Alkohol może poprawiać zdolności językowe. Jak to możliwe?

03.01.2018 11:24
Alkohol może poprawiać zdolności językowe. Jak to możliwe?
fot. East News

Myślisz, że po alkoholu plącze się język i wydajesz z siebie dziwne dźwięki? Nic bardziej mylnego! Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht przeprowadzili ciekawe badania, które potwierdziły, że spożycie alkoholu mobilizuje do mówienia w obcym języku. Jak to możliwe? Na lekkim rauszu zyskujesz pewność siebie i wiarę we własne umiejętności, chętniej też porozumiewasz się z innymi. Dowiedz się więcej o wynikach tego alkoholowego testu.

Powszechnie wiadomo, że alkohol działa na człowieka w dziwny sposób. Wiele osób twierdzi jednak, że po spożyciu alkoholu nie jest w stanie porozumiewać się z innymi w normalny sposób. To dotyczy upojenia alkoholem, ale jak wygląda sprawa z niewielkim, kontrolowanym spożyciem wyskokowych trunków? Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht przeprowadzili badania, które potwierdziły, że niewielkie spożycie alkoholu rozwiązuje język, zachęca do konwersacji i sprawia, że lepiej i sprawniej posługujemy się mową w obcym języku.

Celem badania było sprawdzenie, jak spożycie alkoholu wpływa na porozumiewanie się w obcym dla badanych języku. Pod uwagę wzięto grupę osób, która stosunkowo niedawno nabyła umiejętność posługiwania się obcym językiem. Obserwowano reakcje samych uczestników badania i obserwatorów.

Zobacz także

Pięćdziesięciu rodowitych Niemców, którzy niedawno uczyli się języka niderlandzkiego, podzielono na grupy i przydzielono do osób, które wcześniej otrzymały dawkę alkoholu lub innego napoju niealkoholowego. Uczestnicy badania wzięli udział we wspólnej dyskusji w języku niderlandzkim, która była nagrywana, a następnie analizowana przez native speakerów z Holandii, którzy nie mieli świadomości, który z uczestników pił wcześniej alkohol. Jakie wyciągnęli wnioski?

Uczestnicy eksperymentu, którzy spożywali wcześniej alkohol uzyskali znacznie lepsze oceny obserwatorów. Ich wymowa i naturalna lekkość w porozumiewaniu się językiem niderlandzkim były lepsze, niż w przypadku osób całkowicie trzeźwych.

Naukowcy stwierdzili zatem, że spożywanie alkoholu może mieć dobry wpływ na naukę języków. Alkohol rozluźnia atmosferę, skłania do konwersacji i porozumiewania się w grupie. Mobilizuje do rozmowy, nawet w przypadku, gdy konieczne jest posługiwanie się obcym językiem. Czy to dowód na to, że na imprezach z międzynarodowym towarzystwem można nauczyć się kilku nowych języków?

Zagłosuj

Czy po wypiciu alkoholu czujesz, że masz więcej do powiedzenia?

Liczba głosów:

Źródło:

Journal of Psychopharmacology, Dutch courage? Effects of acute alcohol consumption on self-ratings and observer ratings of foreign language skills, Fritz Renner, Inge Kersbergen, Matt Field, Jessica Werthmann

________
zdrowie.radiozet.pl/nk