Zamknij

Uzależnienie od nikotyny to choroba. I można ją skutecznie leczyć

31.05.2022
Aktualizacja: 31.05.2022 13:45
Uzależnienie od nikotyny to śmiertelna choroba
fot. Schutterstock

Uzależnienie od nikotyny to poważna choroba, która u połowy palaczy przynosi śmierć. To więcej niż w przypadku większości nowotworów. Można ją leczyć, ale w Polsce wciąż za mało jest poradni antynikotynowych. Tymczasem leczeniem uzależnienia od nikotyny powinni zajmować się medycy wielu specjalności.

Uzależnienie od nikotyny jest śmiertelną chorobą; połowa palaczy umiera z powodu chorób odtytoniowych – mówi prof. Piotr Jankowski, kardiolog i przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia. Co roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, w tym roku – po raz 35. Inicjatywa powstała, żeby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę osób używających wyrobów tytoniowych i uświadamiać społeczeństwu negatywne skutki zdrowotne związane z nałogiem tytoniowym.

Uzależnienie od nikotyny to śmiertelna choroba

– Uzależnienie od nikotyny jest ciężką, śmiertelną chorobą. Wiemy, że połowa palaczy umiera z powodu chorób odtytoniowych – mówi prof. Jankowski. – To jest jedna z najgorzej rokujących chorób, najczęściej nie doceniamy zagrożenia z nią związanego. W przypadku wielu nowotworów mówimy o śmiertelności rzędu 5-20 procent, uznając, że to jest bardzo dużo, natomiast u palaczy śmiertelność sięga 50 proc. – dodał.

Według statystyk prowadzonych przez WHO, każdego roku na świecie umiera 8 mln ludzi z powodu używania wyrobów tytoniowych.

– Współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami leczenia uzależnienia od tytoniu – zapewnia prof. Małgorzata Bała, kierowniczka Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM. – Przy wsparciu przedstawicielstwa WHO w Polsce, w oparciu o dane naukowe najwyższej jakości, pochodzące z przeglądów systematycznych Cochrane, wielodyscyplinarny zespół polskich ekspertów sformułował nowe wytyczne postępowania w tej chorobie – wyjaśnia ekspertka. Jak przekazała, dokument obejmuje 15 rekomendacji, w tym zalecenie dokumentowania statusu palenia u wszystkich pacjentów, regularnego uczestnictwa pracowników opieki zdrowotnej w szkoleniach z zakresu leczenia uzależnienia od nikotyny, a także zmniejszenie kosztów leczenia dla pacjenta.

Jak leczy się uzależnienie od nikotyny?

Eksperci zalecają stosowanie niefarmakologicznych i farmakologicznych metod leczenia uzależnienia. Średnio od 20 do 40 osób na 1000 palących zaprzestaje palenia przy zastosowaniu niefarmakologicznych metod leczenia. „W przypadku metod farmakologicznych, takich jak nikotynowa terapia zastępcza, bupropion, wareniklina, cytyzyna, w porównaniu z grupami kontrolnymi, średnio od 57 do 139 na 1000 palących zaprzestaje palenia tytoniu, przy małych lub umiarkowanych działaniach niepożądanych” – napisano w komunikacie po konferencji nt. uzależnienia od nikotyny, która odbyła się w PAP.

W Polsce istnieje znikoma liczba poradni antynikotynowych. – Obecna liczba poradni antynikotynowych, która wynosi 3, nie jest w stanie obsłużyć kilku milionów palaczy, którzy każdego roku podejmują próbę zaprzestania palenia. A pomoc jest palaczom bardzo potrzebna – podkreśliła Magdalena Cedyńska, kierowniczka Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. – Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, którą powinni zajmować się medycy wielu specjalności – dodała.

Źródło: PAP/Katarzyna Herbut