5 rzeczy, które terapeuci chcieliby, aby każdy wiedział o zdrowiu psychicznym

08.01.2020
Aktualizacja: 08.01.2020 14:43
Zdrowie psychiczne i terapueci
fot. Shutterstock

Większość ludzi, którzy decydują się na terapię, wyznają, że przez wiele lat myśleli o tym, żeby sięgnąć po pomoc. Ale się bali. Obawiali się oceny innych i myśleli, że jakoś sami dadzą sobie radę. Niewiedza i piętnowanie osób z problemami psychicznymi wydłuża podjęcie decyzji o pójściu do gabinetu terapeuty. Oto pięć rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o zdrowiu psychicznym.

1. Każdy do pewnego stopnia ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Podstawowym problemem jest to, że ludzie nie mówią o zdrowiu fizycznym tak jak o zdrowiu psychicznym. Na przykład nikt nie powiedziałby: „On jest chora fizycznie”, ale „mój sąsiad jest chory psychicznie” (w obraźliwym tonie) już tak.

Wiele osób mówi również o zdrowiu psychicznym w kategorii „wszystko albo nic”. Mówi się na przykład: „Nigdy nie miałem problemów ze zdrowiem psychicznym”. Ale prawda jest taka, że zdrowie psychiczne zmienia się każdego dnia. Należy pomyśleć o bardziej jak o kontinuum. W zależności od tego, co  dzieje się w twoim życiu, możesz się znaleźć na którymś odcinku. Każdy do pewnego stopnia ma problemy ze zdrowiem psychicznym.  

Przeczytaj: Elastyczność psychiczna: bez niej ryzyko depresji jest bardzo duże

2. U każdego może rozwinąć się choroba psychiczna

Wiele osób uważa siebie za odpornych na choroby psychiczne. Choć tak naprawdę nie wiadomo, co daje im taką obronną tarczę. Uważają, że są zbyt mądrzy, zbyt dobrze wykształceni, mają zbyt dużo pieniędzy lub zbyt mało problemów, aby doświadczyć lęku, depresji lub innej choroby psychicznej.

Ale prawda jest taka, że u każdego mogą pojawić się problemy ze zdrowiem psychicznym w każdym wieku. I chociaż można kontrolować niektóre czynniki wpływające na zdrowie psychiczne – takie jak dbanie o siebie – nikt nie jest w stanie kontrolować genetyki i nie można zapobiec niektórym doświadczeniom życiowym.

3. Siła psychiczna to coś innego niż zdrowie psychiczne

Niektórzy ludzie uważają chorobę psychiczną za słabość. Myślą tak, mimo że istnieje duża różnica między siłą psychiczną a zdrowiem psychicznym. Podobnie jak siła fizyczna różni się od zdrowia fizycznego. Podnoszenie ciężarów pomaga stać się silniejszym, ćwiczenia mogą pomóc zapobiec różnym chorobom fizycznym. Ale duże mięśni nie gwarantują, że nie dostaniesz raka ani zawału serca.

Tak samo jest z rozwijaniem w sobie siły mentalnej. To może pomóc w utrzymaniu zdrowia psychicznego i może pomóc zapobiec niektórym chorobom psychicznym. Nie sprawi to jednak, że trwale będziesz odporny na lęk lub zaburzenia dwubiegunowe.

4. Istnieje wiele sposób na uzyskanie pomocy

Czasami ludzie unikają uzyskania pomocy, bo boją się, że będą musieli brać leki. Martwią się też o to, że terapeuta zmusi ich do rozmowy o dzieciństwie. Tymczasem, nie musisz rozmawiać o tym, o czym nie chcesz. Kontakt z terapeutą jest relacją opartą na zaufaniu i wyrozumiałości. Aby tak było, należy z dużą uważnością poszukać kogoś odpowiedniego dla siebie.

Obecnie jest bardzo dużo możliwości. Specjaliści pracują w różnych nurtach, dostosowują metody i udzielają też pomocy online. Możesz łączyć się ze specjalistą od zdrowia psychicznego w dogodnym dla siebie czasie za pośrednictwem wiadomości, czatu na żywi lub sesji wideo.

5. Choroby psychiczne są uleczalne

Jeśli masz problem ze zdrowiem psychicznym, istnieje duża szansa, że próbujesz samodzielnie poradzić sobie z objawami. Być może na własną rękę walczysz z niezdrowymi nawykami, takimi jak: nadmierne jedzenie, picie, branie narkotyków. Być może godzinami oglądasz Netflixa, aby uciec od rzeczywistości.

Są jednak  bardziej skuteczne metody radzenia sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym. Zalecenia dotyczące leczenia często obejmują leki i terapię lub połączenie obu tych metod.

Niestety, przypuszcza jeszcze dużo czasu, zanim zaczniemy traktować zdrowie psychiczne na równi ze zdrowiem psychicznym.

Źródło: Psychology Today

Przeczytaj: Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry?