5 oznak świadczących o tym, że twoi rodzice byli toksyczni

21.02.2020 15:22
Rodzina toksyczna: jakie ma cechy?
fot. Shutterstock

Każdy z nas głęboko czuje, że przeżył w swojej rodzinie coś, co wpłynęło na funkcjonowanie w dorosłości. Być może jest to zmagasz się z niskim poczuciem wartości, krytycyzmem, wewnętrznym niepokojem. Odczuwa to za każdym razem przed podjęciem trudnej decyzji. Masz poczucie, że inni radzą sobie w życiu lepiej, a ty jako jeden zostałeś przez życie pokrzywdzony. Warto zadać sobie pytanie, jacy byli twoi rodzice. Psychologowie wskazują na 5 cech rodzin toksycznych. 

1. Występowały manipulacje

Zdarzało się, że w twoim domu ktoś wyśmiewał twoje słabości, obrażał się i milczał przez kilka dni, krytycznie oceniał? Jeśli tak, był to rodzaj manipulacji, na które składają się drobne kłamstwa, wywołujące poczucie winy. Dorastając w takim otoczeniu, możesz mieć problemy z wyrażaniem swoich uczuć i niskim poczuciem wartości.  

2. Nieufność

Jeśli twoi rodzice byli w stosunku do ciebie „zimni”, zdystansowani, nie zapewniali odpowiedniego wsparcia psychicznego, mogłeś wyrosnąć na osobę nieufną w stosunku do innych. Trudno ci będzie być spontanicznym i ufnym w relacji z innymi. Nieufne osoby bardzo długo pozostają same, zanim zdecydują się na bliską relację w dorosłym życiu. 

3. Nie radzisz sobie z porażkami

Dzieci wychowywane w toksycznej rodzinie nie potrafią zaakceptować faktu, że coś poszło nie tak. Ma to związek z niską samooceną. Być może zarzucali tobie, że otrzymałeś 4, zamiast 5 w szkole, albo że za mało się starasz. W twoim domu najprawdopodobniej brakowało wsparcia i pozytywnej oceny.

Może cię to zainteresuje: Syndrom dziecka odrzuconego. 3 rzeczy, które pomagają w traumie z dzieciństwa 

4. Krytykujesz samą siebie

Jeśli rodzice często cię krytykują, z czasem zaczynasz postrzegać siebie jako osobę gorszą od innych. Przez całe dorosłe życie walczysz z niskim poczuciem własnej wartości. Trudno ci osiągnąć sukces, bo myślisz, że nie poradzisz sobie z wyzwaniami. Jeśli ktoś komunikuje ci, że jesteś ciekawą, mądrą osobą, ty nie jesteś w stanie w to uwierzyć. Komunikaty usłyszane w dzieciństwie zniewalają i nie pozwalają cieszyć się życiem. 

5. Odczuwasz niepokój

Osoby, które wychowują się w toksycznych relacjach częściej zmagają się z zaburzeniami lękowymi – mają trudności z koncentracją, zamartwiają się, mogą odczuwać rozdrażnienie, niepokój, nadmierne napięcie. Dzieje się tak z powodu braku oparcia w rodzinie, złego traktowania, które wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: brightside.me