Zamknij

Co z twoją skórą robi kieliszek wina? Te zmiany zaskakują

03.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 16:46

Zauważasz, że po alkoholu twoja skóra jest w gorszym stanie? Nic dziwnego już kieliszek lub butelka czerwonego wina mogą być bardzo szkodliwe dla skóry. Zwiększa trądzik, powoduje uszkodzenie komórek i prowadzić do przedwczesnego starzenia się. Jak zminimalizować szkody wyrządzone przez alkohol? 

Co z twoją skórą robi kieliszek wina?
fot. Shutterstock
  • Czerwone wino jest najgorszym alkoholem dla skóry.
  • Picie wina powoduje powiększenie naczyń krwionośnych. Prowadzi  to do zaczerwienienia, a jeśli masz skłonność do trądziku różowatego, może go zaostrzyć.

Chociaż przeprowadzono wiele badań mających na celu odkrycie korzyści zdrowotnych płynących z czerwonego wina, picie więcej niż umiarkowanej ilości może zwiększyć ryzyko demencji i spowodować stan zapalny skóry. W skrajnych sytuacjach doprowadza to do raka, depresji i chorób serca.

„Na początek alkohol odwadnia skórę, co zawsze pogarsza wygląd drobnych linii i zmarszczek. Alkohol jest również bogaty w cukier, co powoduje, że skóra zwisa – coś, co często widzisz najpierw w cieńszej skórze wokół oczu ” – podkreśla dr Nigma Talib w książce "Młoda bez skalpela".

Specjalistka przeanalizowała wpływ wina na skórę twarzy. Wybrała ten alkohol, bo jest on najczęściej spożywanym alkoholem przez jej pacjentów, ale objawy są takie same przy spożywaniu każdego  innego mocnego trunku. Charakterystyczne symptomy nazwała „Wine Face”. Zobacz, jakie objawy są najczęstsze.

  • Robią są wyraźne linie lub plamy między brwiami.
  • Opadają powieki.
  • Robią się wyraźne linie i zmarszczki pod oczami.
  • Skóra staje się odwodniona z pierzastymi liniami na policzkach
  • Widoczne są powiększone pory.
  • Odcień skóry staje się czerwony.
  • Powstają głębokie fałdy nosowo-wargowe.

Dlaczego tak się dzieje? Alkohol jest środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że otwiera naczynia krwionośne –  co prowadzi do zaczerwienionego wyglądu i opuchniętej cery. A jeśli masz skłonność do trądziku różowatego, może go zaostrzyć.

Istnieją również coś takiego, jak kac cukrowy, oznacza to, że wieczór z drinkami, rano może wywołać matowość skóry i przekrwienie oczu. Dodatkowo picie odwadnia skórę, co może prowadzić do zblednięcia, pogłębienia zmarszczek i wysuszenia.

Osoby, które często sięgają po alkohol, mają chroniczny niedobór witaminy A, która jest niezbędna do tworzenia kolagenu i elastyny.

Za pogorszenie skóry częściowo jest też winny cukier zawarty w winie, który jest główną przyczyną stanów zapalnych i przeciąża wątrobę. W wyniku czego wysyła go do organizmu jako surowy cukier we krwi lub przekształca go bezpośrednio w tłuszcz.

Cukier jest obecny w większości alkoholi, z tego powodu drinki – zwykle mieszane napoje, często przygotowywane ze słodkich dodatków, takich jak syropy lub soki, które są prawie tak samo szkodliwe dla skóry, jak wino. To głównie cukier powoduje, że skóra zwisa – coś, co często widzisz najpierw na cieńszej skórze wokół oczu.

Pijesz alkohol? Jak uniknąć pogorszenia skóry?

Jeśli chcesz utrzymać skórę w dobrym stanie, najlepiej unikaj alkoholu, ponieważ wszystkie jego składniki mogą przyczynić się do tymczasowego uszkodzenia skóry.

Innym rozwiązaniem jest spożywanie wyłącznie destylowanych alkoholi, ponieważ czysty alkohol zawiera „najmniej szkodliwych dodatków”. Pomóc może też picie wody w trakcie spożywania alkoholu i następnego dnia.

Lepszy  wybór alkoholu i spożywanie go z umiarem może wystarczyć, aby zniknąć wielu z powyższych oznak starzenia.

Źródło: independent.co.ukredonline.co.uk