Zamknij

Uczucie dziwnego niepokoju na kacu. Skąd się ono bierze?

09.02.2022
Aktualizacja: 09.02.2022 15:55

Ludzie podczas kaca źle się czują i mają trudności z odzyskaniem sił. U niektórych pojawia się też dziwny niepokój, jakby miało się wydarzyć coś strasznego. Skąd to złe samopoczucie?

Uczucie niepokoju na kacu
fot. Shutterstock

Ból głowy, zmęczenie, pragnienie i nudności – to typowe objawy kaca. Jednak u około 12 proc. osób pojawia się jeszcze jeden objaw – dziwne uczucie niepokoju (z ang. hangxiety), które może prowadzić do wyolbrzymiania bólu lub przewidywania jak najgorszych wydarzeń. Skąd takie uczucie się bierze? Naukowcy znaleźli chyba odpowiedź na to pytanie.

Na kacu organizm jest stanie stresu fizjologicznego

Gdy organizm dochodzi do siebie po nadmiernym spożyciu alkoholu, jest w stanie stresu fizjologicznego. Zwiększa się poziom kortyzolu we krwi (hormon stresu), ciśnienia krwi, a także tętno. Zmienia się również aktywność mózgu – podczas kaca zmniejsza się ilość dopaminy w mózgu, a odgrywa ona ważną rolę w regulowaniu poziomu lęku. Gdy jest tej substancji mało, lęk narasta. Gdy dodamy do tego brak snu i związane z tym zmęczenie, przepis na katastrofę w postaci bardzo złego samopoczucia fizycznego i psychicznego gotowy.

U osoby na kacu pogarsza się nastrój, funkcje poznawcze (w tym uwaga i pamięć). Zmęczenie, stres i radzenie sobie z innymi nieprzyjemnymi objawami kaca również mogą utrudniać wykonywanie codziennych zadań, w tym także panowanie nad lękiem czy niepokojem.

Na kacu nie możemy normalnie funkcjonować

Osoby na kacu mają większe trudności z regulowaniem swoich emocji, a także problemy z funkcjami wykonawczymi (umiejętności umysłowe, które są ważne dla wielu aspektów naszego codziennego życia, w tym pamięci roboczej, elastycznego myślenia i samokontroli). Te ostatnie natomiast pomagają ludziom radzić sobie z lękiem i hamować niespokojne myśli.

Ale to nie wszystko. Na uczucie niepokoju podczas kaca mogą wpływać również inne czynniki, np. negatywne wydarzenia życiowe, depresja, gniew, poczucie winy z powodu picia, a nawet pewne cechy osobowości, takie jak neurotyczność. Co ciekawe, wyższy poziom niepokoju podczas kaca jest u osób, które twierdzą, że są bardzo nieśmiałe.

Wszystko to sprawia, że kac może wpływać na ludzi w różnym stopniu i wywoływać objawy z różnym nasileniem. Poza tym może wpływać na naszą produktywność w pracy, prowadzić do niepotrzebnych konfliktów, a także do nasilenia problemów z piciem alkoholu.

Jeśli jesteś osobą, która doświadcza dziwnego uczucia niepokoju podczas kaca, stosuj te same techniki, które pomagają w stanach lękowych, takie jak medytacja, praktykowanie uważności. Zadbaj też o to, by mieć czas na regenerację. Jeśli planujesz "zakrapiane przyjęcie", zorganizuj je w sobotę, by w niedzielę dać sobie czas na dojście do siebie.

Oczywiście najlepszym sposobem na uniknięcie uczucia niepokoju jest całkowite unikanie picia – lub przynajmniej picie z umiarem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: The Conversation/ Graig Gunn