Zamknij

Prosty sposób na uzależnienia? Spray do nosa z oksytocyną

18.04.2019 10:59
Oksytocyna na uzależnienia
fot. Shutterstock

Naukowcy od lat poszukują panaceum na chorobę alkoholową. Na nowy pomysł wpadli właśnie naukowcy z Kalifornii. Sprawdź, jaki trop podjęli.

Szczury laboratoryjne uzależnione od alkoholu wykazują wyraźnie zmniejszone objawy nałogu po zastosowaniu sprayu do nosa z oksytocyną. Naukowcy z The Scripps Research Institute w Kalifornii sprawdzają, czy można wykorzystać tę wiedzę w terapii uzależnień u ludzi.

Oksytocyna to hormon produkowany w podwzgórzu, działający stymulująco na procesy fizjologiczne układu rozrodczego. Jego główną rolą jest indukcja skurczów macicy i pobudzenie wydzielania mleka. Oksytocyna działa również pobudzająco na zachowania seksualne i socjalne, wykazując jednocześnie działanie hamujące w odczuwaniu bólu, strachu i lęku oraz apetytu u zwierząt laboratoryjnych. Teraz okazuje się, że może również hamować charakterystyczny „głód” związany z nałogiem.

Zobacz takżeZespół abstynencyjny. Jak bezpiecznie odstawić antydepresanty? 

Oksytocyna podawana donosowo lub bezpośrednio do mózgu ograniczała spożycie alkoholu u szczurów uzależnionych, ale nie u zwierząt wolnych od nałogu. Prawdopodobnie wynika to z blokowania neuroprzekaźnika GABA w jądrze centralnym ciała migdałowatego (CeA) – kluczowym rejonie mózgu odpowiadającym za uzależnienie od alkoholu.

Wyniki są obiecujące, dlatego też naukowcy planują sprawdzić, czy istnieje możliwość wykorzystania oksytocyny w terapii uzależnień u ludzi. Badania opublikowano w PLOS Biology.

Źródło: medicalxpress.com; Kliniczne aspekty stosowania oksytocyny u ludzi i u zwierząt, Magazyn weterynaryjny 212/2015; mp.pl