Papieros to trucizna. Czy wiesz, jakie toksyny się w nim znajdują?

Monika Piorun
31.05.2017 14:37
Papieros to trucizna. Czy wiesz, jakie toksyny się w nim znajdują?
fot. NHS Anti-smoking campaign

Rozpuszczalnik, kwas stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej, czad, środek owadobójczy, składnik środków żrących czy promieniotwórczy polon - to tylko niektóre z rakotwórczych substancji znajdujących się w zwykłym papierosie. Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa sprawdzamy, jakie śmiertelnie niebezpieczne substancje wprowadzają do swojego organizmu nałogowi palacze.

6 mln osób każdego roku umiera na świecie tylko z powodu chorób, do których prowadzi uzależnienie od tytoniu. Co roku na raka głowy i szyi, związanych z paleniem papierosów, zapada 11 tys. Polaków - co drugi nie przeżywa pięciu lat. 

Eksperci z WHO przewidują, że ich liczba wzrośnie do 8 mln już w 2030 r. W Polsce na nowotwory głowy i szyi - związane z paleniem tytoniu - zapada 11 tysięcy osób rocznie. Większość pacjentów trafia do specjalistów dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Głównym organem prowadzącym profilaktykę antynikotynową w Polsce jest Ministerstwo Zdrowia. W 2010 roku wydało ono regulację prawną dotyczącą zakazu palenia w miejscach publicznych. Wprowadzenie tego ograniczenia miało w zniechęcić Polaków do papierosów. Czy tak się stało?

Skutki wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że liczba osób uzależnionych od palenia papierosów systematycznie maleje. Ostatnie badanie na ten temat przeprowadziła TNS Polska latem 2015 r. Do palenia przyznało się wówczas 24 proc. badanych – najmniej od 2009 r. Siedem lat temu paliło 29 proc. Polaków, w 2011 r. – 31 proc., w 2013 r. – 27 proc., zaś w 2015 r. – 24 proc.

Pali również coraz mniej młodzieży: w 2015 r. do codziennego palenia przyznawało się 7 proc. chłopców i 6 proc. dziewcząt w wieku 15-19 lat. W 2013 r. grupa ta była niemal dwukrotnie większa.

Wciąż jednak, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, 40 proc. zgonów mężczyzn w Polsce (między 35. a 69. rokiem życia) wynika z palenia papierosów.

Zobacz także

Co się tak naprawdę kryje w papierosie?

Zrzut ekranu 2017-05-31 o 14.20.18

Zobacz także

Objawy chorób spowodowanych paleniem papierosów

Nowotwory związane z paleniem tytoniu - np. nowotwór krtani - mogą dawać wczesne symptomy, które pozwalają wykryć chorobę w początkowym stadium.

Lekarze podkreślają, że profilaktyka jest bardzo ważna, ponieważ tylko wczesne wykrycie choroby daje możliwość pełnego powrotu do zdrowia. Obecne metody diagnostyczne są w stanie wykryć nawet mikrozmiany w obrębie krtani, dając pacjentom szanse na pełne wyzdrowienie.

Laryngolog, chirurg głowy i szyi - dr Jan Bardadin z Centrum Medycznego MML - wyjaśnia, że:

Niespodziewana zmiana barwy głosu, częsty kaszel, a także uporczywa chrypka utrzymująca się przez kilka tygodni to objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu i bezwzględnie wymagają przebadania. Niestety wiele schorzeń, w tym nowotwory układu oddechowego, przez długi czas rozwija się niezauważenie. Często dają one tak niespecyficzne objawy, że łatwo można je przeoczyć lub zlekceważyć.

Najbardziej narażoną na patologiczne zmiany w obrębie krtani grupą są właśnie palacze, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które trwają w nałogu dłużej niż 10-15 lat, jak również pacjenci, u których w rodzinie występowały już tego typu schorzenia.

Ryzyko zwiększa się również, kiedy osoba z chrypką zarażona jest wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). Specjaliści podkreślają jednak, że również bierne palenie może być czynnikiem rozwoju nowotworu, w tym nowotworu krtani.

Zobacz także

Dzień bez papierosa

Światowy Dzień bez Papierosa został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 roku, aby przypominać ludziom o szkodliwym działaniu papierosów i zachęcać ich do wizyt u lekarzy specjalistów. 31 maja obchodzimy go po raz kolejny.

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od palenia papierosów!

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π