WHO: Uzależnienie od gier komputerowych nową chorobą psychiczną

Monika Piorun
20.06.2018 11:33
WHO: Uzależnienie od gier komputerowych nową chorobą psychiczną
fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od gier komputerowych na listę chorób psychicznych. Zdaniem WHO problem ten jest na tyle poważny, że wymaga profesjonalnego leczenia, dlatego został dodany do najnowszej aktualizacji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11). 

Od „grania w gry” do choroby psychicznej?

Kiedy jeden z uczestników kultowej sondy ulicznej zapytany o to, gdzie spędzi Sylwestra, odpowiedział beznamiętnie: „Będę grał w grę”, jego słowa niemal z dnia na dzień weszły do mowy potocznej. Zakapturzony, nieokazujący emocji typ stał się symbolem sporej części społeczeństwa, której do przetrwania wcale nie potrzeba żadnego przepychu i wzmożonych kontaktów towarzyskich. Kiedy wybija północ oddzielająca stary rok od nowego, zamiast kieliszka szampana i ewentualnego soczystego pocałunku ukochanej, takim ludziom do pełni szczęścia wystarczy po prostu... „Tomb Raider”.

Zrzut ekranu 2018-06-20 o 10.31.17

 

Też się śmialiście z tej zabawnej postaci, która nie widzi świata poza „grą w grę”? Nic dziwnego. Jeszcze nie tak dawno temu poświęcanie całego wolnego czasu na mniej lub bardziej wyrafinowane „gierki” wydawało się całkiem niewinnym zajęciem. Godnym co prawda co najwyżej podrastającego podlotka, a nie dorosłego, dojrzałego człowieka, niemniej jednak – raczej nieszkodliwym.

Wystarczyło zaledwie kilka lat, by uzależnienie od gier zaczęło być traktowane dużo poważniej. Najpierw jako zaburzenie psychiczne, aż wreszcie jako choroba psychiczna. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) właśnie ogłosiła, że gracze uzależnieni od gier komputerowych będą mogli być uznawani za osoby chore psychicznie. Nikomu nie powinno być już zatem do śmiechu z powodu nałogowego „grania w gry”. Dlaczego?

Jak uzależnia „cyfrowa heroina”?

Pod koniec 2017 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegała, że obsesyjne granie w gry (zarówno online, jak i offline) może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Teraz WHO uwzględniła „uzależnienie od gier” na liście chorób psychicznych i umieściła tę dolegliwość w nowej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Psychicznych (ICD-11).  

Jak tłumaczy dr Vladimir Poznyak, członek Departamentu Zdrowia Psychicznego i Uzależnień WHO, który zaproponował takie rozwiązanie, nie chodzi o tworzenie precedensu, ale o znalezienie skutecznego sposobu na to, by odpowiedzieć na zaistniałą w ostatnich latach nową potrzebę zdrowotną i pomoc coraz większej grupie uzależnionych od gier na całym świecie. Uznanie obsesyjnego grania w gry komputerowe za chorobę psychiczną może umożliwić pacjentom ubieganie się m.in. o zwrot kosztów leczenia. 

Zobacz także

Mimo że nie wszyscy specjaliści (lekarze, psychiatrzy czy psychologowie) popierają decyzję WHO, to jednak rodzice i bliscy uzależnionych od gier mają nadzieję, że uda się w ten sposób lepiej i skuteczniej pomagać ich bliskim. Efekt, jaki wywołuje u graczy nałogowe granie, porównują do „cyfrowej heroiny” i ostrzegają, że to jedna z najsilniej uzależniających „substancji”.

  * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Uzależnienie od gier – nowa choroba psychiczna, z którą walczy cały świat

Nowy typ uzależnienia od elektronicznych rozrywek staje się coraz poważniejszy na całym świecie. Niektóre kraje (m.in. Wielka Brytania) otwierają już nawet specjalne kliniki przeznaczone wyłącznie dla nałogowych graczy. Rząd Korei Południowej wprowadził z kolei zakaz gier internetowych od północy do godz. 6 rano dla osób poniżej 16. roku życia. Japonia natomiast nie ustanowiła w tym przypadku żadnych ograniczeń wiekowych, ale wysyła ostrzeżenia do wszystkich graczy, którzy przekroczą przed ekranami dopuszczalny w danym miesiącu czas na „granie w gry”. W Chinach dominująca w branży gier wideo firma „Tencent” wprowadziła specjalne limity godzinowe na korzystanie z najpopularniejszych gier dla dzieci.

Najdalej poszła Francja, która już od września 2018 roku wprowadza całkowity zakaz używania elektronicznych gadżetów w szkołach. Władze powołały się w tym celu na wyniki badań London School of Economics, które wskazują, że placówki zabraniające uczniom posługiwania się telefonami komórkowymi, tabletami i innymi elektronicznymi „zabawkami” (za pomocą których młodzież głównie „gra w gry”) osiągają najlepsze wyniki w nauce. Decyzja WHO o uznaniu uzależnienia od gier za chorobę psychiczną daje zatem dodatkowy argument do tego, by szkoły dbały o zdrowie psychiczne młodzieży – m.in. wprowadzając ograniczenia dotyczące korzystania z elektronicznych sprzętów.

Zobacz także

3 główne objawy uzależnienia od gier

1. Kiedy pochłania Cię granie, nic innego się dla Ciebie nie liczy. Gra ma pierwszeństwo nad wszystkimi innymi czynnościami. Wypełnia cały Twój świat, nie odczuwasz nawet upływającego czasu.

2. Masz ograniczoną lub coraz mniejszą kontrolę nad tym, kiedy, jak długo i jak często grasz. Nie jesteś w stanie odmówić sobie grania bez względu na okoliczności, które zachodzą w Twoim otoczeniu.

3. Wzmożona, trudna do pohamowania chęć grania wywołuje u Ciebie stres. Jeśli nie możesz oddać się tej czynności, zaczynasz się denerwować, cierpi na tym Twoje życie osobiste lub zawodowe, przestajesz dbać o rodzinę, edukację, oceny w szkole lub postępy w pracy. Nie zależy Ci na niczym poza grą.

Zobacz także

Dr Vladimir Poznak, który wyróżnił powyższe cechy diagnostyczne, w komentarzu dla stacji CNN tłumaczy, że zwykle towarzyszą im też:

  • zaburzenia snu,
  • spadek aktywności fizycznej,
  • problemy z dietą/apetytem lub z układem pokarmowym.

Uzależnieni gracze są w stanie niemal całe dni i noce spędzać przed ekranem komputera. Zaczynają zachowywać się tak, jakby byli w amoku. Młodzi ludzie przestają się uczyć, chodzić do szkoły, nie odczuwają potrzeby snu ani przyjmowania pokarmów.

Wbrew pozorom uzależnić się mogą także osoby dorosłe (częściej mężczyźni niż kobiety). Schemat wpadania w nałóg jest bardzo podobny do innych tego typu uzależnień (np. hazardu), które nie wiążą się z bezpośrednim przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Układ nagrody w mózgu pobudzany jest poprzez konkretną czynność, która przynosi uzależnionym swoiste ukojenie.

Warto podkreślić, że objawy te muszą mieć charakter długotrwały. Jeśli utrzymują się dłużej niż 12 miesięcy, można zacząć mówić o uzależnieniu, które teraz może być uznawane również za chorobę psychiczną (gaming disorder). Diagnozę taką może jednak postawić tylko doświadczony specjalista.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem uzależnienie od gier komputerowych powinno być uznane za chorobę psychiczną?

Liczba głosów:

Dr Poznyak ostrzega przed pochopnym wyciąganiem wniosków i braniu wszystkich miłośników gier (nawet tych, którzy grają bardzo intensywnie) za osoby chore psychicznie. W rzeczywistości uzależnienie od gier dotyczy bowiem dosyć wąskiej grupy pacjentów. Dopóki miliony graczy na całym świecie będą grać dla rozrywki i traktować to zajęcie jak hobby, nie muszą obawiać się o swoje zdrowie – zapewnia ekspert.

Dr Richard Graham, główny specjalista od uzależnień od technologii ze szpitala Nightingale w Londynie, przyznaje, że każdego roku diagnozuje około 50 pacjentów uzależnionych od gier. Jego zdaniem decyzja WHO o uznaniu tej przypadłości za chorobę psychiczną jest słuszna i może doprowadzić do rozwoju nowych metod leczenia tego typu uzależnienia.

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od internetu! (TEST ONLINE)

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od internetu?

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: WHO/BBC/New York Post/CNN

______

zdrowie.radiozet.pl/π