Zamknij

Ile prób podejmuje przeciętny palacz, by w końcu rzucić palenie?

18.11.2022
Aktualizacja: 18.11.2022 11:08

Jak skutecznie rzucić palenie papierosów? Co pomaga w podjęciu tej decyzji i w jej wytrwaniu? Na te pytania odpowiada dr Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Rzucanie palenia papierosów
fot. Shutterstock

8 prób i dopiero 9 jest skuteczna – tyle potrzebuje przeciętny palacz, żeby rzucić palenie. Jak zrobić to skutecznie? Podpowiada dr Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, która  dyżurowała przy telefonie Radia ZET. W tym czasie rozmawiała z naszymi słuchaczami, szukającymi pomocy w walce z nałogiem (swoim lub swoich najbliższych).

– To, co jest ważne w rzucaniu palenia to jasne powiedzenie sobie, dlaczego to robię i znalezienie argumentów, dlaczego warto zrobić to już dzisiaj, a nie jutro, za miesiąc czy rok – podkreśla ekspertka i dodaje: – W rzucaniu palenia najważniejszy jest ten pierwszy krok. No i oczywiście wiara w siebie, odpowiednia motywacja.

Dr Cedzyńska wylicza: – Warto zastanowić się, dlaczego chcę rzucić palenie, np. bo wydłużam sobie czas w zdrowiu, wydłużam sobie czas wspólnego życia z rodziną i dziećmi, poprawią się moje relacje z najbliższymi, nie będzie już kłótni o to, że śmierdzę, czego wszyscy mają dość.

Ekspertka odniosła się również do częstego argumentu używanego przez palaczy, że na coś trzeba umrzeć: – Jasne, ale dlaczego tak szybko?! Palacze żyją krócej.

Zdaniem dr. Cedzyńskiej warto też pomyśleć o korzyściach z rzucania palenia, o tym, co się zmieni na lepsze. Przykładowo, że będziemy mieć lepszą kondycję, wydamy mniej pieniędzy, które będziemy mogli zaoszczędzić lub wydać na inne cele, np. podróż życia lub dobre perfumy, że poprawią nam się relacje z bliskimi, że przestaniemy się kłócić o papierosy.

Czy wiesz, że

Rezygnując z palenia jednej paczki papierosów dziennie, w ciągu 10 lat jesteś w stanie zaoszczędzić 70 tys. zł.

Rada od ekspertki: Gdy podejmiesz decyzję o rzuceniu palenia, poinformuj o tym bliskich (rodzinę, współpracowników). Najtrudniejszy okres odstawienia trwa zwykle około miesiąca. W tym czasie możemy być naprawdę nieznośni dla otoczenia. Można też zgłosić się do poradni. Jej pracownicy pomogą przejść palaczowi przez ten najtrudniejszy okres.

loader

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.