6 obietnic, które powinna złożyć sobie para na samym początku relacji

04.10.2019
Aktualizacja: 04.10.2019 15:01
6 obietnic, które powinna złożyć sobie para na samym początku relacji
fot. ---

Jakie zachowania sprawiają, że związek jest trwały i silny? Dr John Gottman, psycholog, uważa, że umiejętność porozumiewania się pomimo różnicy zdań czy popełnianych błędów jest kluczem do sukcesu w relacji. Nawet zwykłe zdanie: „Czuję się źle, gdy jesteśmy pokłóceni. Jak się masz?” – może zakończyć spór. O czym jeszcze, zdaniem psychologa, powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się szczęśliwym związkiem? 

6 obietnic, które powinna złożyć sobie każda para już na samym początku

1. „Obiecuję nie kłaść się spać w złości” 

Niebezpieczne dla związku jest przeciąganie kłótni na kolejne dni. Zasada pójścia spać pogodzonymi mimo różnych niesnasek w ciągu dnia jest stara jak świat. To częsta rada osób starszych – szkoda czasu na kłótnie. Chyba wiedzą, co mówią, bo chęć pojednania po tym, jak opadną emocje, świadczy o miłości. Zaśnięcie odwróconym do ściany w kokonie rodzi obojętność. Dlatego przyrzeknijcie sobie:  „Obiecuję nie kłaść się spać w złości”.

2. „Obiecuję podtrzymywać romantyczną atmosferę”

Przez pierwsze dwa lata trwania związku bardzo łatwo tworzy się romantyczną atmosferę. Potem jest to dużo trudniejsze, ale możliwe. Aby nie utracić zainteresowania sobą, należy być uważnym na drugą osobę, warto poszukiwać pomysłów na wspólne przeżywanie nowych rzeczy. Jeśli urodzą się dzieci, nie pozwól, aby zdominowały wasze życie na tyle, że nie będziecie mieli przestrzeni na intymność – aranżujcie randki, bądźcie tylko ze sobą, jak kiedyś. 

3. „Przysięgam być szczera”

Otwarta komunikacja – bez niej nic się nie może udać. Po głowie ciągle chodzi ci zdanie, które wypowiedział partner podczas jednej z rozmów. Dopisujesz sobie scenariusz, próbujesz dojść do tego, co miał na myśli, ale nie pytasz. Tymczasem dopytanie mogłoby dużo szybciej rozwiązać problem. Nie próbuj czytać w myślach, to zawsze kończy się źle. Spokojne i szczere rozmowy to wartość dojrzałego związku. 

4. „Ślubuję ci wierność”

Zapewnienia o wierności potrzebuje każda ze stron. W związku może dojść do zdrady emocjonalnej lub fizycznej. Jakie są symptomy zdrady? Zawsze wiąże się to ze zmianami zachowania partnera i jego funkcjonowania, np.: późniejsze powroty do domu, wykonywanie telefonów pod pozorem pójścia z psem na spacer, nienaturalna czułość czy wylewność partnera. 

5. „Obiecuję dbać o siebie”

W związku osoby muszą być dla siebie nieustannie atrakcyjne pod względem fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym. Czasami przyzwyczajenie i pozorne złudzenie, że osobę wystarczy zdobyć raz i na całe życie, sprawia, że osoby przestają dbać o siebie. Potem zjawiają się w gabinecie psychologa i mówią: „Partner/partnerka już mnie nie pociąga”.

6. „Ślubuję pielęgnować intymność”

Według ekspertów miłość bez bliskości i intymności nie istnieje. Robert Sternberg, amerykański psycholog, wyróżnił trzy składniki miłości: namiętność, intymność, zaangażowanie. Intymność jest ściśle związana z więzią emocjonalną, duchową, świadczy o pełnym zaangażowaniu. Zbudowanie tak silnej relacji intymnej bierze się z głębokiej potrzeby, by przynajmniej jedna osoba na tym świecie wiedziała o nas wszystko i mimo to nas kochała, a przynajmniej akceptowała. 

Przeczytaj: Co warto powiedzieć w związku na samym początku?