Zamknij

3 rzeczy, które najczęściej prowadzą do rozwodu

13.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 16:32

Nikt nie wchodzi w małżeństwo z myślą, że się rozwiedzie. W dniu ślubu dwie osoby deklarują, że będą ze sobą na dobre i na złe. Bez względu na to, ile miłości było na początku, wszystko może się rozpaść. Z jakich powodów związki najczęściej się rozpadają? Najnowsze badanie opublikowane w Journal of Sex & Marital Therapy dało odpowiedzi.

Przyczyny rozwodu (psychologia)
fot. Shutterstock

Rozwody: jak do nich dochodzi?

Przebadano 2371 niedawno rozwiedzionych osób, aby dowiedzieć się, co najczęściej prowadzi do rozwodów. Najczęściej udzielaną odpowiedzią (47% badanych osób) był brak miłości i intymności. Mówiono, że jedna lub nawet obie osoby tę miłość utraciły. 

Drugim najczęstszym powodem był problem z komunikacją - tak twierdziło około 44% osób. Badacze wyjaśnili, że może oznaczać to, że każda z osób miała inny styl komunikacji i nie znaleźli wspólnego języka na wyrażanie swoich potrzeb. 

Na trzecim miejscu znalazł się brak współczucia, szacunku, zaufania. Takim powód przedstawiało 34% badanych. Może to oznaczać, że byli małżonkowie wypracowali inny wartości, lub chcieli zrobić coś innego ze swoim życiem, o czym nie myśleli, gdy szli do ołtarza. 

Co badacze sądzą o tych odpowiedziach? Zauważyli, że odpowiedzi cytowane przez uczestników badania były zazwyczaj emocjonalne i osobiste, podczas gdy powody rozwodów były zazwyczaj oparte na zachowaniu małżonka. 

Przeczytaj: Syndrom DDRR (Dorosłe Dzieci Rozwiedzionych Rodziców) a związki 

„Cztery najczęściej podawane motywy przez respondentów w naszym badaniu można uznać za odzwierciedlające romantyczne, emocjonalne i interpersonalne aspekty dawnego związku” - napisali naukowcy. Najnowsze wyniki badań pokazały, że behawioralne motywy rozpadu związku, takie jak: przemoc, uzależnienie są z czasem uległy zmniejszeniu. Wzrosły natomiast motywy psychiczne i emocjonalne. 

Co może pomóc parze, aby nie doszło do rozwodu?

Zasadniczo żyjemy w epoce, w której ważna jest osobista satysfakcja, a jeśli małżeństwo nas nie satysfakcjonuje, ponieważ nie czujemy się, jakbyśmy byli po tej samej stronie, co nasz partner, wtedy dopuszczalną dla nas opcją jest rozwód.

Jakie są zatem oznaki, że problemy te mogą pojawić się w twoim związku? „Jeśli nie jesteś szczęśliwy lub zauważasz znaczące zmiany w związku, zwróć na to uwagę - mogą to być czerwone flagi” - mówi Rachel Needle, PsyD, dyrektor ds. Nowoczesnych instytutów terapii seksualnej na Florydzie.  Inne znaki ostrzegawcze to: „bycie mniej czułym, mniej życzliwym wobec siebie, spędzanie razem mniej czasu jest najgorsze w stosunku do partnera” - dodaje Needle. 

Aby zapobiec tym problemom, „spędzaj przynajmniej 10 minut dziennie na bycie ze sobą” - mówi Needle. „Nie oznacza to, by mówić o pracy lub dzieciach, ale zamiast tego chodzi o wzajemne poznawanie się, dzielenie się uczuciami, doświadczeniami lub po prostu obecność”. 

Badacz sugeruje również zaplanowanie comiesięcznych “meldunków” z partnerem. „Podczas meldowania się możesz omówić swoje uczucia w związku, czego możesz potrzebować od partnera i podzielić się z nimi tym, co cenisz”. Celem jest, aby oboje małżonkowie czuli się słuchani i cenieni, co z kolei zapewnia satysfakcję i spełnienie w małżeństwie.

Przeczytaj: 11 mitów na temat miłości i seksu 

Źródło: heatlh.com