5 rodzicielskich błędów popełnianych w dobrej wierze

07.11.2019
Aktualizacja: 07.11.2019 20:10
5 rodzicielskich błędów popełnianych w dobrej wierze
fot. Shutterstock

Rodzice dzieci z niełatwym temperamentem zazwyczaj wpadają w pułapkę. Z jednej strony starają się zmienić ich temperament, z drugiej zaś nie potrafią ich ukierunkować. Oto pięć najczęściej popełnianych błędów. 

1. Próba zmiany uosobienia dziecka

"Nie rozumiem, czemu ty zawsze jesteś taka uparta". "Nie denerwuj się wszystkim aż tak bardzo". "Co ci znowu dolega". Zdania takie mówią rodzice, którzy chcą zmienić istotę usposobienia swojego dziecka. Najczęściej  dziecko porywcze chcieliby ukształtować na spokojne. Tymczasem rodzić może jedynie nauczyć się, jak radzić sobie z tą cechą temperamentu. Dziecko impulsywne, energiczne zawsze będzie miało szybkie ruchy i reakcje. Rodzice, którzy nie rozumieją, jak usposobienie wpływa na konkretne zachowanie, nie potrafią minimalizować problemów wywołanych przez skomplikowaną naturę dziecka. 

2. Kłopoty z dyscypliną

Jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed rodzicem jest zrozumienie, czego może oczekiwać od swojego dziecka oraz jakie ograniczenia może mu postawić. Wymagające dzieci trudno się  kontroluje, a dyscyplina jest właśnie tym, czego im potrzeba w pierwszej kolejności. One muszą znać swoje miejsce, czy im się to podoba, czy nie, a bez twardej, choć czułej ręki ich charakter się nie zmieni. 

3. Negatywne zwroty 

Komunikaty werbalne, jakie przesyłamy dziecku, są jednym z najważniejszych czynników budujących jego obraz samego siebie i poczucie własnej wartości. W przypadku dziecka impulsywnego, z uparta naturą częściej  wysyłamy komunikaty negatywne, bo ciężko nam zaakceptować jego zachowanie. Wciąż słyszy, jak ktoś zwraca mu uwagę. "Nie możesz usiedzieć spokojnie". "Wszystko rozwalasz". "Ciężko cię znieść". Z czasem nabiera przekonania, że jego uczucia nic nie znaczą, że nikt nie dba o to, jakie jest i jak widzi świat. Odczuwa bezsilność. 

4. Gdy jedno z rodziców pozwala na więcej 

Bywa tak, że rodzice dzielą się na dobrego, ładnego i wymagającego. Dziecku znacznie trudniej jest w takiej sytuacji dostosować swoje zachowanie do oczekiwań rodziców, gdy nie trzymają wspólnego frontu. 

5. Nadopiekuńczość 

Gdy dziecko skarży się na kolegę z drużyny piłkarskiej, który rzekomo nie gra fair, rodzic wypisuje go z treningów. Nosi za niego plecak, robi śniadanie, przeprasza w jego imieniu. Nadmierna chęć ochronienia odsuwa dziecko od nauczenia się czegoś ważnego o pracy w zespole. Dodatkowo nadopiekuńczość powstrzymuje prawidłowy rozwój psychiki, gdyż:

  • dziecko nie uczy się potrzebnych mu w życiu umiejętności społecznych,
  • przekazujemy negatywną myśl: "Nie potrafisz sam zadbać o siebie",
  • nadopiekuńczy rodzic ostatecznie zaczyna wierzyć w to, że nikt poza nim nie potrafi zrozumieć jego dziecka. 

Większość błędów popełnianych przez rodziców bierze się z przerostu oczekiwań i pragnień. 

Przeczytaj: Przyczyny gniewu u dzieci. Agresywne dzieci to najczęściej dzieci krzywdzone