Zamknij

Kodeina wywołuje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Lekarka ostrzega

16.11.2022
Aktualizacja: 16.11.2022 09:12

Kodeina i leki, które zawierają tę substancję to najczęściej stosowane preparaty na migrenę. Chociaż są skuteczne, bardzo szybko można się od nich uzależnić, a stosowane zbyt często powodują tzw. polekowy ból głowy. Neurolożka, dr Ewa Czapińska-Ciepiela wymienia najczęstsze objawy uzależnienia od kodeiny. Te dolegliwości powinny Cię zaalarmować!

Dlaczego kodeina uzależnia? Tłumaczy lekarka
fot. Shutterstock

Ból, niezależnie od przyczyny, znacznie obniża jakość życia. Szczególnie uciążliwe dla pacjentów są bóle migrenowe, które mogą pojawić się w każdym momencie i trwają nawet kilka dni. Osoby cierpiące na migrenę bardzo często wybierają domowe sposoby leczenia, by szybko pozbyć się bólu. Niestety, nieumiejętne, częste stosowanie leków dostępnych bez recepty może prowadzić do nasilenia objawów, czyli tzw. bólu z odbicia. Kolejnym zagrożeniem jest uzależnienie od kodeiny, które staje się coraz większym problemem.

Jak wyjaśnia lekarka, dr Ewa Czapińska-Ciepiela, według najnowszego raportu Migrena w Polsce, najczęściej leczymy migrenę kodeiną. Jest to substancja silnie uzależniająca. Jej doraźne przyjmowanie bez konsultacji z lekarzem wpływa zarówno na nasz stan fizyczny, jak i psychiczny.

Jakie są pierwsze objawy uzależnienia od kodeiny?

Dlaczego kodeina uzależnia? Substancja ta jest opiatem, pochodną morfiny. Jak wskazuje dr Ewa Czapińska-Ciepiela, w organizmie 5-10% kodeiny metabolizuje się do morfiny i to morfina odpowiada za jej działanie przeciwbólowe. Preparaty z dodatkiem kodeiny na początku nie tylko niwelują ból głowy, ale też wpływają na nasze samopoczucie psychiczne. Możemy czuć obojętność na przykre doznania, a nawet euforię. Uzależnienie psychiczne rozwija się bardzo szybko, ze względu na to, że chcemy powtórzyć przyjemny stan, po pewnym czasie zaczyna nam go brakować.
Objawy psychiczne, które powinny nas zaalarmować, to:

  • drażliwość
  • stany depresyjne
  • bezsenność
  • silna potrzeba zażycia tabletki
  • huśtawka nastrojów

Pierwsze objawy uzależnienia fizycznego mogą pojawić się natomiast w ciągu 6–12 miesięcy.  To najczęściej zaparcia, bóle głowy, objawy grypopodobne, wysypka i swędzenie skóry. Ostawienie kodeiny na własną rękę jest niemożliwe, najczęściej odbywa się to w ośrodku leczenia uzależnień. Uzależnieni pacjenci przechodzą detoksykację, następnie kierowani są na terapię indywidualną bądź grupową.
Kodeinę zawsze należy stosować w określonych dawkach zalecanych przez lekarza. Specjaliści alarmują: doraźne, samowolne przyjmowanie leków przeciwbólowych w coraz większych ilościach „przekształca” chorobę w niepełnosprawność.

Źródło: P. Moneta,  M. Kaczmarek, M. Przybylski, A. Durko, A.Żytkowski, J, Niedzielski, "Jakość życia i sposoby leczenia osób cierpiących na migrenę", publisherspanel.com [dostęp 16.11.2022]; osrodektrzezwowsc.pl