Zamknij

Wczesne objawy uzależnienia od gier komputerowych. Nie przegap ich

20.09.2021
Aktualizacja: 20.09.2021 12:04

Uzależnienie od gier komputerowych jest od 2019 r. uznane za zaburzenie psychiczne. Dowiedz się, jakie objawy mogą sugerować problemy. Poznaj historię 15-latka, który z powodu uzależnienia od gier, wylądował w szpitalu.

Uzależnienie od gier komputerowych - objawy
fot. Shutterstock

Piętnastoletni chłopiec został umieszczony na dwa miesiące w szpitalu w Castellon w Hiszpanii z powodu silnego uzależnienia od gry komputerowej. To pierwszy na świecie odnotowany przypadek tak silnego uzależnienia od gier, który wymagał hospitalizacji.

Ten chłopiec grał 20 godzin dziennie

Z opisu przypadku wynika, że chłopiec grał w "Fortnite" przez 20 godzin dziennie i wykazywał zachowania podobne do uzależnienia do alkoholu i narkotyków. Odizolował się od otoczenia, przestał chodzić do szkoły, chociaż wcześniej był bardzo dobrym uczniem, odrzucał wszelkie interakcje społeczne, był ciągle rozdrażniony, zaniedbywał higienę osobistą i nie odżywiał się regularnie. Jak w przypadku każdego nałogu, wykazywał narastające trudności w kontrolowaniu związanych z nim zachowań. W końcu rodzina zdecydowała się poszukać pomocy u lekarzy. Niestety terapia psychologiczna mająca na celu ograniczenie godzin grania nie dała rezultatu. To właśnie wtedy lekarz chłopca postanowił go hospitalizować i w ten sposób odizolować chłopca od komputera i gry. To pierwszy taki przypadek. Nigdy wcześniej nie hospitalizowano osoby w celu „detoksykacji od ekranu komputerowego”.

Matias Real, psychiatra, lekarz chłopca, wyjaśnił, że u podłoża jego uzależnienia była śmierć matki po dwóch latach walki z rakiem. Gra komputerowa pozwalała dziecku na oddalenie się od traumatycznych przeżyć, na znieczulenie emocjonalne, na polepszenie samopoczucia.

Uzależnienie od gier komputerowych może działać jako regulator lęku wewnętrznego – twierdzi Matias Real i zaapelował do rodziców, aby ograniczali czas przebywania przed komputerem dzieci i młodzieży, a nawet wykluczyli z jego użytkowania najmłodszych.

W 2019 r. uzależnienie od gier komputerowych zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za zaburzenie psychiczne. Warto dodać, że to zaburzenie może występować  zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Jakie objawy mogą świadczyć o tym uzależnieniu?

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Trudno zauważyć kiedy kończy się przyjemność z grania, a zaczyna uzależnienie od grania, ale kilka objawów może sugerować przekroczenie tej granicy. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Osoba uzależniona od gier komputerowych:

  • okłamuje domowników w kwestii czasu spędzanego na graniu lub nie ma poczucia czasu,
  • zaniedbuje swoje dotychczasowe obowiązki (szkolne, zawodowe, domowe),
  • rezygnuje z kontaktów towarzyskich lub ulubionych zajęć związanych z hobby, ten czas poświęca na granie,
  • reaguje nieadekwatnie do sytuacji w przypadku braku możliwości zagrania (jest rozdrażniona, nerwowa, a nawet agresywna fizycznie lub słownie),
  • obsesyjnie myśli o graniu, nic innego jej nie interesuje,
  • ma problemy z koncentracją i częste zmiany nastroju (np. ma częste wybuchy płaczu),
  • wydaje dużo pieniędzy na gry komputerowe,  
  • ma zaburzenia snu, które mogą wynikać z braku czasu na sen, ale także z powodu obsesyjnego myślenia o grze, co może na przykład skutkować koszmarami sennymi,
  • zaburzenia lękowe związane z brakiem dostępu do gry,
  • może mieć tiki nerwowe (podświadome powtarzanie ruchów, które wykonywane są podczas grania).

Jeśli zauważasz u kogoś z bliskich ci osób podobne objawy, a próby rozmowy lub samodzielnego ograniczenia czasu gry (na komputerze czy na konsoli) nie skutkują, poproś jak najszybciej o pomoc psychologa lub psychiatrę. Specjalista pomoże nam odkryć mechanizm uzależnienia i wskaże sposób na rozwiązanie problemu.   

Źródło: PAP/Grażyna Opińska/ psychomedic.pl/psychoterapiacotam.pl