, którą podpisać może każdy z nas. 

Szpitale psychiatryczne: o jakie zmiany walczy fundacja?

Reportaż "Miłość w czasach zarazy" Janusza Schwertnera pokazał, jak wygląda stan polskich dziecięcych szpitali psychiatrycznych. Autor opisał oddział w Józefowie pod Warszawą. W tym miejscu ściany są odrapane i ubrudzone krwią, widnieją też niecenzuralne napisy, a w powietrzu unosi się zaduch. To tylko wycinek rzeczywistości szpitalnej w Polsce. W takich właśnie warunkach przebywają dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym. Naraża ich to na dodatkowy stres, dyskomfort i niebezpieczeństwo. 

Wszędzie ślady krwi: stare, rozmazane, sięgające sufitu. Ubrudzone krwią pościele. Ostre pręty wystające z łóżek. Obdrapane i pomazane flamastrami ściany, na których widnieją napisy „Jutro się zabiję”, „fuck life” oraz rysunki szubienic i penisów. Na korytarzu stare, brudne, miejscami pocięte i popękane materace, poklejone szarą taśmą do wzmacniania kartonów. Połamane meble i szafki. W powietrzu unoszący się zapach potu, brudu i nieświeżości.

Janusz Schwertner

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę robi wszystko, co może, aby dzieci i młodzież została objęta lepszą opieką psychologiczną i psychiatryczną. Tym razem przedstawiciele organizacji wystosowali petycję do Mateusza Morawickiego, w której wskazali obszary, wymagające natychmiastowej zmiany. 

  • Remont dziecięcych oddziałów psychiatrycznych: ze ścian powinny zniknąć wulgarne treści oraz ślady krwi.
  • Zapewnienie dzieciom bezpiecznych łóżek i mebli, które uniemożliwiają im samookaleczanie.
  • Wyposażenie oddziałów w nowe materace i świeżą pościel.
  • Wprowadzenie w szpitalach psychiatrycznych polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Powinno być to sprecyzowane w zasadach rekrutacji i relacji personelu z młodymi pacjentami i procedury interwencji, gdy nie są one przestrzegane.

Te działania muszą być podjęte jak najszybciej. Nie wymagają one wysokich nakładów finansowych, a pozwalają na poprawę drastycznie złych warunków ratowania zdrowia dzieci na oddziałach psychiatrycznych. Propozycje opisane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę nie kolidują z planowaną, rządową reformą psychiatrii dziecięcej, którą opisywaliśmy niedawno na naszym portalu.

Przeczytaj:  MZ ma pomysł na wyjście z kryzysu w psychiatrii dziecięcej

"Wnosimy o niezwłoczne zwołanie obrad kryzysowego okrągłego stołu polskiej psychiatrii dziecięcej. Wprowadzenie szybkich, nie wymagających wysokich nakładów finansowych zmian na oddziałach psychiatrii dziecięcej poprawi drastycznie warunki ratowania zdrowia dzieci" - apeluje na stronie fundacja. Petycję można podpisać TUTAJ. Apel z podpisami zostanie wysłany do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. 

Dołącz do petycji i udostępnij ją innym.