Jak przestać palić? Najskuteczniejsze metody walki z nałogiem

Monika Piorun
17.11.2016 16:23
Jak przestać palić? Najskuteczniejsze metody walki z nałogiem
fot. Światowy Dzień Rzucania Palenia

- Jak rzucić palenie? To łatwe! Robiłem to ze sto razy - zwykł mawiać Mark Twain. Każdy, kto chociaż raz próbował zerwać z nałogiem wie, że wcale nie jest to takie proste. Sprawdź, jakie metody farmakologiczne mogą Ci pomóc na zawsze rozstać się z papierosami! 

Światowy Dzień Rzucania Palenia, który co roku obchodzimy w trzeci czwartek listopada, jest doskonałą okazją do tego, by pomóc uzależnionym od nikotyny pozbyć się szkodliwego nałogu. Badania GIS i TNS potwierdzają, że w Polsce każdego dnia bez papierosów nie może się obyć co trzeci mężczyzna oraz co piąta kobieta.

Zobacz także

Jak wygląda statystyczny polski palacz? 

Choć papierosy są coraz droższe i z roku na rok trzeba za nie coraz więcej płacić, to jednak grupą, która sięga po nie najczęściej, są bezrobotni mężczyźni po 50. roku życia, mieszkający na co dzień w małych miastach.

Z powodu palenia częściej cierpią na nowotwory, mają problem z chorobami układu oddechowego i krążeniem. Niestety cierpią też na tym ich bliscy. Skutkiem biernego palenia jest większe ryzyko zachorowania na raka krtani, płuc i przełyku. 

Metody farmakologiczne

W ramach nikotynowej terapii zastępczej pacjentom zaleca się stosowanie takich preparatów jak:

  • Zyban
  • Champix
  • Desmoxan
  • Cytyzyna (Tabex, Desmoxan)

Na początkowym etapie poleca się też nikotynowe gumy do żucia, plastry antynikotynowe, inhalatory lub preparaty w sprayu.

Lekarz może zaś nam wypisać receptę na takie środki jak:

  • Bupropion (Zybax)
  • Wareniklina (Champix)

Metody alternatywne

  • Hipnoza 
  • Biorezonans
  • Akupunktura

Nie wahajmy się prosić o specjalistyczną pomoc. Przy Centrum Onkologii w Warszawie działa Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15). Informacji na temat metod rzucania palenia można zasięgnąć również na finansowanej przez Ministerstwo Zdrowia stronie www.jakrzucicpalenie.pl

Dla naszych płuc papierosowy nałóg to palący problem - można by powiedzieć. Na Ukrainie w ramach kampanii społecznej zaprojektowano specjalne opakowanie zapałek, które ułatwiają rzucić palenie!

Jak Wam się podoba taka metoda na rzucanie palenia?

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π